spot_img

Pierwszy w Polsce Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa

2-3 kwietnia 2025 roku w Olsztynie odbyły się obrady Koalicji „Czytająca Polska”, w trakcie których Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprezentowała pierwszy w Polsce Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizuje na zlecenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego i w partnerstwie z Fundacją Powszechnego Czytania.

Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa

– Program zakłada przede wszystkim wyjście poza strefę komfortu. Wychodzimy szerzej: od wspierania czytających wybijamy się do budowania skutecznych mechanizmów zapraszających ludzi nieczytających do kultury książki. Będziemy współpracowali z lekarzami, nauczycielami, ośrodkami pomocy społecznej oraz biznesem. Wszystkie te elementy są ważne – podkreśliła Anita Romulewicz, koordynatorka Wojewódzkiego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

– Jako biblioteka wojewódzka odpowiadamy za czytelnictwo w całym regionie. Upowszechnianie czytania jest jednym z naszych podstawowych obowiązków statutowych. Postanowiliśmy w tej materii nie wyważać przysłowiowych otwartych drzwi; przygotowaliśmy w oparciu o publikacje Fundacji Powszechnego Czytania oraz we współpracy z jej przedstawicielami, ambitną strategię realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez inwestycję w czytanie i teraz – dzięki przychylności Marszałka – zaczynamy ją realizować. To niesamowita przygoda – powiedziała Adrianna Walendziak, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

– Promujemy czytanie, zacznijmy zatem od cytatu – „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – to Umberto Eco – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Z wielkim entuzjazmem dołączyłem do Wojewódzkiego Programu Rozwoju Czytelnictwa, bo też jako samorząd województwa mamy się czym pochwalić. Mamy nasze biblioteki wojewódzkie, wspieramy pracę czytelni powiatowych, drzwi do tych instytucji są szeroko otwarte i zachęcam wszystkich, by z tego korzystali. Cieszę się, że w programie „Czytająca Polska” uczestniczą nie tylko biblioteki, instytucje oświaty i kultury, ale także liczne samorządy, fundacje, stowarzyszenia, a nawet firmy. To przyniesie korzyści nam wszystkim.

Czytająca Polska

Dwudniowe warsztaty w Olsztynie były już ósmym spotkaniem nieformalnej sieci organizacji z całej Polski działającej pod nazwą „Czytająca Polska” i pracującej wspólnie nad skutecznymi strategiami upowszechnienia czytania. Prace toczą się wokół kilku tematów. Jednym z nich jest wspólny namysł nad ogólnopolską strategią dla czytania, z którego wnioski uczestnicy przedstawiają odpowiednim ministerstwom.

Drugim jest definiowanie modelowej „gminy czytającej”. Są już pierwsze rezultaty. W marcu 2024 roku została podpisana Deklaracja zabrzańska, w której Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce zobowiązało się do kompleksowej pracy na rzecz czytelnictwa: we wszystkich wydziałach miasta, z uwzględnieniem szkoleń i warsztatów czytelniczych dla pracowników urzędu.

Trzeci temat, to czytanie w edukacji. Refleksje przedstawicieli koalicji wokół zmiany funkcjonowania książki w szkole opublikowane zostały w broszurze „Czytająca szkoła” i stały się zaczynem do rozmów i wspólnych seminariów z Instytutem Badań Edukacyjnych i Ministerstwem Edukacji.

Kolejne dwa tematy to opracowanie metodologii zaproszenia biznesu do inwestowania w czytanie oraz budowanie sieci Koalicji „Czytająca Polska”, która docierałaby skutecznie z przekazem do wszystkich regionów.

Źródło zdjęć: freepik.com