To święto corocznie obchodzone 1 stycznia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę domeny publicznej w kulturze i propagowanie wiedzy z zakresu prawa autorskiego. Tradycyjnie wraz z początkiem roku do domeny publicznej trafiły utwory wielu twórców, w tym również pisarzy i poetów. Z listą ich nazwisk można zapoznać się na stronie Wikipedii.
Założenia święta są dobrą okazją do całorocznego zorganizowania w bibliotece lekcji o prawie autorskim lub warsztatów korzystania z legalnych źródeł, w tym m.in. bibliotek i archiwów cyfrowych.
Lista 300 bibliotek cyfrowych
Szukaj książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.
Wydarzenia biblioteczne i święta czytelnicze w 2025 roku
Przygotowałam przydatną ściągawkę wydarzeń bibliotecznych, targów książki oraz akcji i świąt czytelniczych na 2025 rok dla każdego bibliotekarza. Do wybranych wydarzeń dodałam pomysły na ich organizację i przydatne materiały do pobrania.
Źródło zdjęć: freepik.com