spot_img

Prezenty przeczytane – inspiracja na świąteczne podarunki

Bibliotekarze najlepiej wiedzą, że książki mogą być wspaniałymi prezentami. W minioną sobotę w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu odbyła się akcja „Prezenty przeczytane”. Jej celem było nie tylko promowanie czytelnictwa, ale także propagowanie ekologii i danie drugiego życia książkom. Jak zorganizować taką akcję?

Wrocławscy bibliotekarze zachęcali do obdarowywania się przeczytanymi książkami i pakowali je na świąteczny prezent. W holu głównym przygotowali stanowisko do pakowania i zaaranżowali je w świątecznej atmosferze. Radość czytelników mówi sama za siebie!

Jak wynika z badań konsumenckich przeprowadzonych przez agencję Stem Mark, ponad 30 proc. Polek i Polaków jest otwartych na obdarowywanie się prezentami z drugiej ręki, a najchętniej przyjmowanymi upominkami w stylu second-hand są właśnie książki! Dzięki temu możemy dać drugie życie książce, zachować się proekologicznie oraz dać komuś bliskiemu prezent spersonalizowany i unikatowy. Pakować będziemy książki w papier i wstążki z recyclingu lub z materiałów do ponownego użycia. Do każdej książki dołączymy informację o idei akcji z miejscem na Waszą dedykację! – zachęcali do udziału bibliotekarze.

Jak zorganizować podobną akcję?

Zainspirowana nadesłanymi zdjęciami przez Małgorzatę Grączewską, kierowniczkę Działu Marketingu DBP, postanowiłam podzielić się tym pomysłem. Sprawdź, jak możesz zorganizować akcję „Prezenty przeczytane” krok po kroku.

1. Przygotuj miejsce do pakowania – najlepiej widoczne dla odwiedzających i łatwo dostępne. Przygotuj oprawę artystyczną swojego stosika, która zwróci uwagę. Udekoruj w świątecznym stylu.

2. Przygotuj materiały do pakowania: papier, tekturę, kokardki, wstążki, nożyczki, taśmę klejącą, sznurki itp. Warto użyć materiałów wtórnych (np. gazet) lub wykorzystać elementy ze starych ozdób świątecznych. Warto pomyśleć o ozdobach z origami i kartonikach z cytatami z książek.

3. Zaproś czytelników do przyjścia do biblioteki z wybraną książką, która ma być zapakowana na prezent. Wykorzystaj media społecznościowe, stronę internetową biblioteki i lokalną prasę do promocji.

4. Zaproponuj czytelnikowi wspólne pakowanie i ozdabianie. Możesz również zorganizować miniwarsztat, gdzie pokażesz kilka technik pakowania.

5. Zaproponuj personalizację prezentu. Warto dodać karteczkę z dedykacją dla osoby obdarowywanej lub motywujący cytat.

5. Nie zapomnij o dalszej promocji akcji wśród lokalnej społeczności. Zachęć czytelników do wrzucania relacji na media społecznościowe z oznaczeniem profilu biblioteki. Publikuj regularnie zdjęcia i rolki z przebiegu akcji.

6. Obok miejsca do pakowania dobrze przygotować też strefę zapisu do biblioteki, by zyskać nowych czytelników. Możesz też zaproponować dodanie do prezentu zaproszenia do korzystania z biblioteki i jej usług lub zaproszenie na najbliższe wydarzenia.

Dodatkowe pomysły:

  • Konkurs na oryginalne opakowanie lub dedykację.
  • Nagranie filmiku promującego akcję z udziałem bibliotekarzy i czytelników.
  • Fotobudka lub ścianka do zdjęć z gotowym podarunkiem.
  • Partnerstwo – nawiąż współpracę z księgarniami, antykwariatami lub organizacjami promującymi czytelnictwo, aby zdobyć książki, dla tych którzy nie mają funduszy na ich zakup lub nie posiadają książek.
  • Zbieranie książek – przed akcją zachęcaj czytelników do przynoszenia książek, które chcieliby podarować innym. Akcję możesz zmienić w bookcrossing (książkę-prezent).

Źródło zdjęć: mat.pras. DBP Wrocław