Biblioteki są przestrzeniami zdobywania wiedzy, ale też wsparcia. Może ono przybrać różne formy: od doboru odpowiedniej literatury, zasięgnięcia potrzebnej informacji, integrację społeczną, aż po wsparcie czytelników. Coraz częściej stają się one miejscami, gdzie można znaleźć pomoc i zrozumienie. Ciekawym tego przykładem jest „Skrzynka Wsparcia Psychicznego” uruchomiona przez Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki. To rozwiązanie pozwala młodym ludziom na anonimowe podzielenie się swoimi trudnościami i otrzymanie odpowiedniego wsparcia. Zachęcam do inspirowania się tym projektem i wsłuchanie się w potrzeby swoich czytelników.
Skrzynka Wsparcia Psychicznego
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki wyszła naprzeciw potrzebom młodych ludzi, inicjując ważny projekt „Skrzynkę Wsparcia Psychicznego”. Dzięki niemu młodzież może anonimowo podzielić się swoimi problemami i trudnościami, z którymi boryka się w szkole i w relacjach z rówieśnikami lub po prostu których codziennie doświadcza.
Jak działa Skrzynka Wsparcia Psychicznego? W holu Biblioteki Głównej – tj. w Mediatece przy ul. 3 Maja 57 – została umieszczona specjalna skrzynka, do której każdy młody człowiek może wrzucić wiadomość. Skrzynka jest biała, co sprawa że jest dobrze widoczna na tle kolorowych grzbietów książek. Obok czekają ankiety i długopisy. Czytelnik na kartce może opisać swoje problemy, obawy czy trudności, z którymi się zmaga, a następnie wrzucić wpis do skrzynki.
– Możesz anonimowo podzielić się z nami tym, co sprawia Ci najwięcej kłopotów. Postaramy się pomóc w bibliotece, organizując potrzebne zajęcia wspierające. Pomóż nam stworzyć ofertę dla młodych, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom! – zwraca się do swoich odbiorców biblioteka na Facebooku.
Dlaczego inicjatywa jest ważna?
Efektem inicjatywy ma być realna odpowiedź na problemy młodych osób. Znalezieniem sposobu na trudności wskazane w ankietach i ich zrozumienie mają być spotkania oraz warsztaty ze specjalistami, które pozwolą na pokonywanie, a może nawet zapobieganie, sytuacji kryzysowych.
Inicjatywa jest ważna również z jeszcze jednego względu. Bibliotekarz nigdy nie ocenia, a biblioteka jest miejscem bezpiecznym. Feedback młodych osób i zebrane informacje pozwolą na tworzenie oferty dopasowanej do potrzeb, oferowanie odpowiedniego wsparcia lub uzyskania informacji, gdzie szukać profesjonalnej pomocy.
Projekt współtworzą wraz z biblioteką młodzieżowi wolontariusze, podkreślając że biblioteka jest dla nich miejscem zaufania społecznego i otwartego na różnorodne formy działań. Promocję działania przygotowały praktykantki z Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim, a całość odbywa się w ramach większego projektu pod nazwą „My Coffee Book Club. Zetki w bibliotece” finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Inicjatywa „Skrzynki Wsparcia Psychicznego” jest dowodem na to, że biblioteki odgrywają kluczową rolę w życiu lokalnej społeczności, zwłaszcza w zakresie wspierania zdrowia psychicznego młodych ludzi. Polecam inspirację!
Źródło zdjęć: FB BP Grodzisk Mazowiecki