To temat debaty Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu, która odbyła się w Brukseli. Na szczeblu europejskim podkreślono również dostęp do kultury, jaki zapewniają książnice oraz podano przykład Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jako programu wieloletniego na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa i rozwoju bibliotek.
Relacja z debaty Rady UE została opublikowana na stronie www Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęcam do zapoznania się z tekstem. Polskę reprezentowała Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Posiedzenie zakończyło się przyjęciem „Konkluzji Rady w sprawie poprawy i wspierania dostępu do kultury”
– Biblioteki ułatwiają dostęp do kultury w Polsce. Często stają się miejscem integracji lokalnej – są nie tylko punktami wypożyczenia książek, ale także miejscami spotkań, wymiany wiedzy i doświadczeń. Zmiana sposobu myślenia o bibliotekach pozwoli na rozszerzenie istniejących już programów edukacyjnych o elementy dotyczące rozwoju umiejętności korzystania z mediów i krytycznego myślenia – podkreśliła wiceministra Marta Cienkowska.
Aby sprostać współczesnym wyzwaniom, biblioteki muszą się zmieniać i powinny ewoluować. Tu przywołano case study i rolę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i zaznaczono, że kluczowym elementem tej transformacji jest inwestowanie w podnoszenie kompetencji bibliotekarzy, modernizacja infrastruktury obiektów bibliotecznych i wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt. Oprócz zwrócenia uwagi na rozwój umiejętności korzystania z mediów, wskazano też na digitalizację i edukację kulturalną, które przyczynią się do zwiększania dostępności kultury dla wszystkich obywateli.
Podczas posiedzenia Rady UE podkreślono znaczenie współpracy między krajami w zakresie kultury i wymiany doświadczeń. Przypomnę tylko, że Polska w I połowie 2025 roku przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a opisywana debata jest częścią zarysu planów polskiej prezydencji w obszarze kultury, mediów i spraw audiowizualnych.
Źródło zdjęć: BMM