21 października 2024 roku odbyła się Konferencja Bibliotekarzy Euroregionu Nysa „Działalność bibliotek poza budynkiem”. Została zorganizowana w Lubaniu przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnicę Karkonoską i Kultur – und Weiterbildungsgesellschaft mbH w Löbau, jako efekt wieloletniej współpracy polskich, niemieckich i czeskich bibliotekarzy, którzy spotykają się regularnie, tworząc Grupę Roboczą EUREX- Biblioteki w ramach Euroregionu Nysa. Relację nadesłała Joanna Jagodzińska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Karkonoskiej.
W słoneczny poniedziałek do Lubania przyjechali bibliotekarze z trzech krajów, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami zgodnymi z tematem konferencji. Stronę polską zaprezentowały biblioteki w Lubaniu, Jeleniej Górze, Kowarach, Bogatyni i Zgorzelcu. Zebrani obejrzeli i posłuchali o bogatej ofercie przygotowanej dla czytelników i mieszkańców: zajęciach animacyjnych na powietrzu, grach miejskich, klubach zainteresowań, spacerach regionalnych, akcjach społecznych, festynach, Narodowym Czytaniu, kiermaszach, odwiedzinach w innych instytucjach i placówkach, rajdach rowerowych, edukacji ekologicznej, akcjach wolontariackich i integracyjnych w obrębie lokalnej społeczności oraz promocji zbiorów regionalnych, obsłudze turystów i ożywianiu przestrzeni miejskiej. Danuta Bunij z kowarskiej biblioteki podsumowała wypowiedzi polskich bibliotek: Jesteśmy tam, gdzie nas zaproszą… i gdzie sami się wprosimy. Natomiast Marta Justyńska z Bogatyni podkreśliła żartobliwie, że współczesny bibliotekarz powinien mieć nieograniczone zdolności i umiejętności, dobrze jeśli jeździ na rowerze, śpiewa, tańczy i robi na drutach… oraz zna się na nowoczesnych technologiach.
Bibliotekarki z Niemiec omówiły projekty realizowane w Zittau, Bischofswerdzie i Löbau. Zaprezentowano Projekt Lesekinder skierowany do przedszkolaków, którzy według badań nie mają w domach kontaktu z książką. Projekt ten jest realizowany w miejscowościach, w których nie funkcjonują biblioteki i angażuje mieszkańców w czytanie dzieciom. W kolejnej prezentacji bibliotekarka z Bischofwerdy zabrała nas do ZOO, gdzie odbywa się duża przygoda czytelnicza, czytane są książki przy wybiegach zwierząt, po ZOO spacerują postaci z bajek, mały teatr prezentuje krótkie przedstawienia. Działalność biblioteki w Zittau, która nie jest biblioteką miejską, to próba pokazania się w przestrzeni miejskiej. Opiera się ona na współpracy z miejskimi instytucjami, szkołami, obecnością na miejskich wydarzeniach, organizowaniem akcji plenerowych, promowaniu się na drogowskazie i na śmieciarkach, które objeżdżają powiat. Wyjściem na zewnątrz jest również praktyczne wsparcie bibliotek w powiecie i obsługa bibliobusa.
Po przerwie i kuluarowych dyskusjach, podczas których powstały nowe pomysły na współpracę bibliotek w Euroregionie Nysa, na scenę wkroczyli bibliotekarze z Czech. Opowiedzieli o nocy literatury w Czeskiej Lipie, która odbywa się w kilku miejscach w mieście i przyciąga rzesze uczestników, o Nocy z Andersenem w Turnowie, podczas której przez miasto przechodzi korowód postaci z bajek, odbywają się koncerty, pokazy ogni, a dzieci spędzają noc w bibliotece na czytaniu baśni i zabawach opartych o literaturę. W powiecie Semily duży nacisk kładziony jest na wspieranie małych bibliotek oraz budowanie sieci wsparcia sąsiedzkiego wokół nich. Prezentacja skupiała się na pokazaniu, że przy małych środkach finansowych i ogromnym wsparciu lokalnym wolontariackim można zdziałać bardzo dużo. Małe biblioteki mają bowiem potencjał. Propozycje działań dużej biblioteki wojewódzkiej w przestrzeni miejskiej i regionalnej zaprezentowali bibliotekarz z Liberca, którzy tradycyjnie biorą udział w olbrzymich targach EDUCA WEEK i cyklicznie organizują spacery literackie po regionie. Terenowe spotkania z literaturą, pisarzami i historią cieszą się olbrzymią popularnością.
Po dyskusji uczestnicy zwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaniu. Konferencja udowodniła, że polskie, niemieckie i czeskie biblioteki Euroregionu Nysa potrafią sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników, wychodząc im naprzeciw. Opuszczają mury bibliotek, żeby bawić, uczyć, rozwijać zainteresowania, promować czytanie i walory regionu, organizować ważne społeczne akcje, wspierać działania innych i czerpać z tego satysfakcję. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i dało inspirację dla organizacji kolejnych wydarzeń. Dzięki praktyce innych bibliotekarze unikną błędów i będą mieć jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Źródło zdjęć: mat.pras.