spot_img

14 listopada rozpoczną się nabory do kolejnych programów MKiDN

Już jutro, tj. 14 listopada rozpoczną się nabory do kolejnych programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lustro Biblioteki udostępni informacje w osobnym newsie, na aktualizowanej liście dla bibliotek oraz w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek”.

Biblioteki i inne instytucje będą mogli składać wnioski do 16 grudnia 2024 roku. Z kolei terminy ogłoszenia wyników w danym programie MKiDN poda w ciągu 5 dni od daty zamknięcia poszczególnych naborów. Minimalny czas rozpatrywania wniosków to 27 dni roboczych (dla programów z małą liczbą wniosków), zaś maksymalny – do 3 miesięcy (dla programów z bardzo dużą liczbą wniosków lub o szczególnej złożoności).

Przypomnę tylko, że MKiDN zakończyło już nabory w trzech programach: „Promocja kultury polskiej za granicą”, „Ochrony Zabytków” (I nabór) i „Edukacja artystyczna”. W terminarzu naborów podałam terminy ogłoszenia wyników dla tych programów.

Zmiany w programach MKiDN na rok 2025

W ramach zmian zwiększono transparentność oceny wniosków, wyeliminowano progi będące ograniczeniami, preferowane będą profesjonalnie przygotowane wnioski, wprowadzono tryb rezerwy ministra zamiast trybu odwoławczego, wprowadzono nowe limity finansowania, a także urealniono terminy rozpatrywania wniosków i zadbano o lepszą komunikację procesu w ramach nowego programu do składnia wniosków.

Wykaz zmian:

  • zwiększono transparentność oceny wniosków, w tym:
    – nie będzie oceny strategicznej
    – wnioski będą oceniać niezależni eksperci według dwóch kryteriów: ocena wartości merytorycznej (0-60 pkt) i rekomendacja eksperta uwzględniająca szczególne walory projektu (0-40 pkt)
    – wprowadzono medianę zamiast średniej do wyliczenia końcowej oceny eksperckiej
  • wyeliminowano progi będące ograniczeniami, w tym:
    – zrezygnowano z oceny wkładu własnego, co wyrównuje szanse na dofinansowanie projektów mniejszych podmiotów spoza sektora finansów publicznych
  • zastąpiono tryb odwoławczy trybem rezerwy ministra, w tym:
    – wprowadzono 15% rezerwy wartości programu
    – nie będzie wymagane składanie dodatkowych wniosków czy odwołań przez wnioskodawców
  • wprowadzono nowe limity finansowania, w tym:
    – wnioskodawcy będą mogli aplikować o kwoty w ramach podstawowych limitów dostosowanych do założeń budżetowych programu
    – w wybranych programach będzie możliwość wnioskowania ponad standardowy limit o wyższe kwoty dla ambitnych i kosztochłonnych projektów
  • urealniono terminy rozpatrzenia i zadbano o lepszą komunikację procesu, w tym:
    – termin podania wyników naboru będzie znany w ciągu 5 dni od zamknięcia naboru
    – minimalny czas rozpatrywania ma wynieść 27 dni roboczych (dla małej liczby złożonych wniosków)
    – maksymalny czas rozpatrywania ma wynieść do 3 miesięcy (dla dużej liczby złożonych wniosków).

Źródło zdjęć: freepik.com, gov.pl/web/kultura