Moc straaasznie fajnej zabawy! – ten cytat idealnie podsumowuje to, co działo się w wielu bibliotekach podczas Nocy Biblioteki. To już ostatnia porcja relacji z zaproszeniem do świata kwitnącej wiśni, dinozaurów, upiorów, detektywów i niespodzianek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie
– Noc Bibliotek upłynęła nam w klimacie mocy płynącej z kultury i tradycji kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Pomyśleliśmy o tym kraju, ponieważ japońskie książki są niezwykle popularne, a skoro nasi czytelnicy je tak chętnie czytają, to my reagujemy: pokazujemy, że mamy moc i organizujemy Japonię w naszej siedzibie. W przestrzeni Poczytalni zawisły dziesiątki lampionów, setki żurawi z papieru i kwiaty wiśni, a bibliotekarze byli przebrani w kimona udostępnione przez Ambasadę Japonii w Polsce. Zaplanowaliśmy pokaz wojowników Kendo, nasi wspaniali wolontariusze składali żurawie i pikachu origami, malowaliśmy kamienie w symbole kultury japońskiej. Zorganizowaliśmy wystawę fotografii Toranosuke Tamury z Hiroshimy, który przyleciał do nas specjalnie na wernisaż, który urządziliśmy na parterze dworca, którego dwa piętra zajmuje Poczytalnia. Przygotowaliśmy tzw. faceboardy do zdjęć – z postacią Japonki oraz zawodnika sumo. Sięgnęliśmy do popkultury Japonii: nasi użytkownicy mogli wziąć udział w grze inspirowanej postaciami z Mario Bros, wymieniając karty Pokemon oraz tradycji – prezentowaliśmy teatrzyk Kamishibai i pokazywaliśmy jak przygotować własne bajki. Było to niezwykle wspólnotowe wydarzenie, współtworzone przez wielu mieszkańców, pojawiły się także osoby przebrane w stylu cosplay. Liczba odbiorców przerosła nasze oczekiwania, było ich minimum ok. 150, bo tyle porcji tortu wydaliśmy – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora.
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gostomi
– Obchodziliśmy wydarzenie pod hasłem „Dinozaury nie czytały książek i… wyginęły. Nie bądź dinozaurem!”. W związku z tym, że pomieszczenie naszej biblioteki jest niewielkie, impreza objęła całą szkołę. Korytarz szkolny przeobraziliśmy w Park Jurajski. Wspólne zabawy integracyjne i zadania, które wykonywały z wielkim zaangażowaniem dzieci skupiły się wokół prehistorycznych stworzeń i paleontologii. Konstruowaliśmy dinozaury z balonów, wykopywaliśmy szkielety dinozaurów, było dinozaurowe bingo, taniec dinozaurów i quiz o dinozaurach. Poruszyliśmy także istotny temat niepełnosprawności i tolerancji wobec inności poprzez przygotowanie zadań ukazujących niepełnosprawność ruchową, wzrokową, słuchową i umysłową. Realizacja tych zadań była wstępem do projekcji poruszającego filmu „Mój brat ściga dinozaury”. Akcji towarzyszyła wystawka książek o dinozaurach, ale także takich, które dają moc empatii i zrozumienia dla innych – podsumowuje Joanna Wawszczyk.
Gminna Biblioteka Publiczna Samborzec
– O tym, że biblioteki mają moc chyba nikogo nie musimy przekonywać. 11 października postawiliśmy na Moc straaasznie fajnej zabawy! Oddział dla Dzieci i Młodzieży zamienił się w upiorną salę strachów. Na gości czekał obrzydliwie smaczny poczęstunek, mnóstwo gier i zbaw z duchami w roli głównej, kino z dreszczykiem, mrożące krew w żyłach projekcje VR, strasznie realistyczne tatuaże oraz upiorny box z książkami grozy. Żeby było jeszcze straszniej wszyscy przybyli przebrani w przerażające kostiumy. W bibliotece rządziły tej nocy upiory, wampiry i duchy. Razem oswajaliśmy lęki i strach. Bawiliśmy się tak znakomicie, że nikt tego wieczoru nie chciał wracać do domu. Nad wszystkim czuwały nasze niezastąpione bibliotekarki, które na Noc Bibliotek zamieniły się w najprawdziwsze czarownice i wyczarowały nam ten niezapomniany klimat. Z nimi żadne strachy nam niestraszne! – mówi Ilona Świder, animator kultury.
Gminna Biblioteka Publiczna w Srokowie
– W piątkowe popołudnie spotkanie rozpoczęliśmy od gry terenowej w bibliotece. Nasi uczestnicy musieli odnaleźć i wykonać wszystkie zadania ukryte między regałami i nie tylko… Na mapie zadań dzieci miały oznaczone miejsca ukrycia zagadek oraz miejsce zakończenia gry, gdzie czekała tajemnicza skrzynia. Po zakończeniu gry był zaszyfrowany tekst z którym dzieci poradziły sobie znakomicie! Następnie odbył się seans filmowy przy którym nie mogło zabraknąć popcornu. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w akcji – relacjonuje Katarzyna Siedlecka.
Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
– Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży po raz szósty włączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie i lokalne biblioteki jako miejsce spotkań z kulturą. Noc Bibliotek zainaugurował Krzysztof Petek – autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania, który opowiedział uczestnikom o specyfice pracy detektywa, historii tego zawodu oraz najpopularniejszych detektywistycznych bohaterach literackich. Po krótkim szkoleniu z samoobrony autor zaprosił dzieci do udziału w grze terenowej. Młodzi detektywi zmierzyli się z podchwytliwymi zagadkami. Musieli wykazać się przenikliwością, precyzją oraz umiejętnością współpracy. Po emocjonujących poszukiwaniach skarbu przyszedł czas na kolację, integracyjne gry zręcznościowe oraz wspólne czytanie na dywanie przy latarkach. O północy wszyscy zostali zaproszeni na seans filmowy z popcornem. Rano, po śniadaniu, dzieci otrzymały książki i pamiątkowe licencje detektywistyczne. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek sensacyjno-przygodowych i detektywistycznych „Lektury ściśle fajne”.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu
– Podczas Nocy Bibliotek prezentowaliśmy kluby działające w naszej bibliotece oraz inne działania m. in. gry, puzzle, rękodzieło, zabawy, okulary VR oraz turniej kalamburów literackich. Główną atrakcją był koncert „Ranko Ukulele”, który przyciągnął tłumy widzów. Wraz z Ranko wystąpił multiinstrumentalista Paweł „Paweuke” Wojciechowski, grający m.in. na basie, mandolinie czy melodyce. Jak co roku, przygotowaliśmy też coś dla najmłodszych widzów, mianowicie kino z popcornem, podczas którego wyświetlany był film „Mój brat ściga dinozaury”. Nasi bibliotekarze przygotowali również zabawę – niespodziankę. Na otrzymaną kartę należało zebrać wszystkie pieczątki, które można było zdobyć podchodząc do każdego klubowego stanowiska. Po zebraniu wszystkich pieczątek uczestnicy odbierali nagrodę niespodziankę. Dodatkową atrakcją była akcja „Podziel się książkami”, gdzie wymieniano się książkami, płytami oraz filmami. Podczas Nocy Bibliotek, nasi czytelnicy mogli również wypożyczyć i oddać książki w wypożyczalniach biblioteki.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie
– Nasza biblioteka również przyłączyła się do akcji organizując wydarzenie pod hasłem „Moc detektywów – w poszukiwaniu zaginionej książki”. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu „Mój brat ściga dinozaury”, a tuż po nim Detektyw Maurycy ze swoimi pomocnikami wkroczył do akcji poszukiwawczej. Okazało się bowiem, że z biblioteki zniknęła cenna książka. Mali detektywi uruchomili swoje umiejętności analityczne, zebrali dowody, stworzyli profil osoby, która mogła być zamieszana w tajemnicze zniknięcie książki. Dociekliwość i precyzyjność detektywów doprowadziła ich do sprawcy, jednak okazało się, że książka nie została skradziona tylko wypożyczona, ale przez przypadek nie odbita w systemie bibliotecznym. Książka wróciła na swoje miejsce. Kiedy dzieci bawiły się w emocjonującą grę detektywistyczną, młodzież i dorośli korzystali ze strefy gier planszowych i Relaxu z książką. Nie zabrakło także głośnego czytania, zbiór kryminalnych opowiadań Agaty Christie „Dwanaście prac Herkulesa” czytała pani Renata Muzyka, przewodnicząca ZEiR koło Wołczyn, która kilka dni wcześniej w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania w naszej bibliotece zdobyła tytuł Mistrz Pięknego Czytania. W trakcie wydarzenia można było także zakupić książki przekazane przez naszych czytelników na rzecz bibliotek poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Blisko 4-godzinna wizyta w bibliotece okraszona była oczywiście słodkim poczęstunkiem w postaci domowych wypieków oraz ciepłymi napojami. Podczas wołczyńskiej Nocy Bibliotek pokazaliśmy, że Biblioteka to miejsce, do którego warto przyjść i spędzić mile czas.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
– Noc Bibliotek w Żorach była pełna mocy, emocji, niespodzianek i – zgodnie z hasłem „Moc Biblioteki” – pokazała, jak ogromna siła drzemie w bibliotece. Tegoroczna edycja przyciągnęła ponownie ponad 1000 uczestników, co szczególnie zauważyliśmy podczas gry bibliotecznej „Znajdź w sobie moc”. Konkursy muzyczne i filmowe, które sprawdzały wiedzę i wyczucie w kulturze, cieszyły się ogromnym powodzeniem. Rywalizacja była zacięta, a możliwość zdobycia nagród podkręcała dodatkowe emocje. Miłośnicy planszówek mieli okazję wziąć udział w turnieju „Dice Throne”, który zgromadził licznych fanów tej formy rozrywki. Nasza strefa nowych technologii była również pełna mocy – roboty Photon, którymi mogli sterować uczestnicy oraz stanowiska z goglami VR przyciągnęły wielu zainteresowanych, którzy z fascynacją testowali możliwości świata wirtualnego. Jednym z wydarzeń tego wieczoru była nauka samoobrony, prowadzona przez Witolda Lisiaka, policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Żorach. Zajęcia te cieszyły się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży i kobiet. Spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem miało dość kameralny charakter, ale było ciekawym wydarzeniem dla osób zainteresowanych kryminałami i procesem twórczym. Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty i eksperymenty, które rozbudzały wyobraźnię i kreatywność, a także wprowadzały uczestników w świat nauki i fizyki. Dzięki różnorodnym atrakcjom, które przyciągnęły uczestników w różnym wieku, wspólnie pokazaliśmy, że biblioteka to przestrzeń pełna mocy – nie tylko w postaci książek, ale również inspiracji, zabawy, wiedzy i nowych technologii. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji! – mówi Anna Szopa z zespołu ds. marketingu i projektów.
Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek