spot_img

X Noc Bibliotek – wybrane relacje cz. II

Czas pokazać kolejne relacje z Nocy Bibliotek. Każda biblioteka wybrała inną formę: literacką, kosmiczną, plastyczną, wędrowną, tajemniczą, koncertową, filmową… zapraszając swoich czytelników na moc atrakcji.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec

– Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek przyciągnęła do Grodzieckiej Książnicy licznych uczestników, którzy od pierwszych chwil zanurzyli się w świat zabawy i wyobraźni. Wieczór rozpoczęto dynamicznymi zabawami z animacyjną chustą Klanza, a śmiechom i okrzykom radości nie było końca. Kolejnym punktem programu były warsztaty z Bricks 4 Kidz – Konin i KidsLab inspirowane „Małym Księciem” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Tematyka tego dzieła pozwoliła na refleksję nad przyjaźnią, odpowiedzialnością i poszukiwaniem najważniejszych wartości w życiu. Warsztaty były jednak wyjątkowe nie tylko ze względu na temat, ale i formę. Dzięki klockom uczestnicy zbudowali postacie oraz sceny z pozaziemskiego świata, jakiego jeszcze nie widziano. Kiedy przyszedł czas na iście kosmiczne eksperymenty, każdy stworzył własnego, świecącego w ciemności slime. Zwieńczeniem był wspólny seans filmu „Mój brat ściga dinozaury”. W przytulnej atmosferze biblioteki każdy mógł się zrelaksować po intensywnym wieczorze pełnym zabaw i twórczych wyzwań – Aleksandra Janiszewska, młodszy bibliotekarz.

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej

– 10 października biblioteka zaprosiła dzieci wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami na Noc Pluszaków w bibliotece. Tuż przed całonocnym rozstaniem z przytulankami, uczestnicy wydarzenia przygotowali swoje pluszowe misie do snu… tym jednak sen wcale nie był w 
głowie. Ukochane pluszaki dzieci nie były takie grzeczne, jak by się mogło wydawać… Wszystko zaczęło się od poważnych rozmów przy herbatce i ciasteczkach, ale w mig przerodziło się w akcję! Jeden miś wskoczył do szuflady, drugi wyskoczył z katalogu bibliotecznego – i zaczęła się gonitwa! Pluszaki biegły jak szalone, omijając regały i próbując znaleźć tajne wyjście. A kiedy w końcu je znalazły, poczuły się jak prawdziwi 
agenci na „Misji: Ucieczka”!

Ale to dopiero początek! Pluszaki wkroczyły na salony i otworzyły szafkę z lakierami do paznokci. Teraz każdy chciał wyglądać wyjątkowo – jeden wybrał brokat, drugi neonowy kolor, a trzeci marzył o klasycznym „misiowym brązie”. Po szybkiej kawce i przekąsce, misie były gotowe na nowe przygody. Wspięły się na najwyższe regały jak prawdziwi alpiniści i odkryły nowe horyzonty!

Nie zabrakło też momentów twórczych – pluszaki założyły swój zespół muzyczny i zaczęły pracować nad przebojem „Misiowe Marzenia”. Wizyta w gabinecie dyrektora biblioteki? Oczywiście! Pluszaki postanowiły wprowadzić swoje rządy, ale szybko odkryły, że praca za biurkiem nie jest dla nich – za dużo papierów, za mało zabawy.

Podczas zajęć poprzedzających Noc Pluszaków dzieci miały okazję stworzyć plakietki dla swoich misiów. Potem wszyscy mogli zasłuchać się w opowieść na dobranoc, która wyciszyła maluchy przed snem – przekazuje Dagmara Wyłub.

Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu

– Wyjątkowo tego dnia nasza biblioteka dała wszystkim szansę do późnych godzin na skorzystanie z zasobów biblioteki. Wieczorem o godzinie 19 odbyło się spotkanie dyskusyjne dla czytelników. Rozmawialiśmy o literaturze, życiu, ulubionych i polecanych książkach, wspominałyśmy nasz #Dobrodzień jaki był kiedyś i jaki jest dzisiaj. To był naprawdę miły czas spędzony wśród książek i pasjonatek czytania. Nie spodziewałyśmy się, że nasze czytelniczki zaskoczą nas tak wysoką frekwencją – mówi Renata Kudełka, p.o. kierownika.

Biblioteka Publiczna w Namysłowie

– Noc Bibliotek tradycyjnie rozpoczęliśmy o godz. 18. Na początku małe zaskoczenie dla uczestników – należało oddać swoje telefony komórkowe do magicznej skrzyneczki, aby nie przeszkadzały nam w zabawie. Wszyscy uczestnicy na czele z władzami złożyli podpisy na przygotowanych foliach, akceptując w ten sposób regulamin wydarzenia. Podczas pierwszych warsztatów dzieci wraz z zastępcą burmistrza wykonały drzewka, które mają Moc Szczęścia. Wykorzystały do tego kolorowe druciki i niezwykłe kamyczki. Kolejną mocą, z którą przyszło się zmierzyć dzieciom to język angielski. Lektor Centrum Języków Obcych wprowadziła uczestników w świat baśni w języku angielskim. Uczestnicy wędrując przy świetle latarek zwiedzali miasto w ciemnościach. Dotarłszy do Namysłowskiego zamku czekała na nich nie lada atrakcja. Strażniczka bram zanim wszystkich wpuściła na dziedziniec zamku musiała od każdego usłyszeć hasło: Moc Bibliotek. Wracając do biblioteki dzieci zwiedziły jeszcze basztę przy Bramie Krakowskiej. Na koniec wędrowania czekał na nich pokaz ognia Fire Show. Zmarznięci, ale zadowoleni wszyscy zasiedli do kolacji. Magiczne pudełko to zadanie, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy Nocy Bibliotek. Jednak i z tym poradzili sobie wyśmienicie. Zakończeniem było oprowadzenie po wystawie obrazów wykonanych przez 14-letniego artystę Janka Krupnika. Nadszedł czas wyczekiwany chyba przez wszystkich – rozkładanie materacy, wyciąganie piżamek i szykowanie się do spania. Zanim jednak wszyscy usnęli obejrzeliśmy film. Już o 7 rano wszyscy byli na nogach. Dorośli także mogli skorzystać z Mocy atrakcji. Przez całą noc trwały rozgrywki gier planszowych. Można było odpocząć przy szydełkowaniu albo wziąć udział w relaksacji przy dźwiękach. Jak widać moc bibliotek jest wielka i nigdy nie wiadomo, co się jeszcze może w nich kryć – komentuje Agnieszka Klimas, kierownik.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu

– W sobotę 12 października biblioteka tętniła życiem. Mieszkańcy miasta (około 300 uczestników) i powiatu zebrali się, by wspólnie uczestniczyć w Nocy Bibliotek. Bogaty program kulturalno-edukacyjny przyciągnął uczestników w każdym wieku, od dzieci po seniorów. Noc Bibliotek w Lubitece obfitowała w kreatywne warsztaty, wystawy i koncerty, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Rodziny chętnie brały udział w warsztatach „Malarstwo Dziedzictwa: „Skrzynie na Biżuterię”. Miłośnicy gier planszowych spotkali się z Grzegorzem Dryndą, by wspólnie oddać się fascynującej rywalizacji przy planszach. Dla najmłodszych przygotowano specjalne animacje oraz warsztaty sensoryczne pod nazwą „Glutkowa Noc Pełna Gwiaździstych Slimów”, podczas których dzieci tworzyły świecące, gwiezdne slimy. Fani rękodzieła mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Jesień na Szydełku”. Na scenie biblioteki rozbrzmiewały utwory grane na skrzypcach przez utalentowaną Julię Sekulską podczas koncertu „Magia Strun”. Z kolei pod batutą Stefanii Bieli odbył się koncert zespołu „Za Młodzi na Sen”, który wprowadził słuchaczy w nastrojowy klimat. W ramach wydarzenia odbył się także wernisaż wystawy Marii Prauzner-Bechcickiej zatytułowany „Fotografia – Moja Indywidualna Terapia”. Jak na Noc Bibliotek przystało, nie mogło zabraknąć nocnego wypożyczania książek. Mieszkańcy chętnie korzystali z okazji, by wypożyczyć nowe, ciekawe pozycje literackie na długie jesienne wieczory, a także wziąć udział w SWAPIE książkowym, czyli kąciku wymiany książek, gdzie można było oddać przeczytane już tytuły i zyskać nowe. Wieczór urozmaiciła także Fotościanka Księżycowa, przy której uczestnicy robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle gwiazd i księżyca. Fotografie dla biblioteki wykonała Czesława Włuka – relacjonuje Katarzyna Lubosz, instruktorka.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Karczewie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie

Książnica Pomorska

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek