spot_img

X Noc Bibliotek – wybrane relacje cz. I

Akcja Noc Bibliotek po raz dziesiąty udowodniła, że biblioteki mają moc. To moc przyciągania czytelników. Zobaczcie wybrane gwiazdy, które rozświetliły mapę akcji promującej czytelnictwo!

Kolejne wspaniałe relacje niebawem. Jeszcze możesz przesłać swoje materiały (szczegóły tutaj).

Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbinku

– Zaczęliśmy od eksperymentów, podczas których dzieci wykonywały różne doświadczenia. Dzieci zrobiły też magiczny słoiczek oraz świecące slimy, które w ciemności wyglądały rewelacyjnie. Był też wspólny posiłek, bo nie od dziś wiadomo, że w grupie zawsze lepiej smakuje, a nasze tosty smakowały dzieciom wybornie. Wzmocnieni posiłkiem chcieliśmy przejść do kolejnych punktów programu… tylko, że w tym momencie zgasło światło w bibliotece. Pojawiła się za to dziwna butelka z listem od… Ducha (tego dobrego) Biblioteki ze wskazówkami dla dzieci. Na szczęście mieliśmy w bibliotece jakieś latarki, które pomogły dzieciom w poszukiwaniu literackich zagadek. Były pomylone tytuły książek, niewłaściwi bohaterowie literaccy, ćwiczenia z książką i wiele innych. Wszystko po to był odnaleźć hasło, które doprowadziło dzieci do odnalezienia ukrytego skarbu. Wszystko skończyło się dobrze, zadania zostały wykonane, skarb odnaleziony. I w tym momencie nawet światło rozbłysło w bibliotece. To był wieczór pełen emocji i atrakcji, mający na celu także pokazanie przesłania tegorocznej edycji Nocy Bibliotek, czyli siłę lokalnej społeczności, która traktuje biblioteki jako miejsce, które łączy ludzi. Bo biblioteka w Wierzbinku też ma Moc! – opowiada Jolanta Garczyńska, dyrektor.

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej

– W tym roku, po raz pierwszy, Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej włączyła się Noc Bibliotek. W piątek wieczorem zorganizowano „wieczór w Bibliotece” dla dzieci. Biblioteka zaprezentowała się dzieciom w niecodziennej odsłonie: odpowiednia aranżacja przestrzeni biblioteki, zupełnie inna niż na co dzień, bardzo spodobała się uczestnikom. Noc rozpoczęło głośne czytanie książki „Odwiedziła mnie żyrafa”. Następnie dzieci wzięły udział w grze bibliotecznej „Tajemnice Biblioteki”. Poruszanie się w bibliotece po zmroku dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń. Podzieleni na grupy szukali ukrytych książek, rozwiązywali krzyżówki, szukali wyjścia z labiryntu oraz układali puzzle. Kolejnym punktem programu była gra planszowa „Tajemnice Legend”. Wieczorne spotkanie w bibliotece upłynęło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Biblioteka po zmroku okazała się być trochę inna od tej, którą dzieci znają w ciągu dnia. Nie zmieniło się tylko jedno: Biblioteka jest miejscem które ma MOC – jest dostępna dla każdego i każdy, niezależnie od wieku, może znaleźć w niej coś dla siebie – mówi Anna Bogunia.

Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie

– Tegoroczna Noc Bibliotek była wyjątkowym wydarzeniem pełnym inspirujących wrażeń i niesamowitych atrakcji. Uczestnikami były dzieci w wieku 12 i 13 lat, które miały niepowtarzalną okazję zanurzyć się w fascynujący świat kosmosu. Naszym specjalnym gościem był Daniel Kucharski, pasjonat astrofotografii, który z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawił uczestnikom swoje niezwykłe zdjęcia. Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie, a Daniel Kucharski opowiadał o swojej pracy z taką pasją, że wszyscy na chwilę przenieśli się w przestrzeń kosmiczną. Kulminacyjnym punktem programu była możliwość obserwacji Saturna przez profesjonalny teleskop. Widok majestatycznej planety z pierścieniami wywołał zachwyt wśród dzieci, które mogły na własne oczy zobaczyć to, co dotychczas znane im było jedynie z książek czy zdjęć. Oprócz naukowych atrakcji, dzieci miały także świetną zabawę podczas robienia bookselfie – czyli zdjęć z ich ulubionymi książkami. Nie zabrakło także czasu na smaczne przekąski – dzieli się wspomnieniami Aleksandra Starus, dyrektor.

Miejska Biblioteka Publiczna w Miasteczku Śląskim

– W naszej bibliotece przeprowadziliśmy Noc Bibliotek pod znakiem wampirzych kłów i sączącej się krwi. Jeśli chodzi o krew to było jej sporo, ale nie było powodów do niepokoju gdyż pojawiła się w formie papierowych kropel (jako dekoracja), soczku wiśniowego, zafarbowanej wody w wazonie i farbki na buzi. Obyło się zatem bez ofiar w ludziach. Było za to bardzo wesoło. A co ma to wspólnego z hasłem tegorocznej nocy jakim było ,,Moc Bibliotek”? Bardzo dużo. Uczestnicy tej imprezy zostali zaznajomieni z legendą o powstaniu wampirów, z której to dowiedzieli się m.in., że archanioł Michał walczył z wampirami przy użyciu srebrnego miecza. Głównym zaś przesłaniem płynącym z przeprowadzonej u nas nocy było twierdzenie, że biblioteka wyposaża człowieka w moce zdolne do zwalczania najzacieklejszych wrogów. Wszystko zaś, co trzeba zrobić to czytać, gdyż wampiry boją się ludzi oczytanych, a przez to myślących. Hasło „Moc Bibliotek” znalazło się też na mieczach oklejonych stronami starych, pożółkłych książek, wykonywanych przez uczestników wraz z cytatem z Ewy Szelburg Zarembiny: „Książka (…) powinna być orężem w walce…”. Tym zaś, co w głównej mierze wypełniło nam tę noc był przeprowadzony test na identyfikację wampira. Dwóch ochotników zostało ucharakteryzowanych na wampira. Pozostali uczestnicy zabawy występowali w roli komisji oceniającej zachowania potencjalnych wampirów poddanych działaniu 18 bodźców. Sprawdzono ich odbicie w lustrze, a także zdolność do przetłumaczenia tekstów w starych języków takich jak greka i sumeryjski, których to znajomością podobno mogą pochwalić się te krwiopijcze istoty. Było zabawnie, ale także pouczająco. Tym co możemy zaliczyć do walorów edukacyjnych tej imprezy było krótkie omówienie literatury o wampirach ze szczególnym naciskiem na najsłynniejszego wampira w literaturze, a mianowicie ,,Drakuli” oraz historii Elżbiety Batory zawartej w powieści „Pani na Czachticach”. Przemycono także ciekawostki na temat książek pisanych krwią lub oprawionych w ludzką skórę, a informacje takie zostały zaczerpnięte z książki „Biblioteka szaleńca”. Poza tym zaprezentowano dzieciom legendę o powstaniu wampirów oraz przeczytano (przy dźwiękach muzyki grozy) „fundamentalną przestrogę” z książki „Wampirologia” dla nadaniu powagi sytuacji. Udało się! – relacjonuje Liliana Rozińska.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

– To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło dzieci, młodzież i dorosłych, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnego świętowania literatury i kultury. Rozpoczęłam spotkanie od przeczytania wiersza „Moc bibliotek”, który wprowadził wszystkich w magiczny nastrój literatury i opowieści. Jedną z głównych atrakcji wieczoru był turniej gier planszowych o złotą kostkę, który odbył się w trzech kategoriach: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rywalizacja była zacięta, ale pełna radości i sportowej postawy. Młodzież miała okazję popisać się swoją kreatywnością w pisaniu opowieści zmiennej treści. Było to zadanie wymagające wyobraźni i umiejętności literackich. Historie stworzone przez młodych pisarzy były zróżnicowane – od przygodowych po fantastyczne – każda z nich niosła ze sobą unikalne przesłanie i emocje. Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu było nocne zwiedzanie biblioteki przy latarkach. Uczestnicy mieli za zadanie odszukać wersy wiersza i złożyć go w całość, co dodawało zabawie element tajemnicy i przygody. Dodatkowo, podczas wydarzenia odbyło się czytanie fragmentów książek przy lampce, co stworzyło kameralną atmosferę. Na zakończenie tej magicznej nocy wszyscy zgromadzili się, aby obejrzeć film „Mój brat ściga dinozaury”. Noc Bibliotek okazała się być wspaniałym wydarzeniem, które zintegrowało lokalną społeczność i pokazało, że biblioteka to miejsce nie tylko dla książek, ale także dla twórczej zabawy i nauki – mówi Agnieszka Dziobkowska, dyrektor biblioteki.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie

– Kino, dynia na szydełku, zagadki z Minecraftem i warsztaty sensoryczne, czyli dla każdego coś ciekawego na Noc Bibliotek w Łabiszynie! Obchody X jubileuszowej edycji Nocy Bibliotek rozpoczęliśmy już w czwartek spotkaniami z przedszkolakami. Odwiedziły nas dwie grupy: Sówki i Kubusie. Kubusie posłuchały wesołej „Bajki bez obrazków” i „Przygody Fenka: Biblioteka” oraz wykonały kolorowe prace plastyczne ze składanymi parasolkami. Sówki wykonały pod kierunkiem bibliotekarzy papierowe kotki i posłuchały bajek. Dodatkowo każda grupa miała swój wkład w wykonanie ozdób na Noc Bibliotek. Powstały prace z uśmiechniętymi gwiazdkami. Dzieci poznały zasady wypożyczania i zapisania się do biblioteki, a także poznały program Mała Książka – Wielki Człowiek. W piątek rozpoczęliśmy od seansu filmowego dla klasy 5. Po południu spotkały się najmłodsze dzieci i razem z Blanką Lewandowską z Sensorybki Centrum Terapii Dziecięcych wzięły udział w zajęciach, podczas których powstał sensoryczny obraz jesieni. Było niezwykle twórczo i aktywnie. Na wieczornych zajęciach dla dorosłych, razem z Dorotą Budnik z Handmade – Twory.Dory, wydziergaliśmy jesienne dynie korzystając z książek na temat szydełkowania. Skosztowaliśmy także pysznego jubileuszowego tortu. Młodzież podczas wieczoru z Minecraftem wykonywała różne zadania i zagadki. Liczyła się szybkość i spryt. Do zadań wykorzystaliśmy książki. Dzięki temu uczestnicy mogli poznać księgozbiór młodzieżowy. Było wesoło, a podczas spotkania uczestnicy posilili się pyszną pizzą. Ze spotkań w tym wyjątkowym dniu skorzystali mieszkańcy w każdym wieku – relacjonuje Grażyna Błaszkiewicz, kierownik biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie

Biblioteka zamieniła się w pełną emocji książkę z przygodami. 40-osobowa grupa wyruszyła w podróż po emocjach, jakie daje książka. Bo w naszej bibliotece, Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem „Czytanie to eMOCje”. Było mnóstwo zabawy i szaleństwa, kiedy to przy świetle latarek grupy pokonywały poszczególne stacje, a tam musiały rozwiązywać najróżniejsze zadania. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek na uczestników czekały pyszne gofry z owocami przygotowane przez panie bibliotekarki. Była to wyjątkowa i pełna emocji Noc w Bibliotece. Możemy śmiało powiedzieć, że Biblioteka w Gogolinie ma MOC! – opowiada Ewa Bury.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

– Tego dnia biblioteka ogłosiła abolicję dla swoich czytelników i była dostępna do późnych godzin wieczornych. W Strefie Koloru najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami oglądali familijny film. Dzieci wzięły również udział w wyjątkowej sesji fotograficznej na czerwonym dywanie. Noc Bibliotek była także sposobnością do podsumowania projektu Podaj ŁAPĘ. Zaproszeni goście, najbliżsi, rówieśnicy, pasjonaci, sympatycy działań z udziałem młodzieży mogli podziwiać wystawę zatytułowaną: Zwierzęta w obiektywie z premierową prezentacją autorskiego kalendarza na 2025 rok. Kalendarz ten w ramach działań projektowych został opatrzony grafiką samodzielnie wykonaną przez młodzież wraz z ich autorskimi zdjęciami – opisuje Małgorzata Kaczmarek kustosz, która zaprasza również do zapoznania się z całą relacją.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach

– To była niezwykła Noc Bibliotek w Wiżajnach. Na tę okoliczność mogliśmy zaprezentować wystawę „Moc tajemnic ukrytych w Ziemi Suwalszczyzny” i wysłuchać wspaniałej opowieści jej autora – doktora geologii Tomasza Krzywickiego: o procesach kształtowania się geomorfologicznego naszego regionu, formach skalnych, ciekawych głazach i kamieniach Suwalszczyzny oraz pracy geologa kiedyś i dzisiaj. Dodatkowym punktem programu była krótka prezentacja (z możliwością skosztowania) o mocy produktów lokalnych przedstawiona przez panie z KGW Wiżajny. Pyszne jedzenie sprawiło, że atmosfera była jeszcze bardziej przyjazna i radosna. To było wspaniałe wydarzenie! W czwartek 17 października zorganizowaliśmy drugie spotkanie w ramach Nocy Bibliotek dla dzieci – mówi Alicja Zajączkowska, kierownik GBP.

Źródło zdjeć: mat.pras. wskazanych bibliotek