Od 1 stycznia 2025 roku Polska będzie przewodniczyć w Radzie Unii Europejskiej. Aby umożliwić innym podmiotom włączenie się w działania lokalne, Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Synergie”. Biblioteki mogą składać wnioski o dofinansowanie działań kulturalnych w przestrzeniach wspólnych do 4 listopada 2024 roku. Można zdobyć nawet 100 tys. złotych!
Synergie
Program jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Jego celem jest wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii. Mogą to być:
- organizacja wydarzeń/widowisk artystycznych, w tym: koncertów, spektakli, wystaw, happeningów, którym towarzyszyć może realizacja warsztatów i innych działań edukacyjno-animacyjnych, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących
- realizację międzypokoleniowych zadań edukacyjno-animacyjnych, włączających społeczność lokalną, których elementem jest wydarzenie artystyczne, takie jak koncert, spektakl, wystawa, happening, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących
- rezydencje artystyczne młodych twórców kultury z Polski i pozostałych państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących, zaproszonych do realizacji ze społecznością lokalną działań artystycznych, zwieńczonych wspólną prezentacją efektów rezydencji.
Spotkanie informacyjne
Wszystkie osoby zainteresowane aplikowaniem w programie mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym w formule on-line. Odbędzie się ono w piątek 11 października o godz. 13. W trakcie spotkania pracownicy NCK szczegółowo opowiedzą o idei i zasadach programu, a także odpowiedzą na pytania. Na ten moment nie podano szczegółów rejestracji na spotkanie.
Wskazówki dla bibliotekarzy
W serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” znajdziesz informacje przydatne do pisania wniosku, najważniejsze dane, sposób oceny wniosków, koszty kwalifikowane i inne pomocne wskazówki.
Źródło zdjęć: freepik.com