spot_img

Narodowe Czytanie Kordiana – wyniki konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu Narodowe Czytanie Kordiana było ogromnie trudne. Spośród prawie 150 zgłoszeń zgodnych z regulaminem wygrały relacje pięciu bibliotek. Gratuluję serdecznie poniżej wymienionym zwycięzcom oraz wszystkim bibliotekarzom zaangażowanym w przygotowanie akcji.

Każda z bibliotek otrzyma w nagrodzie zestaw książek i zakładek. Początkowo każdy zestaw miał zawierać książki o wartości 500 zł, ale będzie więcej tytułów. Miejsca są równorzędne, a kolejność prezentacji przypadkowa. Ze zwycięzcami skontaktuję się e-mailowo.

Biblioteka Miejska w Puławach

Zgłoszenie nadesłała: Katarzyna Kuciara, kierownik Działu Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa.

Narodowe Czytanie to zawsze wielkie wydarzenie, które organizujemy z dużym zaangażowaniem i dbałością o szczegóły. Już po raz czwarty my – pracownicy biblioteki, przygotowaliśmy spektakl, tym razem na podstawie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. „Kordian” był bardzo wymagający, nie od początku chciał współpracować i zdecydowanie nie brał jeńców. Rogaty, niczym Szatany z Przygotowania, romantyczny tekst przy pierwszym czytaniu kompletnie niezrozumiały powodował pomyłki językowe. Wykreowanie postaci, ukazanie ich dramatyzmu i przekazanie ogromu emocji, jakie targają bohaterami także wymagało ciężkiej pracy. Nie poprzestaliśmy jednak na obyciu z tekstem i grze aktorskiej – w tym roku wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę, grając przy zaciemnionej sali, oświetlanej jedynie światem scenicznym dopasowanym do każdej sceny i uzupełniającą je muzyką. W partiach, gdzie występowały nadprzyrodzone postaci puszczano dym, a z kociołka, w którym Szatany warzyły „ludzi do rządu” wylewały się kłęby pary i słychać było bulgotanie osiągnięte poprzez użycie suchego lodu. Dzięki tym zabiegom udało się podkreślić odmienność, specyfikę, nastrój i tragizm poszczególnych wydarzeń dramatu.

Nie mniejsze przedstawienie odbywało się za kurtynami. W ciemności rozpraszanej jedynie światłem rzucanym przez ekran laptopa, z drugiej strony kurtyn słabą lampką, wśród arsenału najróżniejszej broni i szelestu w pośpiechu ściąganych sukien czy wdziewanych peleryn, przekazywano do kolegi obsługującego reflektory instrukcje „światło-światło” (czyli zapalenie i wygaszenie światła), wymieniano się mikrofonami, łapano w biegu rekwizyty, obsługiwano wytwornicę dymu, zapalano latarnie, śledzono scenariusz i powtarzano tekst oraz sterowano obrazami wyświetlanymi z projektora i efektami dźwiękowymi. Przygotowania do spektaklu trwały dwa tygodnie. Był to dla nas czas niezwykle intensywnej pracy. Zdarzały się nerwy i spięcia, gdy coś nie wychodziło, ale też śmiech z językowych pomyłek, gapiostwo i zdarte gardła, by wreszcie po wielu godzinach wspólnych ćwiczeń wszystko zaczęło spinać się w spójną całość. Cud, że nie wylądowaliśmy w szpitalu dla obłąkanych od namiętności targającymi nami podczas codziennych prób, i tak dużego zmęczenia materiałem, że pozostawało tylko oddać się w ręce szaleństwa i chichrać aż brakło tchu.

A gdy 7 września wybiła godzina 11, zgasły światła i z głośników wytoczył się grzmot rozpoczynający spektakl adrenalina trzymała nas aż do ostatniej sekundy – byle się nie pomylić. Zmęczenie towarzyszące podczas ostatnich dni przed premierą, zasypianie i budzenie się z „Kordianem”, wdzierające się do głowy podczas codziennych obowiązków kwestie bohaterów – to wszystko odchodzi w zapomnienie, gdy nagle rozlegają się brawa, a my widzimy wrażenia malujące się na twarzach publiczności. I kiedy słyszymy gratulacje, wyrazy uznania dla naszej gry i interpretacji sztuki, i słowa niedowierzania, że to wszystko powstało zaledwie w kilkanaście dni, i że raz w roku to zdecydowanie za mało, wtedy mamy pewność, że to co robimy ma sens i nie jest tylko zabawą w teatr.

Okres wokół Narodowego Czytania to cudowny czas, gdy pokonujemy stres, pomagamy sobie nawzajem i zaskakujemy się umiejętnościami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. I choć czasem wkrada się zwątpienie, mamy dość powtarzania tekstu i scen w kółko i w kółko, to cieszymy się, że za rok znów podejmiemy wyzwanie Narodowego Czytania, bo daje nam to dużo radości i satysfakcji.

Łącznie zagraliśmy 4 spektakle: pierwszy premierowy na Narodowym Czytaniu, trzy pozostałe dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i ośrodka opiekuńczego dla osób z niepełnosprawnością. Żaden strój czy rekwizyt nie został wypożyczony. Prawie wszystko znaleźliśmy we własnych szafach, na stanie Biblioteki lub zostało uszyte i wykonane własnoręcznie – podobnie jak cała scenografia – przez naszą plastyczkę Monikę, która z niczego potrafi wyczarować cuda.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Morągu

Zgłoszenie nadesłała: Karolina Szlasa-Andryszczyk, starsza bibliotekarka i pracowniczka Działu dla Młodzieży NASTKA

Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 miłośników książek i literatury, którzy z zaangażowaniem uczestniczyli zarówno jako czytający, jak i słuchacze. Wielką atrakcją okazał się fotogadżet, który umożliwiał zrobienie pamiątkowego zdjęcia z postacią Juliusza Słowackiego w oryginalnej odsłonie. Dla wszystkich czytających przygotowaliśmy drobne upominki, a dla słuchaczy pamiątkowe przypinki. Cieszymy się, że tak wiele osób zaangażowało się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania i wspólnie świętowaliśmy literaturę polską. W organizację tegorocznej edycji Narodowego Czytania włączyli się nasi partnerzy: Morąski Dom Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Licealnych. Dzięki ich współpracy i zaangażowaniu wydarzenie stało się prawdziwym świętem kultury i literatury w naszym mieście. Podczas Narodowego Czytania odbył się również kiermasz książek, gdzie uczestnicy mogli nabyć literackie perełki w atrakcyjnych cenach, wzbogacając tym samym swoje domowe biblioteki.

Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie

Zgłoszenie nadesłał: Piotr Ciecierski, specjalista ds. promocji

Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce Uszewskiej

Zgłoszenie nadesłała: Agnieszka Witek, bibliotekarka

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Zgłoszenie nadesłał: Piotr Drozdowicz, animator kultury

„Posągu piękność mam – lecz lampy brak” (monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc) A my mamy ponad 200 tysięcy lamp, czyli… książek rozświetlających życie! Wśród nich gwiazda września – Człowiek Serca. Przez cały pierwszy tydzień września w bibliotekach na warszawskim Targówku królował „Kordian” Juliusza Słowackiego. W ramach 13. edycji Narodowego Czytania w dniach 2–7 września 2024 r. przygotowaliśmy dla czytelników najrozmaitsze wydarzenia, efektowne ekspozycje i działania online. Szlakiem słów na szczyt Monc Blanc! Dzięki mocy słów Juliusza Słowackiego zdobyliśmy Mont Blanc – i to nie opuszczając Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert! Artystyczną wspinaczkę na szczytowe osiągnięcie literatury romantycznej podjęła Załoga Biblioteki na Targówku – zastępczyni dyrektora, bibliotekarki, informatyczka i wolontariuszka.

Spotkanie z rówieśnikami Kordiana
Czy uczniowie klasy VII zrozumieją treść „Kordiana”? Czy utwór sprzed niemal 200 lat zaciekawi ich i zainspiruje do własnej twórczości? Uwielbiamy takie wyzwania! W związku z 13. edycją Narodowego Czytania tę trudną misję specjalną podjęła jedna z naszych filii – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121). Agnieszka Szadkowska (kierownik biblioteki) jak zawsze kapitalnie poprowadziła zajęcia! Sprawiła, że romantyczny (niemal) rówieśnik uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej nr 42 (wszak Kordian na początku utworu ma 15 lat!) stał się im bliższy. Chętnie zaangażowali się w czytanie dzieła Juliusza Słowackiego. Pomiędzy nimi pojawił się nawet kocioł, tak jak w scenie „Przygotowanie”, w której posłużył do stworzenia przywódców powstania listopadowego. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o motywach działania Kordiana. Ponadto stworzyli ilustracje do tekstu.

Mont Blanc góruje nad książkami
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6) celebrowała literackie święto, czytając „Kordiana” z podziałem na role razem z chętnymi uczniami i dorosłymi osobami wypożyczającymi w tej placówce. Co więcej, można było się poczuć prawie jak w Alpach, ponieważ czytaliśmy u podnóża Mont Blanc! Tutejsza bibliotekarka, pani Maria Kur stworzyła makietę tej góry. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pojawiły się także m.in. globus i kompas, a także flaga Polski i różne wydania „Kordiana”. Nie mogło zabraknąć ważnych cytatów z „Kordiana”, a dopełnieniem całości były zakładki do książki, które nawiązywały do wymowy tego dramatu romantycznego.

Quiz z nagrodami
W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121) czytelnicy mogli uczestniczyć w quizie wiedzy dotyczącym treści „Kordiana” – za trzy prawidłowe odpowiedzi zwycięzca otrzymywał nagrodę książkową. Na osoby, które miały mniej szczęścia w zabawie, czekały nagrody pocieszenia – okolicznościowe przypinki.

„Kordian” online – wirtualna wystawa, krzyżówka, quizy

  • Wypożyczalnia nr 72 (ul. Suwalska 11) przygotowała podcast, który przybliża genezę „Kordiana” Juliusza Słowackiego, wymowę utworu oraz sylwetkę autora.
  • Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym (ul. św. Wincentego 85) w ramach naszej działalności online przygotowała wirtualną wystawę, prezentującą cytaty z dzieła Juliusza Słowackiego.
  • Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 20) stworzyła krzyżówkę poświęconą biografii Juliusza Słowackiego.
  • Wypożyczalnia nr 85 (ul. Jórskiego 41) zaproponowała quiz ze znajomości treści „Kordiana”
  • Wypożyczalnia nr 29 (ul. Rembielińska 6a) przygotowała quiz dotyczący powstania listopadowego, a także życia i twórczości Juliusza Słowackiego.

118-letni „Kordian” w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert
W Czytelni Naukowej nr I (ul. św. Wincentego 85) z dumą prezentowaliśmy najstarsze dostępne w Bibliotece Publicznej na Targówku wydanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego – z 1906 r. Co więcej, mamy też „Pamiętnik” Juliusza Słowackiego wydany w 1901 r., „Listy Juliusza Słowackiego: z autografów poety” (T. 2 „Listy do matki”) z 1899 r. i „Lillę Wenedę” z 1883 r.! Czytelnia Naukowa nr I kryje mnóstwo skarbów!

Dołożyliśmy starań, żeby na najrozmaitsze sposoby promować „Kordiana”. Zachęciliśmy wiele osób do czytania i przybliżyliśmy treść tego ważnego utworu. Człowiek Serca ożył w sercach mieszkańców Targówka!

Źródło zdjęć i filmów: mat.pras. wskazanych bibliotek