spot_img

Koziołek wręczony!

4 października 2024 roku poznaliśmy Laureata 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – nagrody przyznawanej za najlepszą książkę dla dzieci. Tym razem Koziołek powędrował do Arlety Remiszewskiej za książkę „Kruche życie pancernika” wydaną przez Wydawnictwo Skrzat. Lustro Biblioteki objęło nagrodę swoim patronatem.

Jury pod przewodnictwem dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb prof. UR, wyróżniło książkę „Gniazdo wampirów” Justyny Drzewickiej wydaną przez Wydawnictwo Dwukropek oraz „Trzy krowy w niebieskich kajakach” Andrzeja Marka Grabowskiego, wydaną przez Wydawnictwo Adamada. Nagrodę Czytelników otrzymała Małgorzata Starosta za książkę „Godzina czarów” wydaną przez Wydawnictwo Dwukropek.

W tym roku do nagrody nominowani byli:

1. Album z emocjami / Ariadna Piepiórka / Skrzat
2. Fajna ferajna. Po prostu być sobą / Kasia Keller / IBIS
3. Gniazdo wampirów / Justyna Drzewicka / Dwukropek
4. Godzina czarów / Małgorzata Starosta / Dwukropek
5. Jeden dzień / Katarzyna Rygiel / Dwukropek
6. Kruche życie pancernika / Arleta Remiszewska / Skrzat
7. Kto ukradł naszyjnik babci Feli / Marta H. Milewska / BIS
8. Lato w Białej Dolinie / Przemek Corso / SQN
9. Promyk / Łukasz Gryczanny / BIS
10. Trzy krowy w niebieskich kajakach / Andrzej Marek Grabowski / Adamada

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra. Jest przyznawana co rok żyjącemu, polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje.

O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą „Opolanka”, gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło zdjęć: mat.pras.