Już 11 października Noc Bibliotek!

11 października w całej Polsce odbędzie się X Noc Bibliotek. Udział zgłosiło już 1300 miejsc, codziennie dołączają kolejne. W bibliotekach tego wyjątkowego wieczoru i nocy czeka moc atrakcji, w tym roku pod hasłem „Moc bibliotek”. Lustro Biblioteki stale wspiera akcję swoim patronatem.

Moc bibliotek

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. Co roku biorą w niej udział biblioteki z wszystkich części Polski, przygotowując wyjątkowe wydarzenia. W tym roku weźmiemy udział m.in. w ogólnopolskim flircie literackim, potańczymy w formie silent disco i przenocujemy między regałami.

Do udziału w wydarzeniu zaproszone są wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, wyższych uczelni, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych polskich książnic ze skarbami piśmiennictwa, po biblioteki społeczne z otwartymi regałami. Zgłoszenia trwają do 11 października. 11 października o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta inauguracja wydarzenia w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Biblioteki Narodowej. Wydarzenia na scenie będą transmitowane do bibliotek w całej Polsce.

PoMoc bibliotek

W tym roku dzięki współpracy Nocy Bibliotek z TikTokiem szczególną odsłonę będzie miała akcja PoMoc bibliotek! Podziel się książkami i odbuduj biblioteki po powodzi.

11 października, w Noc Bibliotek, przynieś przeczytane książki do najbliższej biblioteki – znajdziesz ją na mapie na nocbibliotek.pl. Najbardziej poszukiwane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne.

Biblioteki włączą część książek do księgozbiorów, a pozostałe trafią na specjalne półki, gdzie staną się cegiełkami na pomoc bibliotekom zniszczonym podczas powodzi. Zamiast organizować jak co roku Noc Bibliotek, wynoszą zniszczone sprzęty i księgozbiory, marząc o odbudowie.

Nie masz książek do przekazania, ale chcesz pomóc? Odwiedź najbliższą bibliotekę w akcji nocbibliotek.pl Wybierz książkę z regału PoMoc i wpłać darowiznę na wybraną bibliotekę. Pokażmy moc bibliotek oraz siłę czytelniczek i czytelników. Na darczyńców w bibliotekach czekają ekslibrisy!

Źródło zdjęć: mat.pras.