spot_img

Jesienny Festiwal Literacki z nowotarską biblioteką

Zakończyła się pierwsza edycja  „Jesiennego Festiwalu Literackiego w Nowym Targu”, niezwykłego, pilotażowego projektu zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu od 3 do 5 października 2024 roku. Były to trzy dni pełne inspirujących i kreatywnych wydarzeń, wspaniałej zabawy połączonej z literacką edukacją.

Inauguracja Festiwalu i pierwsze spotkania autorskie odbyły się w agendach biblioteki, a finał w plenerowych krajobrazach Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza w Nowym Targu.

Festiwalowe atrakcje zapoczątkowały warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, które odbyły się w pełnym jesiennych kolorów, ogrodzie przy Filii nr 2. Natomiast w Czytelni MBP młodzież ze szkół podstawowych spotkała się z Lesławem Chowańcem, autorem trylogii „Cesarz umysłów” z gatunku fantastyki. W trakcie spotkania uczestnicy nie tylko mogli poznać twórczość samego pisarza, ale również kulisy powstawania jego powieści.

Drugi dzień festiwalowego korowodu był poświęcony również dzieciom i młodzieży, dla których zorganizowano spotkania z wyjątkowymi autorami. Najmłodsi czytelnicy z nowotarskich przedszkoli uczestniczyli w warsztatach, które poprowadził Przemysław Wechterowicz  – niezwykle utalentowany i nagradzany autor książek obrazkowych, sztuk teatralnych i wierszy. Było to radosne spotkanie z książkami pełnymi prawdziwych podróży po świecie emocji i przygód, po których sam autor oprowadzał uczestników z humorem i wyobraźnią. Równie emocjonujące i pełne kreatywnej zabawy było spotkanie z Maciejem Kurem, prawdziwym tytanem komiksu i animacji. Maciej Kur – scenarzysta komiksowy, animacyjny i filmowy, reżyser oraz recenzent – w trakcie spotkania z młodymi czytelnikami podzielił się wiedzą o kulisach powstawania komiksów, tworzenia fabuły i postaci tego rodzaju dzieła literackiego.

Finał Jesiennego Festiwalu Literackiego odbył się w sobotę 5 października w malowniczej, jesiennej scenerii Parku Miejskiego w Nowym Targu. Wydarzenie otworzył burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, a gości serdecznie powitała Dyrektor Biblioteki, Danuta Wojdyła. Swoje słowa przekazali także współorganizatorzy wydarzenia. Imprezę na scenie poprowadził Szymon Budzyk. Na scenie plenerowej odbyły się prezentacje zaproszonych autorów oraz koncerty, a cała przestrzeń parku zapełniła się licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych przygotowanymi przez bibliotekę oraz partnerów uczestniczących w organizacji Festiwalu. Była to wyjątkowa okazja, aby poznać osobiście bardzo popularnych wśród czytelników  współczesnych autorów. Zarówno Olga Rudnicka, jak i Robert Małecki to twórcy bestsellerowych powieści, cieszących się wielką estymą wśród czytelników.

Spotkanie z Olgą Rudnicką – królową czarnego humoru i powieści kryminalnych – poprowadziła również autorka powieści obyczajowych, Karolina Winiarska. Rozmowa dwóch pań była niezwykle barwna, pełna dowcipnych anegdot i opowieści z codziennego życia pisarek. Olga Rudnicka opowiadała nie tylko o swoich książkach ,ale również o twórczych inspiracjach, historiach z życia wziętych oraz pracy opiekunki społecznej.

Roberta Małeckiego – laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i Kryminalnej Piły, jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich autorów kryminałów, można było bliżej poznać w trakcie rozmowy z Bartłomiejem Dyrczem. 

W jesienną, magiczną atmosferę Festiwalu wspaniale wpisała się inscenizacja „Dziadów cz. II” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej „O 16-tej”, która wprowadziła widzów w świat duchów i tajemnych rytuałów. Nieco inny klimat, bardziej taneczny i rozrywkowy zapewnił na początku imprezy występ solistów ze Studia Septyma oraz na zakończenie elektryzujący koncert zespołu Ola Nowak Band.

Wśród licznych finałowych atrakcji była strefa warsztatów jesiennych bukietów, malowania na szkle, strefa gier i zabaw dla dzieci, kącik fotograficzny i stoisko z przepysznymi ciastkami i owocowymi przekąskami.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w  naszych festiwalowych wydarzeniach, naszym partnerom medialnym, współorganizatorom  i wystawcom. Wszystkim, którzy stworzyli magię i nastrój w jesiennej scenerii Parku Miejskiego, który na ten czas zamienił się w literacki ogród, pełen kreatywnej zabawy i radosnej afirmacji.

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP