Biblioteka Muzeum Powiatowego w Nysie zalana

W czasie wrześniowej powodzi zalaniu uległa biblioteka znajdująca się w zabytkowym pałacu biskupów wrocławskich, działająca przy Muzeum Powiatowym w Nysie. Potrzebne jest wsparcie, głównie w postaci pozyskania książek ważnych dla działalności biblioteki (lista poniżej). O sytuacji biblioteki rozmawiałam z Adrianą Zalewską-Wąsowicz, kustosz i kierownik Działu Promocji, Edukacji i Wydawnictw.

Cały parter budynku muzeum uległ zalaniu. Pomieszczenie biblioteki o powierzchni 50 mkw. zostało zalane na wysokość ok. 40 cm. Utracono 1/10 księgozbioru, w tym wszystkie publikacje z dolnych półek z 24 regałów. Na szczęście nie było wśród nich zabytkowych tytułów (najstarsza z początku XX wieku). Biblioteka gromadzi publikacje z różnych dziedzin wiedzy, w szczególności z zakresu muzealnictwa, historii sztuki, historii powszechnej, historii Polski i historii lokalnej, archeologii, czasopisma naukowe i branżowe oraz wydawnictwa regionalne. Z biblioteki na co dzień korzystają głównie pracownicy muzeum, ale zbiory są udostępnianie dla chętnych na miejscu.

Zalane pomieszczenia zostały już opróżnione, są czyszczone i dezynfekowane. Pomocy w pracach porządkowych udzielali żołnierze i wolontariusze. Trwa inwentaryzacja strat. Zbiory Muzeum zostaną ponownie udostępnione zwiedzającym już od soboty 5 października.

Dyrektor muzeum na swoim prywatnym profilu na Facebooku podał, że „sytuacja była kontrolowana przez cały czas. Zbiory w żadnym momencie nie były zagrożone. Wcześniej zabezpieczono wszystko co było możliwe. Niektóre pomieszczenia parteru ucierpiały w wyniku wdarcia się wody na wysokość około 50 cm”.

Kontakt do biblioteki

• osoba do kontaktu: Adriana Zalewska-Wąsowicz
  • telefon: 77 433 20 83, wew. 31 (sekretariat)
  • e-mail: dzial.ow@muzeum.nysa.pl
  • adres biblioteki: ul. Biskupa Jarosława 11, 48-300 Nysa

Pomoc dla biblioteki

Potrzebna jest nastepująca pomoc:

• w zakresie prac remontowych oraz modernizacji oświetlenia
  • w zakresie prac odkażających pomieszczenie (w tym zakup środków dezynfekujących) i ewentualnie odgrzybiania w komorze próżniowej pozycji książkowych, które być może uda się odzyskać (35 tomów Thieme U., Becker F., Allgemeines Lexikon der Bildenden Kunstler, 1907-1950)
  • pozyskaniu książek – lista tytułów poniżej.

Metalowe regały przekaże Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, która od początku udziela wsparcia bibliotece muzealnej, i której dział instrukcyjno-metodyczny wstawił się po pomoc do Lustra Biblioteki.

Pomoc finansową zaoferował Zamek Królewski w Warszawie oraz Fundacja Teresy Sahakian. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przekazało do wypożyczenia kilkanaście osuszaczy, a jeden osuszacz (oraz środki odkażające, 2 biurka, pojemniki i materiały konserwatorskie) został podarowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Inne instytucje również zaoferowały wsparcie.

Lista książek

Biblioteka prosi o pomoc w pozyskaniu księgozbioru. Szczególnie ważne są utracone woluminy podane na liście poniżej. Priorytetem nie jest konkretny, podany na liście rok wydania, ale zawartość książki. Jeśli macie je w swoich zbiorach i możecie je przekazać zachęcam do kontaktu bezpośrednio z kierowniczką Działu Promocji, Edukacji i Wydawnictw.

1. Broń w dawnych wiekach, Muzeum Zamkowe w Malborku, 1970
2. Bystroń J., Dzieje obyczajów w dawnej Polsce. Wiek XVI- XVIII, t. 2, 1960
3. Dąbrowski J., Wielka wojna 1914-1918, 1937
4. Dzieje powszechne ilustrowane. Historia najnowszych czasów, red. Kubala L.
5. „Dzieła i interpretacje”, 1993-2009
6. Katalog zabytków sztuki, t. VII, woj. opolskie, 1964
7. Kozakiewicz H., Renesans i manieryzm w Polsce, 1978
8. Królikiewicz T., Bagnety, 2000