Biblioteka MeMo – nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne

Miejsce w pełni otwarte

Kiedy w 2018 roku pisałam o tej inwestycji wiedziałam, że będzie ona znacząca dla mieszkańców Łodzi. Mediateka MeMo, otwarta w listopadzie 2022 roku, stała się od razu nowoczesnym centrum kulturalno-multimedialnym i dziś jest jedną z najlepszych bibliotek w Łodzi. Jest przykładem na to, jak zrobić bibliotekę, która jest centrum życia kulturalnego i miejscem otwartym dla każdego. Funkcjonalna przestrzeń zachęca do wielogodzinnego przebywania, oddania się rozrywkom i relaksowi, wspomaga naukę, zaraża bakcylem czytania, pozwala na aktywne bycie częścią lokalnej społeczności, wspiera rozwój talentów i daje wiele możliwości. MeMo ma naprawdę wiele do zaoferowania i zaprasza każdego, bez względu na wiek.

Przestrzeń zachwycania architekturą. Jest ona splotem nowoczesności i pamięcią o tradycji, co bardzo dobrze widać na zdjęciach wykonanych przez Pawła Morawiec. W MeMo każda z sal zachwyca. Postaram się je przybliżyć, ale by poczuć prawdziwego ducha tego miejsca trzeba się po prostu udać do Łodzi.

Memo dysponuje wieloma salami multimedialnymi na trzech kondygnacjach. Każda z nich jest profesjonalnie wyposażona w najpotrzebniejsze sprzęty, zapewnia warunki do pracy i realizacji hobby. Na samej górze Cinemo, studio foto i video, sala warsztatowa. Na pierwszym poziomie znajduje się montażownia, a na poziomie 0 studio lektorskie. Do tego sala gamingowa, sala z instrumentami, Legowisko, Multiwersum… Wspomniane sale można rezerwować na własne potrzeby (jeśli jest się posiadaczem fiszki bibliotecznej) lub wynająć je na eventy. To tylko mały rąbek tajemnicy wnętrz MeMo. Korzysta z nich 19,6 tys. zapisanych czytelników (stan na koniec 2023 roku). Pisząc o otwartości należy zaznaczyć możliwość korzystania z przestrzeni przez sześć dni w tygodniu od wtorku do niedzieli. Zapraszam na inspirującą podróż po multimedialnej bibliotece!

Biblioteka, kamera, akcja!

W studiu lektorskim każdy może rozpocząć karierę radiowca, nagrać podcasty, stworzyć własnego audiobooka lub nagranie lektorskie, a nawet nagrać partie wokalne lub instrumentalne do swojej piosenki. Oprócz mikrofonów, mikserów, słuchawek, komputera, wygłuszonych pomieszczeń dostępne jest tu potrzebne oprogramowanie do rejestracji nagrań i ich obróbki.

Dla osób zajmujących się audio i video lub chcących dopiero rozwinąć swoje umiejętności przeznaczona jest Montażowania. Można tutaj bawić się obrazem i dźwiękiem, zmontować film, teledysk, rolkę na Instagram czy przygotować Tik-Toka. Super opcją jest możliwość bezpłatnego skorzystania z oprogramowania do montażu, sprzętu komputerowego bardzo dobrej jakości, dogrywek voice-over dzięki kieszonkowej kabinie wokalnej.

Dla tych interesujących się filmem i fotografią jest jeszcze jedna gratka – Studio Foto i Wideo. Na 70 mkw udostępniono niezbędny sprzęt: pełnoklatkowe aparaty i kamery wraz z obiektywami, lampy, softboksy, greenscreen, tła, statywy, stanowisko do wstępnej obróbki materiału graficznego i nie tylko.

W MeMo praktycznie można stworzyć własny film od A do Z i jeszcze zaplanować premierę w kinową w Cinemo. Kameralna sala kinowa z profesjonalnym systemem audio to miejsce dla fanów dużego ekranu, ale i spotkań Klubu Filmowego, który tutaj funkcjonuje. Sala kinowa jest też przestrzenią do organizacji innych wydarzeń i spotkań.

Aby tego było jeszcze mało, premierę filmową można połączyć z wydarzeniami towarzyszącymi, np. wystawą w holu głównym lub wykładem w sali warsztatowej mieszczącej od 50 do 150 osób. 

W świecie kreski

Multiwersum to raj dla miłośników komiksów i mangi. Na regałach umieszczono ponad 4000 publikacji podzielonych na komiksy: amerykańskie superbohaterskie, europejskie, japońskie, także te dla widzów dorosłych czy powieści graficzne. Przestrzeń wzbogacają różne rekwizyty, figurki akcji, gry planszowe, wygodne siedziska i murale ścienne. 

Trzeci wymiar i Zakątek

Jest też Trzeci Wymiar. To sala, w której można sprawdzić jak działa druk 3D, skorzystać z płaskiego skanera wielkoformatowego i dwóch stanowisk komputerowych. Wydruki są odpłatne, jednak dalej opłacalne biorąc pod uwagę samodzielny zakup urządzenia i filamentu PLA do drukarki 3D. Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z Zakątku, sali komputerowej dostosowanej do ich potrzeb.  

Legowisko

Nie ważne czy masz dwa lata czy 99 lat. Ważne, że w Memo jest Legowisko. To sala do zabawy z klockami Lego. Jest wyposażona w przeróżne elementy, konstrukcje, budowle oraz instrukcje. Świetnym rozwiązaniem są specjalne przegródki, w których pojedyncze klocki są poukładane według kolorystyki, rodzaju i przeznaczenia. Taką ścianę z klocków chciałby mieć chyba każdy. Podobno jest tu ponad 130 tys. klocków. W przestrzeni nie brakuje wystaw prac małych i dużych budowniczych oraz ścianki do wyrażenia swojej kreatywności. Można zauważyć też klockowy model willi Ludwika Meyera z 1886 roku, mozaiki z klocków zdobiących ściany pomieszczenia nawiązujące do Łodzi: ulic, postaci, miejsc, pomników czy podziwiać złożone zestawy, minifigurki oraz modele. Poszczególne elementy mogą posłużyć do budowy prostych figur i przedmiotów (Lego Classic), odwzorowania rzeczywistych miejsc (Lego Friends), tworzenia obrazów lub mozaiki (Lego Dots), jak i konstrukcji na miarę mostów lub pojazdów na czterech kołach (Lego Technics). Legowisko uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię, i co da się zauważyć na miejscu, wspiera interakcje społeczne.

Klockami można bawić się na wygodnym dywanie, przy stole (są też takie z płytkami do budowania). Do 10. roku życia z sali dzieci mogą korzystać wyłącznie pod opieką dorosłych. Ciekawy był fakt pozostawiania butów przed wejściem do Legowiska. Okazało się, że kiedyś obowiązywał taki warunek, ale został zniesiony. Mimo to dzieci i ich rodzice poczuwają się do dbania o wspólne miejsce. Do tej strefy zaprasza szyld ułożony z klocków. 

Ale odlot!

Memo otwiera też swoje przestrzenie dla miłośników gier udostępniając salę Gamingową. Specjalny sprzęt współgrający z graczami – komputery, konsole PlayStation, Xbox, krzesła, kierownice, gogle VR i nie tylko, gwarantują godziny rozrywki. Kto wie, czy w tej sali licencji na latanie nie zdobędzie kolejny pilot. Atrakcją tego miejsca jest bowiem symulator lotów z mapami generowanymi na podstawie zdjęć satelitarnych. Dla fanów czterech kółek znajdzie się też symulator jazdy. Na niebieskich ścianach wiszą ciekawe neony, które nadają klimat.

Muzyka gra!

Dysonans to kolejna wypożyczalnia i strefa dla miłośników nutek. W sali muzycznej jako pierwsze w oczy rzucają się instrumenty: cyfrowe pianino, gitary, perkusja, ukulele, cajon. Można tu ćwiczyć z zespołem, doskonalić swój talent, nauczyć się grać oraz posłuchać muzyki. Fani czarnych krążków nie tylko mogą wypożyczyć płyty winylowe, ale też cieszyć się z ich odsłuchu na miejscu. Uwagę zwraca w szczególności kolekcjonerski i cenny gramofon Oskar, zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka.

Bullerbyn i Polana

Dla najmłodszych przygotowano strefę Bullerbyn ze wspaniałym księgozbiorem dostosowanym do ich wieku, książeczkami do nauki czytania, picturebookami, zabawkami, siedziskami w formie domków, rzeźbami i magiczną ścianą, gdzie można łączyć naukę z zabawą. Niezwykle kolorowym miejscem jest Polana. To tu przesiaduje młodzież, która ma do dyspozycji bogaty księgozbiór. W centrum ulokowano huśtawkę, więc dozwolone jest tu czytanie w chmurach. 

Dada i Trianon

Otwierają swe podwoje dla książkoholików. W wolnym dostępie regały Dada obfitują w: nowości, polecane tytuły, powieść polską i obcą, kryminały oraz strefę z czasopismami. Całość dopełniają kawiarniane stoliki z lampkami, nowoczesne fotele oraz różowo-czarny box do cichej pracy (takie budki wyciszające widziałem już na przykład w Niemczech). Rozświetlone pomieszczenie, zielone kwiaty w oknach, stojące lampy, stoły, krzesła, fotele, a także podłoga ułożona w jodełkę sprawiają, że to miejsce przypomina domowy salon. 

Osobną przestrzenią jest Trianon, czyli sala z literaturą popularnonaukową, biografiami i książkami o Łodzi, stanowiskiem Academica, komputerami, zestawem wypoczynkowym i dużym stołem do pracy. Z tego miejsca można wyjść na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza. Ogólnie w całym Memo dostępnych jest prawie 27 tys. woluminów.

Wejście do krainy możliwości

Tuż po przekroczeniu progu MeMo (Mediateki Moniuszki) wyłania się po prawej stronie lada. Można tu przede wszystkim założyć fiszkę biblioteczną. Jest też szybki punkt odbioru zamówionych książek, wypożyczalnia tabletów graficznych, kącik ze sklepikiem z gadżetami. Dowiedziałam się, że niektórzy mieszkańcy i turyści pytają standardowo o to, czy MeMo jest za darmo, czy można tu wejść, czy to muzeum. Po czym dowiadują się, że każdy jest tu mile widziany.

Całkowicie przeszklona ściana z wejściem i świetlik otwierają wspaniałą przestrzeń ukazując urok kamienicy w połączeniu z nowoczesnymi elementami. XIX-wieczny budynek, w którym mieści się mediateka, nosi imię Willa Trianon. Funkcjonuje też jako Willa Ludwika Meyera oraz Centrum Obywatelskie. Obok znajduje się Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Spoglądając w górę widać szklane mosty – połączenia między poszczególnymi agendami MeMo. Służą one też jako punkty widokowe, dzięki czemu przestrzeń można doświadczać w różnych wymiarach. Jeśli miałabym jednym słowem opisać przestrzeń i sposób przemieszczania się to byłaby to „swobodność” kojarząca mi się ze spacerem w miłym miejscu.

Idąc przed siebie trafimy na Patio, gdzie na co dzień można odpocząć, usiąść z książką, porozmawiać, pooglądać wystawę lub wziąć udział w organizowanym wydarzeniu. Nieco dalej mieści się kawiarnia z szerokim asortymentem napoi (także alkoholem) i serwowanymi posiłkami.

Bogata oferta warsztatowa i spotkań

MeMo organizuje, współorganizuje i udostępnia swoje przestrzenie na wiele eventów. W bogatej ofercie znalazły się między innymi: 

  • liczne warsztaty literackie, rękodzielnicze, animacyjne czy tematyczne np. z cyjanotypii, realizacji dźwięku, kreatywnego pisania kryminałów
  • festiwale, w tym gier planszowych „Łódź you play?” 
  • turnieje, np. Star Wars Shatterpoint
  • wydarzenia wspierające różne grupy społeczne, w tym Tęczowy Czerwiec i taneczne warsztaty z waackingu
  • koncerty i promocje albumów, popisy wokalne, jam session oraz gale
  • różnorodne kluby: filmowe, książki, młodzieżowe, english discussion club
  • dyskusje w przestrzeni publicznej
  • konferencje, wystawy i pokazy filmowe.

Nie można zapomnieć o tym, co definiuje bibliotekę, czyli promocji literatury, spotkaniach autorskich i klubach książki.  

Ogromnie ważna rolę w tworzeniu oferty kulturalnej i edukacyjnej odgrywają w MeMo wolontariusze i ludzie dobrej woli, którzy chcą podzielić się swoją pasją, doświadczeniami. Swoją cegiełkę w zamian za promocję dokładają też youtuberzy, instagramerzy i inni influenserzy, którzy przyciągają do biblioteki młode osoby. Ponadto Biblioteka Miejska w Łodzi i jej filia MeMo są widoczne na wielu akcjach, targach, festiwalach, wydarzeniach w przestrzeni miejskiej, gdzie prezentują się z najlepszej strony i zapraszają w swoje progi. Ogólnie nie sposób wymienić ogromu wydarzeń. Tu tętni życie i tu ludzie wracają!

Już 10 października zawitam ponownie do MeMo. Gorąco zapraszam w imieniu swoim, Biblioteki Narodowej i Biblioteki Miejskiej w Łodzi na konferencję „Porozmawiajmy o bibliotekach”. Wydarzenie będzie okazją do zdobycia wiedzy i porad ekspertów w obszarze najnowszych wyzwań stojących przed bibliotekami. Wykłady, panele dyskusyjne i konsultacje będą obywać się pod hasłem przewodnim „Praktyczne aspekty zarządzania strategicznego w bibliotekach”.

Niedawno MeMo zostało docenione też w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” otrzymując tytuł Modernizacja Roku 2023 w kategorii obiekty zabytkowe i sakralne.