Zmiany w programach MKiDN na rok 2025

Dziś w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa ministry Hanny Wróblewskiej poświęcona zmianom w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2025. Poniżej lista tego, co ma usprawnić ubieganie się o dofinansowania. Zauważalne jest wsparcie ambitnych projektów, transparentność, szybsze podejmowanie decyzji o dofinansowaniu, a także wyeliminowanie ograniczeń. Szczegóły poniżej.

Zmiany w programach MKiDN na rok 2025

W ramach zmian zwiększono transparentność oceny wniosków, wyeliminowano progi będące ograniczeniami, preferowane będą profesjonalnie przygotowane wnioski, wprowadzono tryb rezerwy ministra zamiast trybu odwoławczego, wprowadzono nowe limity finansowania, a także urealniono terminy rozpatrywania wniosków i zadbano o lepszą komunikację procesu w ramach nowego programu do składnia wniosków.

Wykaz zmian:

• zwiększono transparentność oceny wniosków, w tym:
    – nie będzie oceny strategicznej
    – wnioski będą oceniać niezależni eksperci według dwóch kryteriów: ocena wartości merytorycznej (0-60 pkt) i rekomendacja eksperta uwzględniająca szczególne walory projektu (0-40 pkt)
    – wprowadzono medianę zamiast średniej do wyliczenia końcowej oceny eksperckiej
  • wyeliminowano progi będące ograniczeniami, w tym:
    – zrezygnowano z oceny wkładu własnego, co wyrównuje szanse na dofinansowanie projektów mniejszych podmiotów spoza sektora finansów publicznych
  • zastąpiono tryb odwoławczy trybem rezerwy ministra, w tym:
    – wprowadzono 15% rezerwy wartości programu
    – nie będzie wymagane składanie dodatkowych wniosków czy odwołań przez wnioskodawców
  • wprowadzono nowe limity finansowania, w tym:
    – wnioskodawcy będą mogli aplikować o kwoty w ramach podstawowych limitów dostosowanych do założeń budżetowych programu
    – w wybranych programach będzie możliwość wnioskowania ponad standardowy limit o wyższe kwoty dla ambitnych i kosztochłonnych projektów
  • urealniono terminy rozpatrzenia i zadbano o lepszą komunikację procesu, w tym:
    – termin podania wyników naboru będzie znany w ciągu 5 dni od zamknięcia naboru
    – minimalny czas rozpatrywania ma wynieść 27 dni roboczych (dla małej liczby złożonych wniosków)
    – maksymalny czas rozpatrywania ma wynieść do 3 miesięcy (dla dużej liczby złożonych wniosków).

Zmiana programu do obsługi

W czerwcu tego roku zakończono prace migracyjne do nowego systemu roGRANT do składania wniosków w programach ministra.

Start naborów do trzech programów MKiDN na rok 2025

W piątek 4 października 2024 roku zostaną ogłoszone trzy nabory do programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wnioski będzie można składać do 5 listopada 2024 roku.

O szczegółach piszę tutaj.

Programy MKiDN w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek”

Po ogłoszeniu naborów do programów MKiDN ich strony w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” zostaną zaktualizowane.

Darmowy serwis „Dofinansowania dla bibliotek” to nieoceniona pomoc w pracy bibliotekarzy i osób poszukujących dodatkowych źródeł finansowania swoich jednostek i zwiększenia budżetu. Znajdziesz informacje przydatne do pisania wniosku, najważniejsze dane, warunki aplikacji, sposób oceny wniosków, koszty kwalifikowane i inne pomocne wskazówki.

Zaletą serwisu jest wygodny terminarz naborów, dzięki któremu można sprawdzić, w jakich programach można aktualnie składać wnioski lub zaplanować udział w innych. Serwis jest ciągle rozbudowywany o kolejne programy.

Źródło zdjęć: freepik.com