spot_img

Zakończyła się czwarta podróż kieleckim „Pociągiem do literatury”

W Kielcach zakończył się „Pociąg do literatury. IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”. Myślą przewodnią literackiego święta, odbywającego się od 6 do 22 września, były „Granice”. Lustro Biblioteki obejęło festiwal swoim patronatem. Atmosfera wydarzenia, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, była gorąca. Wszystko za sprawą festiwalowych gości, spotkań, podejmowanych tematów i słonecznej pogody. Tematyka spotkań była różnorodna: literatura, sztuka czytania i pisania, historia, polityka, ekologia, kobiety… 

Podczas pierwszej części Festiwalu, która trwała przez trzy dni w samym centrum Kielc, o swoich najnowszych książkach opowiadali utytułowani autorzy, znani w Polsce i na świecie: Jakub Małecki („Korowód”), dr Jacek Bartosiak („Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoja matkę”), Katarzyna Bonda („Krew w piach”), Marcin Szczygielski („Antosia w bezkresie”, „Zbójeckie nasienie”), Ałbena Grabowska („Odlecieć jak najdalej”, „Hej, pytania”), Marcin Kydryński („Siesta. Miniatury muzyczne”). O kobietach w Sejmie, polityce i literaturze rozmawiali: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Manuela Gretkowska i Radomir Wit. Dużą dawkę humoru zaserwował publiczności rysownik i satyryk Andrzej Mleczko. Podczas salonu poetyckiego „Zapatrzeni w słowa” swoje wiersze czytali przedstawiciele różnych grup literackich z województwa świętokrzyskiego, a na zakończenie wieczoru Anna Przybysz i zespół Triodeon zabrali wszystkich w podróż po świecie międzywojennych szlagierów.

150. rocznica urodzin Jerzego Żuławskiego, prekursora polskiej literatury fantastycznonaukowej, stała się okazją do dyskusji, w której wzięli udział znawcy jego twórczości: Zbigniew Brzeziński, dr hab. Grzegorz Trębicki prof. UJK w Kielcach, dr Emmanuella Robak i Kamil Muzyka. Organizatorzy nie zapomnieli także o Narodowym Czytaniu „Kordiana”, w które włączyli się m.in. przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Kielce, dziennikarze. Prelekcję o korzyściach płynących z czytania książek i pisania ręcznego wygłosiły Karolina Gorzkowska, twórczyni kampanii Wypisz Wyczytaj, a także Sylwia Posiadała, która zaprosiła chętnych na warsztaty z kaligrafii współczesnej. Na temat „Magii komiksu” z pasją opowiadali Przemysław Krystian, Katarzyna Surówka i Michał Traczyk. Refleksjami na temat wpływu naszych modowych wyborów na przyszłość planety podzieliły się Barbara Wybacz i Agata Suchodolska-Maliszewska z Fundacji Play Sustain.

Dla osób kreatywnych przygotowano warsztaty z book foldingu, tworzenia komiksów, a także warsztaty przyrodnicze. Młodsi i starsi miłośnicy czytania mogli wybrać coś dla siebie na kiermaszu książek, podczas którego swoją ofertę proponowali wydawcy i księgarze z całej Polski, a także na stoisku bookcrossingowym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Pilotażową akcję elektronicznego zapisu do biblioteki przeprowadziła dla mieszkańców Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nowy partner wydarzenia. Ci zaś, którzy lubią pożerać nie tylko książki, spędzili miło czas w Parku Miejskim na śniadaniu na trawie. Towarzyszyło mu spotkanie autorskie z Moniką Pastuszko („Matka Polka sika w krzakach”) i warsztaty ekologiczne. Podczas Festiwalu wręczono także nagrody laureatom konkursów „Herlingowa Rolka” i IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Drugą część Festiwalu wypełniły spotkania edukacyjne, których przygotowanie spoczęło na Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Zaproponowano debatę „Przebity światłem. Herling-Wierzyński. Miejsce pisarza – miejsce poety” z udziałem prof. Tadeusza Sucharskiego i prof. Wacława Lewandowskiego, „Lekcje z Herlinga” i spacery literackie dla uczniów kieleckich szkół, spacer dla pensjonariuszy DPS-u „Okolice starszego kolegi – śladami Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz ich dzieł”, warsztaty „Polubić czytanie” dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Droga do Sukcesu”, warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Czytać albo nie czytać – oto jest pytanie” oraz warsztaty dla nauczycieli języka polskiego „Nie tylko TIK TOK. Jak zachęcić pokolenie Alfa do czytania lektur”.

Organizatorzy nie mają wątpliwości, że osiągnęli długofalowy efekt, jakim jest pociąg do literatury ogromnej liczby osób, które uczestniczyły w wydarzeniu. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Miasta Kielce. Odbył się także dzięki ogromnemu wsparciu sponsorów i partnerów. 

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP Kielce