Trudna sytuacja zalanej biblioteki w Lądku-Zdroju

Sytuacja w Lądku-Zdroju była jedną z tragiczniejszych w czasie powodzi. Wiela woda zniszczyła miasto. Mieszkańcy stracili również część Biblioteki Publicznej Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Trwa zbiórka na remont biblioteki. Sytuacja, w jakiej znalazła się bibliotekarka chwyta za serce. Proszę całe środowisko bibliotekarzy o włączenie się do zbiórki na remont.

To, co wiela woda zrobiła w Kotlinie Kłodzkiej przeraża. Skutki powodzi będą jeszcze długo usuwane. Mimo to mieszkańcy nie poddają się i walczą o lepsze jutro. Wśród walczących jest lokalna biblioteka. Zniszczeniu uległo całe umeblowanie i część księgozbioru. Konieczny jest remont Działu dla dorosłych i zakup wyposażenia.

Rozmawiałam z Gabrielą Naporowską-Rodak, kierownik biblioteki. Wymiana zdań była emocjonalna. Przywiązanie do biblioteki i walka o jej odnowienie pani Gabrieli naprawdę budzą wieli podziw.

– Moja biblioteka to są dwa działy. Dział dla dzieci położony jest wiele stopni wyżej niż Dział dla dorosłych. Ten znajdował się na mocno podwyższonym parterze, a mimo to doszła do niego woda. Książek nie straciłam dużo, to jest około 10% całości księgozbioru dla dorosłych. To książki, które były na najniższych półkach. Niektóre wilgotne, niektóre mocno nabrały wilgoci z powietrza, nieprzyjemnych zapachów. To się odbuduje szybko, ponieważ mam kilku oferentów na podarowanie tych książek. Niestety zniszczeniu uległo całe umeblowanie biblioteki. Musieliśmy wyrzucić regały, biurka, ladę, wszystkie szafki magazynowe, które były na zapleczu. Wszystko to skąpało się w powodziowej wodzie, szlamie i zarazkach – mówi pani Gabriela.

– Potrzebne są fundusze na to, żeby bibliotekę wyremontować i umeblować, żebyśmy mogli wrócić do czytelników jak najprędzej. Na szczęście mam suchy Dział dla dzieci, więc tutaj organizuję teraz miejsce dla dorosłych. Wiadomo, że w ograniczonym zakresie, nie będzie dostępu do komputerów i części książek. Chcemy za około dwa tygodnie uruchomić to miejsce, kiedy też wyczyścimy nasze centrum, ponieważ piwnica budynku uległa w pełni zalaniu – dodaje.

Kontakt do biblioteki

• telefon: 74 814 65 62
  • e-mail: biblioteka@ladek.pl
  • wiadomość przez Facebooka
  • adres biblioteki: pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój

Zbiórka na remont

Możesz pomóc bezpośrednio bibliotece. Zachęcam do wpłat, nawet najmniejszych, na dedykowaną zbiórkę. Wpłat można dokonywać ukrywając swoje dane. Zrzutkę założył pan Michał Kucharski. Jest on siostrzeńcem Gabrieli Naporowskiej-Rodak, która kieruje biblioteką.

Pan Michał napisał, że „biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczać książki. Dla wielu to miejsce narodzin pasji, inspirujących spotkań, rozmów poszerzających horyzonty. Miejsce to jest mi bardzo bliskie, pracuje w nim moja ciocia Gabriela, która całym sercem kocha literaturę i jest to dla niej miejsce rozwijania zarówno swojej pasji, jak i pracy […] Zakładam tę zbiórkę nie tylko dla mojej cioci, która włożyła kawał serca w to miejsce, ale również dla wszystkich dzieciaków oraz dorosłych z Lądka i okolic, dla których ta biblioteka to okno na świat”.

Biblioteka po powodzi

Źródło zdjęć: mat.pras.