spot_img

Rozdzielacze alfabetyczne – niezbędne przy organizowaniu biblioteki

Osoby odwiedzające biblioteki często zauważają, że takie placówki są wyjątkowo dobrze zorganizowane. Nie jest to jednak przypadek. Dobra organizacja stanowi bowiem jeden z najważniejszych czynników pod kątem codziennego funkcjonowania biblioteki. Pod tym względem bardzo przydatnym elementem wyposażenia będą rozdzielacze alfabetyczne. Na czym polega ich zadanie i dlaczego nie może ich zabraknąć w żadnej bibliotece?

Organizacja biblioteki – o czym trzeba pamiętać?

Podstawowym zadaniem biblioteki jest przechowywanie różnego typu materiałów, a także udostępnianie ich odwiedzającym. Aby jednak odwiedzający mogli skorzystać z upatrzonych przez siebie pozycji, muszą je najpierw odnaleźć na odpowiednim regale. To z kolei może być nie lada problemem, zwłaszcza w przypadku dużych bibliotek, gdzie zbiory można liczyć w setkach tysięcy, a nawet milionach pozycji. Tak ogromny księgozbiór sprawia, że bez odpowiedniej organizacji szukanie książek staje się niezwykle czasochłonne.

Naturalnie goście biblioteki zawsze mogą poprosić pracowników takiej placówki o pomoc przy poszukiwaniu konkretnych materiałów. Niestety, przy dużej liczbie takich próśb cały proces znacząco się wydłuża, a pracownicy nie mogą wówczas zajmować się innymi obowiązkami.

Bardzo popularne stało się także zamawianie pozycji online, dzięki czemu czytelnik może liczyć na to, że zamówione materiały zostaną dla niego przygotowane przez bibliotekarza. Jednak to rozwiązanie sprawdzi się głównie w tych większych placówkach z rozbudowanymi systemami informatycznymi.

Natomiast w przypadku mniejszych placówek absolutnie fundamentalną kwestią będzie dobre oznaczenie poszczególnych regałów i półek. Oprócz tego warto również posegregować układ wszystkich regałów według zakresu tematycznego. Dzięki temu osoby poszukujące np. lektur szkolnych od razu skierują się do właściwej alejki.

Rozdzielacze alfabetyczne – niezbędne w każdej bibliotece!

Już niemal we wszystkich bibliotekach przyjęto powszechny standard w zakresie alfabetycznego ułożenia pozycji. Dlatego też stali bywalcy bibliotek wiedzą o tym, że książki Kowalskich najprawdopodobniej będą znajdować się wyżej na danym regale niż pozycje Nowaków.

Niestety, niektóre biblioteki ograniczają się tylko do oznaczenia poszczególnych regałów, ale nadal nie stosują rozdzielaczy alfabetycznych. Jest to duży błąd, bo takie rozdzielacze znacząco ułatwiają wyszukiwanie materiałów bibliotecznych.

Przypomnijmy, że rozdzielacze alfabetyczne to podłużne wstawki wykonane najczęściej z PCV, plexi albo innego tworzywa sztucznego. Takie rozdzielacze można umieścić pomiędzy ostatnią książką w zbiorze przypisanym do danej litery i pierwszą książką nowego zbioru przypisanego do kolejnej litery. Opisane ustawienie sprawia, że goście biblioteki będą od razu widzieć miejsce, gdzie rozpoczynają się materiały autorów z nazwiskami na konkretną literę. To z kolei jeszcze bardziej ułatwi im wyszukiwanie książek lub innych materiałów.

Jak wybrać najlepsze rozdzielacze alfabetyczne?

Rozdzielacze alfabetyczne to naprawdę przydatny element wyposażenia biblioteki. Ich obecność będzie ogromnym ułatwieniem zarówno dla gości poszukujących konkretnych publikacji, jak i dla samych pracowników podczas np. segregowania księgozbioru.

W tym miejscu należy więc zadać pytanie – jak wybrać najlepsze rozdzielacze alfabetyczne? Przede wszystkim warto już na samym początku określić preferowany typ takich rozdzielaczy. W sklepach można bowiem znaleźć:

  • Rozdzielacze proste – mają one formę długiej prostej zakładki, która jest zakończona szerszym fragmentem z oznaczeniem konkretnej litery.
  • Rozdzielacze gięte – w ich przypadku konstrukcja kończy się zgięciem, dzięki czemu plakietka z oznaczeniem litery jest ustawiona pod kątem 90 stopni do reszty rozdzielacza.
  • Rozdzielacze z podpórką – rozdzielacze z podpórką doskonale sprawdzają się w przypadku półek, które nie są szczelnie wypełnione książkami. Taki rozdzielacz nie tylko pomaga w znalezieniu konkretnej pozycji, ale także podtrzymuje poszczególne książki.

Każdy z wymienionych rodzajów rozdzielaczy ma swoje atuty. Przykładowo, rozdzielacze gięte bardzo dobrze sprawdzą się w małych i średnich bibliotekach, gdzie przestrzeń jest dość mocno ograniczona. Ich zagięta konstrukcja sprawi, że odwiedzający nie będą przypadkowo zahaczać o nie elementami garderoby lub np. paskami od toreb.

Jeżeli zaś chodzi o rozdzielacze proste, ich głównym atutem jest fakt, że są one widoczne nawet z daleka. Dzięki temu są one świetnym wyborem, o ile oczywiście biblioteka dysponuje odpowiednio dużą ilością wolnego miejsca.

Po wybraniu określonego typu rozdzielacza warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania takiego produktu. Zazwyczaj jest to PCV, plexi lub inny rodzaj plastiku. Ważne jest jednak to, aby był to dość mocny i odporny na uszkodzenia plastik. Istotnym czynnikiem jest również grubość takiego rozdzielacza, bo zbyt cienki materiał będzie siłą rzeczy bardziej narażony na pęknięcia albo inne uszkodzenia. Dlatego w tym przypadku rozsądnym wyborem są rozdzielacze alfabetyczne o grubości około 2 milimetrów.

Sklep Biblioteczne.pl – sprawdzony dostawca rozdzielaczy oraz innych akcesoriów dla bibliotek

Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego dostawcy akcesoriów bibliotecznych. Tutaj warto stawiać przede wszystkim na firmy o ugruntowanej pozycji na rynku oraz odpowiednio wysokiej renomie. Przykładem jest sklep Biblioteczne.pl należący do marki CAMPUS.

Sklep Biblioteczne.pl umożliwia zakup jakościowych akcesoriów, przyborów oraz elementów wyposażenia dla bibliotek i księgarni. Jednym z najważniejszych atutów sklepu jest rozbudowany asortyment, który pozwala na zamówienie wszystkich najpotrzebniejszych produktów. W ofercie sklepu można znaleźć między innymi:

  • podpórki do książek
  • folie samoprzylepne
  • oprawy wzmacniające
  • druki i księgi biblioteczne
  • specjalistyczne taśmy bezkwasowe do naprawy książek
  • wózki biblioteczne.

Oczywiście bardzo istotną częścią asortymentu Biblioteczne.pl są także opisywane rozdzielacze alfabetyczne. Klienci sklepu mogą zamówić rozdzielacze ze wszystkich trzech rodzajów, które zostały opisane w powyższym akapicie. Co istotne, wszelkie wysyłane produkty są dokładnie sprawdzane pod kątem jakości wykonania. Dzięki temu klienci mogą liczyć na pełną satysfakcję z dokonanych zakupów.

Podsumowanie

Segregacja oraz poprawne oznaczenie posiadanego księgozbioru to podstawowy aspekt pod kątem sprawnego funkcjonowania każdej biblioteki. Dlatego zarządy takich placówek powinny dbać o to, aby odwiedzający mogli łatwo uzyskać dostęp do przechowywanych materiałów. Rozdzielacze alfabetyczne z pewnością poprawią czytelność zastosowanego układu, dzięki czemu goście biblioteki będą mogli szybciej znaleźć interesujące ich pozycje. Taki zakup będzie więc inwestycją w rozwój biblioteki oraz jej sprawniejsze funkcjonowanie.

Rozdzielacze alfabetyczne oraz inne jakościowe akcesoria dla bibliotek można znaleźć w sklepie Biblioteczne.pl.