Powódź w Polsce. Jak pomóc?

W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce spowodowaną przez niż genueński potrzebne jest wsparcie. Najbardziej dotknięte są województwa dolnośląskie i opolskie. Nie wiadomo, jak duże będą straty. Premier RP zapowiedział, że wkrótce ma zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na okres 30 dni. Otrzymuję coraz więcej negatywnych informacji o trudnej sytuacji bibliotek. Bądźmy solidarni i okażmy wsparcie w tym okresie.

Lustro Biblioteki kieruje do wszystkich dotkniętych powodzią słowa wsparcia. Każda biblioteka, która ucierpiała i potrzebuje wsparcia może się ze mną kontaktować b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.

Biblioteki jako miejsca zaufania publicznego mogą pomóc innym. Poniżej dowiesz się, co możesz zrobić.

Jak pomóc?

1. Śledź na bieżąco komunikaty służb i podawaj je dalej do wiadomości publicznej za pośrednictwem stron internetowych bibliotek i mediów społecznościowych. Udostępniaj wśród swoich czytelników również linki do zbiórek charytatywnych – listę znajdziesz poniżej.

2. Zorganizuj zbiórkę wody pitnej, butelkowanej oraz żywności z długim okresem przydatności dla regionów dotkniętych powodzią.

3. Zorganizuj zbiórkę rzeczy dla osób poszkodowanych. Pomocy potrzebują też zwierzęta. Potrzebne są podstawowe rzeczy, w tym przede wszystkim:
– latarki
– baterie do urządzeń elektronicznych
– naładowane powerbanki z kablami
– agregatory prądotwórcze
– ogrzewacze
– osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci
– pompy do odpompowania wody
– środki do dezynfekcji i sprzątania
– środki czystości
– odzież ochronna, rękawiczki
– ciepła odzież wierzchnia, koce i śpiwory
– termosy.

4. Zorganizuj punkt wolontariuszy lub sprawdź, gdzie taki działa w pobliżu. Sprawdź, która z organizacji pomaga w twojej okolicy. Z pewnością połączenie sił wpłynie na lepszą organizację pomocy i logistykę, szczególnie na terenach o utrudnionym dostępie.

5. Możesz wesprzeć mieszkańców biorąc udział w już prowadzonych zbiórkach. Listę znajdziesz poniżej (będzie ona aktualizowana).

Lista prowadzonych zbiórek online

Tereny objęte stanem klęski żywiołowej

[Aktualizacja, godz. 13.53]

Wspomniane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego zostało już podane do wiadomości publicznej i weszło w życie wraz z dniem ogłoszenia, tj. 16 września 2024 roku. Wskazano w nim nastepujące obszary:

• w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę
  • w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim
  • w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

[Aktualizacja 17.09.2024]

Rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej zostanie znowelizowane o kolejne miesja dotknięte powodzią. Obszar ma objąć powiaty lubański, dzierżoniowski, świdnicki w województwie dolnośląskim oraz powiaty krapkowicki, opolski, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski w województwie opolskim – przekazano na dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Zbiórki organizowane w siedzibach bibliotek

Biblioteka Publiczna w Namysłowie (woj. dolnośląskie)
Latarki, baterie, ręczniki i inne niezbędne rzeczy można przynosić do biblioteki w godzinach jej pracy. Pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź jest potrzebna dla Głuchołaz, Nysy, Kłodzka i wielu innych miejscowości.

Centrum Kultury i Biblioteka w Suchym Lesie (woj. wielkopolskie)
Zbiórka prowadzona będzie od środy, 18.09, w godz. 18-20 w garażu Centrum Kultury i Biblioteki w Suchym Lesie. Organizatorzy zbierają wodę butelkowaną, produkty spożywcze z długim terminem przydatności i karmę dla zwierząt. Potrzebne są też kartony. Zbiórkę organizują Zarząd Osiedla Suchy Las Wschód, Zarząd Osiedla Suchy Las, Sołectwo Jelonek , Zarząd Osiedla Grzybowego w Suchym Lesie.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach (woj. mazowieckie)
Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie (woj. mazowieckie)

Do bibliotek w godzinach ich pracy można przynosić: artykuły spożywcze z długim terminem ważności (makarony, kasza, ryż, kawa, herbata, konserwy, itd., bez słodyczy); wodę/napoje w zgrzewkach; środki czystości (np. proszki do prania, płyny do dezynfekcji); środki higieniczne (papier toaletowy, mydło, ręczniki, itd.); artykuły do pierwszej pomocy; artykuły dziecięce (pampersy, mokre chusteczki, pieluchy tetrowe, mleko modyfikowane, jedzenie w słoiczkach, kaszki); kalosze; przybory do sprzątania (szczotki, łopaty, itp.); koce, urządzenia do osuszania pomieszczeń.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku (woj. Kujawsko-pomorskie)
Biblioteka wraz ze swoimi filiami i wspólnie z drużyną Czarnych Lisów z włocławskiego Hufca ZHP zbiera w dniach 16-20 września dary na pomoc dla poszkodowanych przez powodzie w południowej Polsce. Chętni do pomocy proszeni są o przynoszenie najpotrzebniejszych artykułów: jedzenie z długim terminem, odzież oraz obuwie, pościel i ręczniki, artykułu dla dzieci, środki czystości i higieny. Główna zbiórka odbędzie się w ten weekend w Bazie Przygody.

Gminnej Bibliotece Publicznej w Pszczółkach (woj. pomorskie)
Zbiórka rzeczowa dla powodzian potrwa aż do odwołania. Do biblioteki można przynosić wodę butelkowaną (najlepiej niegazowaną), środki czystości i środki higieniczne , żywność długoterminową, naładowane powerbanki, środki opatrunkowe, karmę dla zwierząt.

Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica (woj. podkarpackie)
Do akcji wsparcia dla powodzian do 19 września można przynosić żywność, wodę, karmę dla zwierząt, karimaty, śpiwory, koce termiczne, łopaty, wiadra, ręczniki, worki na piasek i inne potrzebne rzeczy.

UWAGA: informacje są aktualizowane