W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce spowodowaną przez niż genueński potrzebne jest wsparcie. Najbardziej dotknięte są województwa dolnośląskie i opolskie. Nie wiadomo, jak duże będą straty. Premier RP zapowiedział, że wkrótce ma zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na okres 30 dni. Otrzymuję coraz więcej negatywnych informacji o trudnej sytuacji bibliotek. Bądźmy solidarni i okażmy wsparcie w tym okresie.
Lustro Biblioteki kieruje do wszystkich dotkniętych powodzią słowa wsparcia. Każda biblioteka, która ucierpiała i potrzebuje wsparcia może się ze mną kontaktować b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.
Biblioteki jako miejsca zaufania publicznego mogą pomóc innym. Poniżej dowiesz się, co możesz zrobić.
Pomoc dla bibliotek po powodzi
Jak pomóc?
1. Śledź na bieżąco komunikaty służb i podawaj je dalej do wiadomości publicznej za pośrednictwem stron internetowych bibliotek i mediów społecznościowych. Udostępniaj wśród swoich czytelników również linki do zbiórek charytatywnych – listę znajdziesz poniżej.
2. Zorganizuj zbiórkę wody pitnej, butelkowanej oraz żywności z długim okresem przydatności dla regionów dotkniętych powodzią.
3. Zorganizuj zbiórkę rzeczy dla osób poszkodowanych. Pomocy potrzebują też zwierzęta. Potrzebne są podstawowe rzeczy, w tym przede wszystkim:
– latarki
– baterie do urządzeń elektronicznych
– naładowane powerbanki z kablami
– agregatory prądotwórcze
– ogrzewacze
– osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci
– pompy do odpompowania wody
– środki do dezynfekcji i sprzątania
– środki czystości
– odzież ochronna, rękawiczki
– ciepła odzież wierzchnia, koce i śpiwory
– termosy.
4. Zorganizuj punkt wolontariuszy lub sprawdź, gdzie taki działa w pobliżu. Sprawdź, która z organizacji pomaga w twojej okolicy. Z pewnością połączenie sił wpłynie na lepszą organizację pomocy i logistykę, szczególnie na terenach o utrudnionym dostępie.
5. Możesz wesprzeć mieszkańców biorąc udział w już prowadzonych zbiórkach. Listę znajdziesz poniżej (będzie ona aktualizowana).
Lista prowadzonych zbiórek i akcji online
- Odbudowujemy biblioteki po powodzi na południu Polski! – zbiórka Fundacji Powszechnego Czytania
- Zbiórka na książki i sprzęt dla bibliotek – zbiórka SBP
- Portal Zbiórek Publicznych zbiórki.gov.pl – prowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Powódź – Pomoc – Cała Polska Pomaga – zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża – #NaRatunekPowódź na rzecz ofiar powodzi
- Polska Akcja Humanitarna – SOS Powódź
- Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika – Pomoc dla powodzian z Kotliny Kłodzkiej
- Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt – Zwierzęta z powodzi
- Zbiórka Fundacji Siępomaga – Wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi
- Zbiórka Caritas – Pomoc dla powodzian
- Zbiórki na portalu zrzutka.pl
- Zbiórka dla powodzian Głuchołaz – Pulp Books przeznaczy zysk ze sprzedaży książki i ebooka Topielec J. Ćwieka dla mieszkańców. Cena minimalna za ebook i audiobook to 1,20 zł, a za wersję papierową – 10 zł. Akcja trwa do końca września
- Pomoc powodzianom ArtRage – Cały dochód z ebooków wydawnictwa ArtRage trafi na pomoc powodzianom.
- Razem dla powodzian – Wydawnictwo Mięta przekaże 5% obrotu z Jesiennych Targów Książki – Pieniądze trafią na pomoc wybranej gminie dotkniętej powodzią. Targi odbędą się 20-22 września w Warszawie.
Pomoc
- Powodz2024.gov.pl – sprawdzone informacje
- System wsparcia dla zniszczonych zabytków: Dedykowane zespoły terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa będą wspierały szacowanie strat zabytków w porozumieniu z Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków i Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków. Na podstawie zebranych informacji podejmowane będą strategiczne decyzje.
Dla bibliotek
- Zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego po powodzi
- Odbudowujemy biblioteki po powodzi na południu Polski! – zbiórka Fundacji Powszechnego Czytania
- Wydawnictwo W.A.B. i Platon przekaże 10 000 książek dla bibliotek, które ucierpiały podczas powodzi. Do 30 września można wysyłać zgłoszenia bibliotek na adres socialmedia@gwfoksal.pl.
- SBP – pozyskiwanie informacji o sytuacji bibliotek na terenach objętych powodzią
Tereny objęte stanem klęski żywiołowej
Wspomniane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego zostało podane do wiadomości publicznej i weszło w życie wraz z dniem ogłoszenia, tj. 16 września 2024 roku. Wskazano w nim nastepujące obszary:
- w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę
- w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim
- w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
Rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej zostało znowelizowane 17 września 2024 roku o kolejne miejsca dotknięte powodzią. Oprócz powyżej wymienionych są to:
- w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, lubański i świdnicki
- w województwie opolskim – powiaty brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.
W kolejnych dniach (20 września, 21 września, 25 września, 28 września) rozszerzono obszar stanu klęski żywiołowej na woj. lubuskie oraz dodano następujące obszary do pozostałych województw:
- w województwie dolnośląskim – powiaty bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski
- w województwie dolnośląskim – powiat zgorzelecki, gminę miejską Oława oraz gminę wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim
- w województwie lubuskim – gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice i gminę wiejską Żagań w powiecie żagańskim
- w województwie dolnośląskim – miasto na prawach powiatu Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim
- w województwie dolnośląskim – powiat wołowski, gminę miejską Głogów, gminę wiejską Głogów, gminę Kotla, gminę Pęcław oraz gminę Żukowice w powiecie głogowskim, miasto i gminę Ścinawa w powiecie lubińskim
- w województwie lubuskim – gminę Dąbie i gminę Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim oraz gminę Bytom Odrzański, gminę miejską Nowa Sól, gminę wiejską Nowa Sól, gminę Otyń, gminę Siedlisko i gminę Kolsko w powiecie nowosolskim.
Zbiórki organizowane w siedzibach bibliotek
- Biblioteka Publiczna w Namysłowie (woj. dolnośląskie)
Latarki, baterie, ręczniki i inne niezbędne rzeczy można przynosić do biblioteki w godzinach jej pracy. Pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź jest potrzebna dla Głuchołaz, Nysy, Kłodzka i wielu innych miejscowości. - Centrum Kultury i Biblioteka w Suchym Lesie (woj. wielkopolskie)
Zbiórka prowadzona będzie od środy, 18.09, w godz. 18-20 w garażu Centrum Kultury i Biblioteki w Suchym Lesie. Organizatorzy zbierają wodę butelkowaną, produkty spożywcze z długim terminem przydatności i karmę dla zwierząt. Potrzebne są też kartony. Zbiórkę organizują Zarząd Osiedla Suchy Las Wschód, Zarząd Osiedla Suchy Las, Sołectwo Jelonek , Zarząd Osiedla Grzybowego w Suchym Lesie. - Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach (woj. mazowieckie) / Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie (woj. mazowieckie)
Do bibliotek w godzinach ich pracy można przynosić: artykuły spożywcze z długim terminem ważności (makarony, kasza, ryż, kawa, herbata, konserwy, itd., bez słodyczy); wodę/napoje w zgrzewkach; środki czystości (np. proszki do prania, płyny do dezynfekcji); środki higieniczne (papier toaletowy, mydło, ręczniki, itd.); artykuły do pierwszej pomocy; artykuły dziecięce (pampersy, mokre chusteczki, pieluchy tetrowe, mleko modyfikowane, jedzenie w słoiczkach, kaszki); kalosze; przybory do sprzątania (szczotki, łopaty, itp.); koce, urządzenia do osuszania pomieszczeń. - Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku (woj. Kujawsko-pomorskie)
Biblioteka wraz ze swoimi filiami i wspólnie z drużyną Czarnych Lisów z włocławskiego Hufca ZHP zbiera w dniach 16-20 września dary na pomoc dla poszkodowanych przez powodzie w południowej Polsce. Chętni do pomocy proszeni są o przynoszenie najpotrzebniejszych artykułów: jedzenie z długim terminem, odzież oraz obuwie, pościel i ręczniki, artykułu dla dzieci, środki czystości i higieny. Główna zbiórka odbędzie się w ten weekend w Bazie Przygody. - Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach (woj. pomorskie)
Zbiórka rzeczowa dla powodzian potrwa aż do odwołania. Do biblioteki można przynosić wodę butelkowaną (najlepiej niegazowaną), środki czystości i środki higieniczne , żywność długoterminową, naładowane powerbanki, środki opatrunkowe, karmę dla zwierząt. - Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica (woj. podkarpackie)
Do akcji wsparcia dla powodzian do 19 września można przynosić żywność, wodę, karmę dla zwierząt, karimaty, śpiwory, koce termiczne, łopaty, wiadra, ręczniki, worki na piasek i inne potrzebne rzeczy. - Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga – Południe m. st. Warszawy (woj. mazowieckie)
Biblioteczna zbiórka dla powodzian trwa do 7 października 2024 roku. Do każdej filii można przynosić materiały papiernicze, piśmiennicze, przybory szkolne i ładowarki do telefonów.
UWAGA: informacje są aktualizowane