spot_img

Narodowe Czytanie – lokalne relacje cz. III

Kolejna część lokalnych relacji z Narodowego Czytania pokazuje, że bibliotekarze dołożyli wielu starań w organizację akcji, promocję klasyki literatury i zaproszenie różnych grup społecznych do wspólnej lektury.

Miejska biblioteka Publiczna w Zabłudowie i filia biblioteczna w Rybołach

– Na zaproszenie pracowników MBP w Zabłudowie, przybyły tłumy, by w niezwykłych okolicznościach wspólnie oddać się lekturze, ale też spędzić czas w przyjaznych nastrojach. Dopisała pogoda, znakomici goście i wspaniała atmosfera. Przepiękna oprawa muzyczna, smakołyki od lokalnych gospodyń, niezmiennie urzekające koncerty lokalnych artystów – to wszystko stało się dopełnieniem literackiej wędrówki, podczas której nie brakowało pozytywnej energii i wielu dobrych słów – podsumowuje Monika Turecka, dyrektor.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni

– W cudownych okolicznościach przyrody, w kaskadzie solankowej w Sołonce czytali mieszkańcy gminy Lubenia, a wśród nich przedstawiciele samorządu, instytucji, szkół oraz klubów seniora. Młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu oczarowała uczestników strojami i interpretacją fragmentów dramatu. Aktor Teatru Maska, Andrzej Piecuch, wspaniale wcielił się w swoją rolę i zachwycił nas cudownie odczytaną sceną. Na zakończenie spotkania lektorzy otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Kordiana” obity pieczęcią, a następnie wraz ze słuchaczami zostali zaproszeni do Chaty Twardowskiego, gdzie Czarownice z GBP w Lubeni przygotowały poczęstunek, na który składały się eliksiry zapomnienia i energii, szpony czarownic i inne upiorne przysmaki. Nasi goście mogli skorzystać z wróżb i przepowiedni Wiedźmy Teresy, zrobić magiczne tatuaże oraz pamiątkowe magnesy i zakładki do książek z pomocą Czarownicy Justyny oraz zasilić prywatny księgozbiór na kiermaszu książki wyczytanej – opowiada Justyna Kocur, młodszy, bibliotekarz.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

– Po raz kolejny Narodowe Czytanie w żnińskiej książnicy odbyło się w formie spektaklu, w który zaangażowali się przedstawiciele żnińskiego samorządu, nauczyciele żnińskich szkół, grupa rekonstrukcyjna (historyczna) działająca przy Zespole Szkół Technicznych w Żninie oraz pracownicy biblioteki. W patriotycznej scenerii, przed przygotowaną w książnicy chatą czarnoksiężnika Twardowskiego w górach Karpackich, czytano „Przygotowanie”, a następnie przeniesiono się do sali koncertowej w zamku królewskim, gdzie rozegrała się scena V aktu III „Kordiana”. Kulminacją był quiz dla publiczności ze znajomości „Kordiana”, który składał się z 15 pytań, na które naprzemiennie odpowiadało trzech uczestników – relacjonuje Barbara Filipiak, starszy specjalista ds. administracji i promocji czytelnictwa.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzianej Górze

– Tuż po wejściu do przygotowanej i udekorowanej na okoliczność Narodowego Czytania sali, uczestnicy zostali obdarowani wyjątkowymi pamiątkami. Każdy z gości otrzymał przypinki, pocztówki z pieczęcią z Kancelarii Prezydenta oraz zakładki ze słodkim podziękowaniem. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Języka Polskiego spotkanie to zyskało dodatkowy wymiar i stało się jeszcze bardziej wyjątkowe. Na samym początku wydarzenia serca uczestników zabiły szybciej, gdy Wojciech Lisowicz zaprezentował na fortepianie piękny utwór swojego autorstwa, wprowadzając wszystkich w literacki świat „Kordiana”. Wspólne czytanie odbyło się wraz z zaproszonymi gośćmi, członkami Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora oraz czytelników naszej biblioteki. W kolejnej części młodzież uczestnicząca w projekcie #MłodziAktywni #RazemDlaZmiany pod przewodnictwem Anny Iwasiuty dokonała czytania performatywnego przy akompaniamencie fortepianu. Młodzież doskonale przekazała emocje zawarte w tekście. To było naprawdę wyjątkowe przedstawienie. W ostatniej części spotkania, Piotr Gorzelak poprowadził niezwykły koncert, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych osób. Wspólnie z Wojciechem Lisowiczem na fortepianie, Antoniną Gorzelak w roli sopranistki oraz Anną Iwasiutą, która zaprezentowała czytanie i interpretację fragmentów „Kordiana”, stworzyli niezapomniane chwile pełne emocji i piękna. Publiczność była tak zachwycona, że chętnie włączyła się w śpiew, co tylko dodało uroku całemu wydarzeniu. Liczna obecność i zaangażowanie są dowodem na to, jak ważna dla mieszkańców Gminy Miedziana Góra jest kultura i literatura narodowa – opisuje Agnieszka Opala, dyrektor biblioteki.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

– Taras Lubiteki stał się miejscem literackiego święta. W otoczeniu malowniczej scenerii, uczestnicy wysłuchali fragmenty „Kordiana” w mistrzowskim wykonaniu wyjątkowych lektorów. Recytacje, pełne emocji i głębokiej interpretacji, wprowadziły zgromadzoną publiczność w świat romantycznych uniesień i patriotycznych refleksji Słowackiego. Głośne czytanie przeplatało się z wyjątkowym koncertem nastrojowej muzyki. Przygotowaliśmy szereg atrakcji, które sprawiły, że każdy niezależnie od wieku mógł znaleźć coś dla siebie. Na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne „Wielkie Oczy”, a także warsztaty z kodowania i programowania „Spacer z Książką” – mówi Katarzyna Lubosz, instruktor biblioteczny.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

– Narodowe Czytanie było niezwykle sympatycznym wydarzeniem, które przyniosło wiele radości i wzruszeń wszystkim uczestnikom. Fragmenty utworu odczytali przedstawiciele różnych instytucji w tym kultury, edukacji, służb mundurowych oraz samorządu. Wystąpili również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Słoneczny Dom w Gołdapi. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników wydarzenia, czytanie nabrało wyjątkowego charakteru i atmosfery. Uczestnicy mieli również okazję otrzymać bezpłatne egzemplarze książki „Kordian” z pamiątkową pieczęcią, a także obejrzeć wystawę „Juliusz Słowacki. Między słowem a obrazem”. Wydarzenie miało swój niepowtarzalny, uroczy klimat – wspomina Mariola Nawracka, młodszy bibliotekarz.

Biblioteka Publiczna w Jamielniku

– Narodowe Czytanie w jamielnickiej bibliotece odbyło się w podniosłej atmosferze. Wystrój w każdym szczególe nawiązywał do epoki czytanego dzieła. Uczestnikami spotkania byli uczniowie lokalnej szkoły, wójt gminy z pracownikami, radni gminy, przedstawiciele  lokalnych instytucji i organizacji oraz czytelnicy biblioteki. Czytaliśmy „Przygotowanie” i „Spisek koronacyjny”. Mimo, że utwór jest trudny w odbiorze, to atmosfera towarzysząca spotkaniu dowiodła, że losy ojczyzny opisane przez Słowackiego nie są też obojętne młodemu pokoleniu. Po części oficjalnej rozmawialiśmy na temat Juliusza Słowackiego i jego twórczości, o Adamie Mickiewiczu, bo jakżeby o Słowackim bez Mickiewicza…, o zniewolonej przez długie lata Polsce i o symbolice scenerii, którą przygotowaliśmy na okoliczność Narodowego Czytania – przekazała Elżbieta Olszta, bibliotekarz.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie

– Przypomnieliśmy sobie i odczytaliśmy na nowo dramat naszego narodowego wieszcza. Tym razem czytelnicy biblioteki oraz przedstawiciele Domu Dziennego Pobytu Seniora w Baranowie mieli okazję wysłuchać „Kordiana”. XIII edycji Narodowego Czytania towarzyszyło również spotkanie z polską pisarką Martą Strzelecką, autorką książki pt. „Ziemianki”. Kolejną niespodzianką, która uatrakcyjniła wydarzenie, był specjalnie przygotowany tort z logotypem Narodowego czytania z tytułem czytanej lektury – mówi Edyta Lesiak, dyrektor.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek