spot_img

Narodowe Czytanie – lokalne relacje cz. II

Dziś kolejne relacje z lokalnych obchodów Narodowego Czytania. Gdzie zagościł bohater dramatu Juliusza Słowackiego?

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance

– Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania w Trzciance była wyjątkowa – w wydarzeniu wzięli udział uczniowie miejscowej szkoły oraz zespół Saufer. Po powitaniu nastąpiła premiera teledysku nagranego specjalnie na tę okazję. Utwór pt. „Mont Blanc” stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością; teksty Juliusza Słowackiego posłużyły do przekazania głębokich emocji, które przez lata gromadziły się w sercach artystów. Następnie zaproszeni goście odczytali prolog „Kordiana”. Po ich wystąpieniach uczniowie zaprezentowali fragmenty dramatu, wzbudzając w słuchaczach głębokie emocje i skłaniając do refleksji nad jego treścią. Narodowe Czytanie „Kordiana” w Trzciance było wyjątkowym doświadczeniem, które połączyło lokalną społeczność we wspólnym świętowaniu polskiej literatury, budując most między przeszłością a współczesnością. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy z uczestników mógł poczuć wyjątkową atmosferę tego dnia. Wspólne czytanie Słowackiego stało się nie tylko hołdem dla wieszcza narodowego, ale także okazją do refleksji nad wartościami ważnymi dla nas wszystkich – podsumowuje Leszek Malicki, wicedyrektor.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

– Malowniczy ogródek GBP stał się miejscem, gdzie wspólnie celebrowano wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Impreza przyciągnęła miłośników literatury, lokalne władze oraz uczniów i nauczycieli, tworząc niezapomnianą atmosferę wspólnego dzielenia się pasją do słowa pisanego. Ożywiliśmy pamięć o Juliuszu Słowackim, inspirując młodsze pokolenia do odkrywania bogactwa polskiej literatury. Wśród aktywnie uczestniczących czytelników wyczuwalna była radość i entuzjazm, które napawały nadzieją na przyszłe edycje tego wyjątkowego wydarzenia. Na zakończenie imprezy uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek przygotowali przepyszny poczęstunek, który okazał się prawdziwą ucztą dla zmysłów – mówi Weronika Walkowska, kierownik.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli

– Narodowe Czytanie zorganizowano w malowniczej scenerii przy tężni w Magdalence. Dzięki dodatkowym środkom pozyskanym przez założone przez bibliotekarzy Stowarzyszenie Między Książkami zakupiliśmy tematyczne costumizowane koszulki oraz spódnice dla organizatorek, a także zadbaliśmy o profesjonalną foto i videorelację oraz warsztaty kreatywne. Dzięki ciekawemu programowi po raz pierwszy w czytaniu wzięły udział rodziny z dziećmi. Do recytacji wybrane zostały prolog oraz bajka o Janku, a wybrane dialogi przeczytał (a nawet odegrał) także działający przy Gminnym Ośrodku Kultury Lesznowola Teatr Telimena. W międzyczasie odbywały się warsztaty toreb i kubków z Kordianem, które były prawdziwym strzałem w dziesiątkę, przyciągając na Narodowe Czytanie nowych odbiorców. Jesteśmy zadowoleni z tego wydarzenia i nie możemy już doczekać się kolejnej edycji – podkreślają zgodnie pracownicy lesznowolskiej biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli

Na holu drugiego piętra MBP przygotowano okolicznościową wystawę, na której zgromadzono ciekawe wydania „Kordiana” oraz plakaty z różnych inscenizacji teatralnych dzieła Słowackiego. Widzowie, oprócz pamiątkowego magnesu na lodówkę, otrzymali również okazjonalny folder i mieli możliwość wbicia pieczęci do osobistego egzemplarza
„Kordiana”.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie wspólnie z Filią w Niemojewie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie

– Za każdym razem podczas organizacji tego wydarzenia staramy się zaproponować coś nowego, co pozwoliłoby inaczej spojrzeć na klasykę literatury. W tym roku postawiliśmy na miłą zabawę z udziałem publiczności. Zespół Artystów „Czwórka na Szynach” przygotował specjalnie dla nas komediowy spektakl improwizowany pod tytułem „Powtórka z Kordiana”. To sprawiło, że tegoroczna odsłona Narodowego Czytania była wyjątkowa! Żadne streszczenie nie odda wszystkich sytuacji komicznych, świetnej muzyki podkręcającej akcję, tworzonych ad hoc piosenek i zaraźliwego śmiechu pianisty. Bawiliśmy się świetnie! Dowiedzieliśmy się nawet jak paragonem owinąć stado wydr podczas akcji ratowniczej – ściągania Kordiana z Mont Blanc? Kto był, jest przygotowany nawet na azbest wylany na szlaku. A piosenka finałowa zaimprowizowana przez naszych artystów była prawdziwą ucztą dla uszu! – opowiada Joanna Kruczkowska, bibliotekarka.

Biblioteka szkolna w Technikum Leśnym w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach

– Sala akustyczna w Zamku Królewskim w Niepołomicach wypełniła się po brzegi mieszkańcami – nie tylko naszego miasta – chętnymi spotkać się z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Wiktor Zborowski mistrzowsko zinterpretował dwa fragmenty tego romantycznego dramatu: kłótnię diabłów z Przygotowania oraz scenę IV aktu III (wymianę poglądów pomiędzy Prezesem a Podchorążym) – opisuje Joanna Lebiest, dyrektor biblioteki.

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek