spot_img

Narodowe Czytanie – lokalne relacje cz. I

13. edycja akcji Narodowe Czytanie odbyła się w wielu bibliotekach w całej Polsce. Każdy zorganizował ją na różne sposoby, zamieniając zwykłą sobotę w święto literatury i wspólnej lektury.

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

– Wydarzenia w naszej bibliotece rozpoczęliśmy od warsztatów „Kocioł Czarownicy”, które w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 34 poprowadził Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy. Eksperymenty inspirowane treścią dramatu zachwyciły nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Wspólnie zamieszaliśmy w magicznym kotle i stworzyliśmy prawdziwą chmurę. Następnie w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 19 trwały warsztaty historyczne, które poprowadziła dla nas Dziecięca Akademia Historyczna. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek m.in. z okresu zaborów, ale także I Wojny Światowej. Prelekcji towarzyszyły oryginalne eksponaty z epoki, m.in. monety, banknoty, broń czy elementy umundurowania – relacjonuje Katarzyna Chacińska, starszy specjalista ds. promocji.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie

– Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie stał się miejscem czytania „Kordiana”. Miejsce nieprzypadkowe, ponieważ sceneria zamkowa przeniosła czytających i słuchających w czasy akcji aktu III lektury. Biblioteka zadbała o scenografię, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Kordiana”, w którym przybijano pamiątkowe pieczęcie. W tym roku zaproszenie do czytania romantycznego tekstu przyjęli zaproszenie młodsi i starsi mieszkańcy Darłowa, czytali burmistrz i wiceburmistrz miasta, aktorzy Teatru Antrakt, nauczyciele, dyrektorki szkół, młodzież oraz sympatycy i czytelnicy darłowskiej biblioteki. To było niezwykłe czytanie w niezwykłym miejscu – wspomina Joanna Witkowska, dyrektorka biblioteki.

Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie

– Podczas tegorocznych Gminnych Dożynek Gmina Godów, GBP w Godowie miała przyjemność po raz kolejny wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a całe wydarzenie miało niezwykły, literacko-artystyczny charakter. Staranne przygotowania zaowocowały pięknie przystrojonym stoiskiem, które harmonijnie wpisało się w atmosferę dożynek. Lokalna malarka, Renata Wodecka przygotowała wyjątkowy obraz zatytułowany „Kordian na szczycie Mont Blanc”. Dużą popularnością cieszył się również quiz wiedzy o dramacie Słowackiego, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją znajomość dzieła i zdobyć drobne upominki. Bibliotekarki, w jesiennych wiankach na głowach, z uśmiechem zapraszały gości do wspólnego udziału w wydarzeniu, promując czytelnictwo i przypominając o sile literatury romantycznej. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu lokalnej społeczności, wydarzenie odniosło wielki sukces, a nasza biblioteka po raz kolejny udowodniła, że literatura może być fascynującą częścią codziennego życia – podsumowała Anna Rduch, bibliotekarz.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ciechocinie z/s w Elgiszewie

– Na to ważne dla nas bibliotekarzy i czytelników wydarzenie specjalnie zaprojektowaliśmy baner wiszący, pocztówki, na których przystawialiśmy pamiątkowe stemple. Corocznie w tej czytelnicze akcji towarzyszą nam przedstawiciele lokalnej społeczności, którzy pełnią rolę lektorów: Wójt, Radni Gminy Ciechocin przedstawicielki lokalnych organizacji, czytelnicy, uczniowie reprezentujący gminne szkoły. Na gości czekała nie tylko lektura, ale również ciekawostki z życia poety, fotogadżety i pamiątkowe pocztówki oraz kawka i ciasteczka. Całości podniosłości wydarzenia dodała romantyczna oprawa muzyczna z gitarą i fletem. To było wspaniałe popołudnie, któremu towarzyszyła sympatia  nie tylko dla autora i idei wydarzenia ale również dla nas organizatorek – powiedziała Aneta Sulecka, dyrektorka.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku

– Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w przyjaznej przestrzeni w centrum miasta. Spotkaliśmy się na deptaku przy Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, by wspólnie z Teatrem Safo pod kierownictwem Katarzyny Chwałek-Bednarczyk czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Pierwszą część naszego literackiego wydarzenia w plenerze wypełnił występ Teatru Safo, którego utalentowani aktorzy w kostiumach z epoki zaprezentowali swoją interpretację dramatu Słowackiego. Uczestnicy i przechodnie mogli się przekonać, ile prawdy jest w słowach, że „Słowacki wielkim poetą był”. Fragmenty „Kordiana” przeczytały również bibliotekarki z rybnickiej biblioteki, a w rolę Kordiana wcieliły się… ich dzieci! Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał dyplom z okolicznościowym stemplem – wspomina Dominika Ingram-Nowaczyk Specjalista ds. promocji.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu

– Przed Biblioteką Publiczną w Połańcu zebrali się mieszkańcy lokalnej społeczności by posłuchać „Kordiana”. W roli lektorów wystąpili mieszkańcy Połańca i okolic. Serce, jakie zostało włożone w czytanie, recytację wierszy i wykonanie utworów muzycznych ubarwiających wydarzenie pozwoliło wszystkim jeszcze mocniej wczuć się w atmosferę dramatu oraz w czasy wielkich powstań narodowych, w których najważniejszym celem była walka o odzyskanie utraconej wolności – przekazała Renata Wójtowicz, dyrektor.

Wkrótce kolejne relacje!

Źródło zdjęć: mat.pras. wskazanych bibliotek