Narodowe Czytanie „Kordiana”. Wspólna lektura jednoczy Polaków

Za nami 3. edycja akcji Narodowe Czytanie promującej polską kulturę i literaturę oraz wspierającą czytelnictwo. Udział w niej wzięło ponad 5 tysięcy różnych instytucji z Polski i całego świata. Wspólna lektura pokazała, jak kanon literatury jednoczy Polaków.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim

W sobotę 7 września 2024 roku uczestniczyłam w centralnej inauguracji Narodowego Czytania w Warszawie. Tradycyjnie lekturę rozpoczęła Para Prezydencka. W scenerii Ogrodu Saskiego wybrzmiał „Kordian” Juliusza Słowackiego, a wraz z nim głosy aktorów i aktorek: Przemysława Wyszyńskiego, Jędrzeja Hycnara, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Lidii Sadowej, Jarosława Gajewskiego, Vanessy Aleksander, Szymona Kuśmidera, Tomasza Borkowskiego, Wiesława Komasy, Marcina Przybylskiego i Andrzeja Ferenca. Całość można obejrzeć na Facebooku akcji.

Dzieło wybitnego polskiego pisarza i jego genezę jako „utworu arcypolskiego, przesiąkniętego ideą wolnej Polski i duchem patriotyzmu” przypomnieli Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda. Pierwsza Dama RP podkreśliła, że Narodowe Czytanie ma niezwykły walor międzypokoleniowy, a „kreatywność organizatorów wzbogaca to wspólne czytanie i udowadnia, że klasyka jest wciąż żywa i tak samo nas porusza”.

Zachęcam do pokazania kreatywności i nadesłania relacji z lokalnych obchodów Narodowego Czytania. Przygotowałam dla bibliotek specjalny konkurs z nagrodami.

Narodowe Czytanie 2025

Andrzej Duda podziękował za dziesięć wspólnych edycji za jego prezydentury oraz wskazał, że „przez te dziesięć wspólnych edycji Narodowego Czytania odbyło się około 40 tysięcy różnych wydarzeń. Mieliśmy ponad 300 bohaterów lektur, które były przedmiotem naszych narodowych zmagań z czytelnictwem. Przeczytaliśmy ponad 2 miliony słów podczas tych edycji. Ten czas przyniósł pożytek nie tylko nam, którzy mogliśmy podziwiać wspaniałych artystów, ale służył popularyzacji czytelnictwa”.

Na zakończenie Prezydent RP zapowiedział, że lekturą Narodowego Czytania w 2025 roku „będzie twórczość, poezja Jana Kochanowskiego. Ojca polszczyzny, ojca naszej literatury. Będą to jego pieśni, fraszki, treny”. Powiedział również, że „uważa Narodowe Czytanie za jeden z najlepszych pomysłów kulturotwórczych” i wyraził nadzieję, że kolejna Para Prezydencka będzie kultywowała tę akcję.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec