Biblioteka w Żelaźnie zdewastowana przez powódź

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie zostało całkowicie zniszczone w czasie powodzi. Woda sięgała wysokości ponad metra. Obiekt został otwarty zaledwie w listopadzie 2021 roku, teraz potrzebuje generalnego remontu. Mieszkańcom służyła tu filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Potrzeba 387 tys. zł na odbudowę infrastruktury i 50 tys. zł na wyposażenie biblioteki, a dodatkowo konieczna jest wymiana całego księgozbioru. Bardzo proszę środowisko bibliotekarskie o wsparcie biblioteki w trudnej sytuacji i dołączenie do zbiórek. Bądźmy solidarni!

To ogromnie smutne pisać o takich sytuacjach. Wiem jednak, że dotarcie do jak największej liczby osób z dobrym sercem pomoże w walce o odnowienie filii w Żelaźnie. O powstanie biblioteki i centrum kultury w Żelaźnie walczono 20 lat. Poniżej dowiesz się, jak możesz pomóc.

Kontakt do biblioteki

• osoba do kontaktu: Mariola Huzar
  • telefon: 74 868 92 07
  • e-mail: bibliotekaoldrzychowice@wp.pl
  • wiadomość przez Facebooka
  • adres biblioteki: ul. Kłodzka 20, 57-360 Ołdrzychowice Kłodzkie

Zbiórka książek

Biblioteka potrzebuje odbudować swój księgozbiór. Zalanych zostało 2000 woluminów. Na początku sądzono, że zniszczeniu uległo 50% księgozbioru, ale duża wilgoć na wyższych półkach spowodowały, że książki pęcznieją na półkach. Pani dyrektor potraktowała sprawę bardzo poważnie i nie chce dopuścić do zagrożenia mikrobiologicznego.

– Przede wszystkim potrzebujemy środków finansowych. Przyjmiemy również nowe książki: beletrystyka, literatura dziecięca i młodzieżowa, kanon obowiązujących lektur szkolnych – na początek. Książki można przesyłać na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, 57-360 Ołdrzychowice Kłodzkie, ul. Kłodzka 20 z dopiskiem „Pomoc po powodzi” – apeluje Mariola Huzar, dyrektorka.

Zbiórka na remont

Jak już wspominałam, szacunkowe straty w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie wynoszą 387 000 zł w infrastrukturze. Na wyposażenie meblowe i komputerowe filii potrzeba około 50 000 zł. Na portalu zrzutka.pl uruchomiono zbiórkę na ten cel. Została ona zainicjowana przez Aglomerację Wrocławską i założona przez Fundację Ładne Historie. Wpłat można dokonywać ukrywając swoje dane.

W zbiórce nie chodzi tylko o zebranie pieniędzy, ale przede wszystkim uratowanie marzeń dzieci, które odkrywały tu świat literatury, a dorośli rozwijali swoje pasje. W opisie zbiórki zaznaczono, że „we wrześniu 2024 roku te spełnione marzenia zalała fala powodziowa zostawiając ogrom strat, smutku i złamane serca mieszkańców. Żywioł zabrał to, co tworzyli z takim poświęceniem. Woda sięgała ponad metr, dewastując meble, książki, sprzęt komputerowy, a także okna, drzwi i sanitariaty.”

Biblioteka po powodzi

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie ma uszkodzony dach na skutek spadnięcia dwóch drzew. Zostały zniszczone wszystkie pomieszczenia, sanitariaty i wyposażenie, a wnętrze nadaje się do całkowitego remontu. Uszkodzeniu uległa infrastruktura zewnętrzna, stolarka okienna (wraz z szybami) i drzwiowa, ogrodzenie budynku, parking.

Częściowo sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy, urządzenie wielofunkcyjne, projektor i ekran były zalane, trwa weryfikacja czy coś da się uratować po zalaniu.

W uporaniu się ze skutkami powodzi pomagają wolontariusze z całej Polski, strażacy, żołnierze WOT. Warto podkreślić, że bibliotekarze BP Gminy Kłodzko angażują się również do akcji pomocy mieszkańcom poszkodowanym podczas powodzi. Aktualnie w centrum działa magazyn z darami dla powodzian, punkt z wyżywieniem, obok w budynku punkt medyczny.

Źródło zdjęć: mat.pras.