Biblioteka w Głuchołazach zniszczona po powodzi

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach ucierpiała w wyniku powodzi. Na ten moment nie da się oszacować strat. Proszę o pomoc i wsparcie dla biblioteki, aby pomóc odbudować kulturę w Głuchołazach. Nowy budynek biblioteki został otwarty w grudniu 2019 roku, był nominowany do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture, szybko stał się centrum kultury i życia społecznego.

Po opadnięciu wody ukazał się ogrom zniszczeń. Bibliotekarze, mieszkańcy i ludzie dobrej woli nie ustają w wysiłkach, by wszystko posprzątać. Oprócz strat w wyposażeniu, księgozbioru, zniszczeń ścian i podłóg, zalaniu uległ piec do ogrzewania budynku.

Potrzebna jest przede wszystkim pomoc finansowa. Zostanie ona przeznaczona na:

• wymianę wszystkich drzwi (5 par)
  • odkażanie budynku
  • cyklinowanie parkietu
  • farby, szpachle, tynki
  • kilka małych regałów.

Kontakt do biblioteki

• Magda Beztroska (Dział Promocji)
  • telefon: 781 075 320
  • e-mail: promocja@bibliotekaglucholazy.pl
  • numer konta biblioteki: 21 8891 0000 2015 6500 8872 0001
  • wiadomość przez Facebooka
  • adres biblioteki: ul. Bohaterów Warszawy 9a, 48-340 Głuchołazy

– Tak naprawdę uratowaliśmy tylko salę widowiskowo-kinową i pracownie dydaktyczne. To i tak wiele… Ucierpiały wszystkie pomieszczenia techniczne, magazyny, w których znajdowało się całe mienie gromadzone przez wiele lat i które służyło mieszkańcom Głuchołaz i wszystkim odwiedzającym nas w naszych działaniach. Nie wiemy co z kotłownią – napisali 18 września pracownicy Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach.

Co ważne, biblioteka stała się też punktem wydawania darów dla osób poszkodowanych.

Biblioteka po powodzi

Biblioteka przed powodzią

Woda w Głuchołazach

W piątek 13 września 2024 roku ok. godz. 19 w Głuchołazach zarządzono alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy. Rano 14 września zarządzono ewakuację mieszkańców prawostronnej części miasta Głuchołazy, w tym ulic: Moniuszki, Opolskiej, Sikorskiego, Ligonia. O godz. 17.15 ponowiono komunikat o ewakuacji.

W niedzielę, gdy oglądałam relację na żywo z Głuchołaz reporter TVN24 stał na ulicy Bohaterów Warszawy, którą płynęła woda. Rozpoznałam, że znajduje się przy Centrum Kultury. Wiedziałam, że tam właśnie mieści się biblioteka.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach już w sobotę rano 14 września wydała na Facebooku komunikat, iż „w związku z sytuacją kryzysową w Gminie będzie nieczynna”.

Głuchołazy na swoim Facebooku w niedzielę od rana informowały m.in.: o braku prądu w mieście, niedziałaniu telefonów stacjonarnych, ewakuacji i samoewakuacji na wyżej położone tereny lub do wyznaczonych szkół, nieprzejezdnych drogach, a także o możliwym runięciu mostu tymczasowego na rzece Białej Głuchołaskiej. Pojawił się też apel do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów oglądać zalanych części miasta. Dodano, iż „sytuacja jest dynamiczna. Poziom wody może się drastycznie zwiększać”. Resztę zdarzeń z tego miasta pokazywały stacje telewizyjne na żywo.

Źródło zdjęć: mat.pras., Stanisław Zajączkowski (przed powodzią)