Narodowe Czytanie 2024 – darmowe materiały do pobrania

Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 7 września 2024 roku. Lekturą tej edycji będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. Zachęcam wszystkie biblioteki i inne instytucje do skorzystania z bezpłatnych materiałów oraz zgłoszenia swojego udziału w akcji.

Grafiki można z powodzeniem użyć osobno lub jako dodatek do innych materiałów. Portret Juliusza Słowackiego można wykorzystać jako zakładkę, demonster (tabliczka z uchwytem), element plakatu, grafikę do mediów społecznościowych itp.

Materiały możesz pobrać i udostępnić w social mediach/stronie www biblioteki lub wydrukować na potrzeby akcji. Modyfikacja zakładek do książek i grafik jest dozwolona. Udostępniając należy podać źródło: Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), a w mediach społecznościowych oznaczyć profil @LustroBiblioteki.

Plakat

Plakat zawiera odnośniki do tekstu PDF ze strony prezydent.pl, audiobooka ze strony wolnelektury.pl i filmu ze strony vod.tvp.pl. Każdy użytkownik powinien zapoznać się z warunkami korzystania z utworów udostępnianych w tych serwisach.

Przypinki

Film

Film możesz pobrać i udostępnić w social mediach/stronie www biblioteki. Modyfikacja filmu jest niedozwolona. Udostępniając należy podać źródło: Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), a w mediach społecznościowych oznaczyć profil @LustroBiblioteki.

Zakładki do książek

Grafiki do udostępniania online i do druku

Wydania Kordiana dostępne online

Audiobook od Wolnych Lektur

• Kordian (mp3) / uniwersalny format, obsługiwany przez wszystkie urządzenia
  • Kordian (ogg) / otwarty format plików audio, oferujący wysokiej jakości nagranie
  • Kordian (DAISY) / format dla osób z dysfunkcjami czytania
  • Kordian (EPUB + audio) / książka elektroniczna i audiobook w jednym, wymaga aplikacji obsługującej format

Materiały ze strony prezydent.pl

Zgłoś swoją bibliotekę

Za pomocą elektronicznego formularza prześlij propozycję wydarzenia. Należy podać m.in. informacje szczegółowe, planowany przebieg akcji (program, uczestnicy), dane organizatora. Zgłoszenie wydarzenia zostanie opublikowane na stronie internetowej www.prezydent.pl w terminie do 7 dni roboczych. Pierwsze 4 tys. organizatorów otrzyma pamiątkowe pieczęcie.

• Poprzednia edycja – finał akcji i relacje z bibliotek.

Źródło zdjęć: BMM/polona.pl