spot_img

Flesz i Sokreates-Cafe, czyli dwa pomysły na kluby w bibliotece

Dwa lektoraty, joga, Dyskusyjny Klub Książki, grupa wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem i zajęcia relaksacyjne dla kobiet – to jedne z działań, jakie prowadzi Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. Wąski wycinek z ciekawszych działań biblioteki opisał i przesłał dyrektor Mirosław Rzeszowski.

Angażujące kluby czytelnicze

Zachęcam również do zapoznania się z darmowym poradnikiem o angażujących klubach w bibliotekach.

Klub Miłośników Fotografii Flesz

Mimo nazwy Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie nasza instytucja jest formalnie biblioteką miejsko-gminną z 5 filiami wiejskimi. Dzięki inicjatywie dyrektora i grupy pasjonatów w szubińskiej bibliotece powstał 24. lata temu Klub Miłośników Fotografii Flesz. Członkowie grupy mają na koncie ponad sto wystaw fotograficznych i dwa albumy. Na holu dolnym biblioteki stworzono galerię Klubu. Na holu górnym powstała galeria malarstwa pod nazwą Na piętrze.

Prezentujemy w tym miejscu malarzy amatorów z województwa, a czasami z innych regionów Polski. Obecnie prezentujemy wystawę malarstwa syna dyrektora biblioteki Mikołaja Rzeszowskiego, dwudziestolatka z autyzmem. Prace Mikołaja to pastisze znanych malarzy. Warto dodać, że szubińska biblioteka posiada certyfikat przyjaznej osobom z autyzmem. Pracownicy zostali przeszkoleni do obsługi osób autystycznych. Posiadamy piktogramy ułatwiające im komunikację z personelem. Szóstego września w galerii Na piętrze odbędzie się wernisaż Jolanty Sawińskiej z miejscowości Mrocza, które zajmuje się krawiectwem i prowadzi działalność handlową. 

Umiejscowienie obu galerii na holach biblioteki zapewnia duża oglądalność wystaw. Hole wyposażone są w specjalistyczne oświetlenie i systemy do zawieszania obrazów i zdjęć. 

Klub Sokreates-Cafe

Rejonowa Biblioteka Publiczna może pochwalić się też goszczeniem w swych murach Klubu Sokreates-Cafe! Kluby te narodziły się w Polsce po publikacji Christophera Phillipsa, autora książki Sokrates Cafe: Świeży smak filozofii. Autor stworzył i promuje ideę klubów dyskusyjnych o filozofii dla każdego. Pierwszy klub w Polsce powstał w 2005 roku w Warszawie z inicjatywy wydawcy polskiego tłumaczenia książki Philipsa Jacka Dziaczkowskiego.

Jestem dumy, że w naszej książnicy działa Sokrates Cafe. Z pomysłem utworzenia klubu w szubińskiej bibliotece wyszła koleżanka Katarzyna Baszak artystka, nauczycielka, terapeutka sztuką, absolwentka studiów podyplomowych z filozofii. Długo nie byłem przekonany do idei klubu odmawiając jej kilkukrotnie, bo obawiałem się jałowych debat na wydumane tematy. Okazało się, że całkowicie myliłem się. Już pierwsze spotkanie w lutym 2022 roku przyciągnęło osiem osób w tym dr. Filozofii Marcina Pełkę, szubiniaka z pochodzenia i zakorzenienia, mieszkańca Torunia. Dzięki swej wiedzy okazał się cennym gwarantem utrzymania debaty w ryzach merytorycznych. Co więcej, atmosfera wzajemnej akceptacji i życzliwości dała pole do swobodnych rozmów na trudne tematy bez obawy o ostrą krytykę z czyjejkolwiek strony. To zachęciło uczestników do kontynuacji spotkań.

Podstawą naszych comiesięcznych spotkań jest swobodna dyskusja na tematy filozoficzne oparta na zasadzie równości wypowiedzi, niezależnie od statutu uczestnika spotkania. Temat jest wybierany pod koniec danego spotkania przez jej uczestników. Klub ma charakter otwarty i zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych filozofią. Nie trzeba mieć formalnego wykształcenia w kierunku filozoficznym. Wystarczy ciekawość i chęć poznania innych poglądów. Tak jak piszą autorzy strony internetowej poświęconej  Sokrates Cafe: celem spotkania nie jest ustalenie kto ma rację, ale raczej wyjście z większą ilością pytań niż przyszliśmy. Dodam, że najbliższe spotkanie klubu w naszej bibliotece już 23 sierpnia, na które zapraszamy wszystkich chętnych.

Źródło zdjęć: mat.pras. RBP Szublin