Ciekawe pomysły na wykorzystanie materiałów na Narodowe Czytanie

Bezpłatne materiały na Narodowe Czytanie czekają do pobrania. Cieszę się, że biblioteki każdego roku wykorzystują je do promocji akcji. Zobacz ciekawe kompozycje, które powstały na bazie wspomnianych materiałów.

Biblioteka Miejska w Łodzi, łódzkie instytucje kultury oraz władze miasta Łodzi i województwa łódzkiego zapraszają łodzian i łodzianki do wspólnego czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego w ramach corocznej akcji „Narodowego Czytania”. Fragmenty utworu zaprezentują aktorzy i aktorki łódzkich teatrów. Plakat wydarzenia zachwyca!

W nieco innym stylu Juliusza wykorzystała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przybierze formę próby przed castingiem do spektaklu Kordian, podczas którego w rolę aktorów wcielą się przedstawiciele Miasta Bełchatowa, bibliotekarze oraz młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie postawiła na hybrydę plakatu ze strony prwzydent.pl i portretu Juliusza Słowackiego. Wyszło elegancko i z humorem!

Polonia na Krecie wzięła już udział w akcji Narodowego Czytania. Relację wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Atenach można zobaczy na stronie gov.pl/web/grecja. Portret pisarza znalazł się na torbach i roll-up.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie zaprasza na Narodowe Czytanie na bibliotecznym balkonie i zdradza, że „każdy z uczestników, otrzyma pamiątkową przypinkę, którą prezentuje nasz wieszcz. Już wkrótce ruszają zapisy, więc zapisujcie się licznie, niech nasze serca biją jednym rytmem z sercem poety, niechaj narodowe czytanie stanie się świętem dusz naszych!”.

Świetną kompozycję z portretem Słowackiego stworzyła Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn. Tym razem Narodowe Czytanie odbędzie się wspólnie ze Stowarzyszeniem K40 i Nadarzyńskim Ośrodkiem Kultury.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów chce zaproponować „coś nowego, co pozwoli nam inaczej spojrzeć na klasykę literatury”. Artyści zespołu pod nazwą „Czwórki na Szynach”, którzy przygotowują spektakl, zostali zaprezentowani na plakacie w towarzystwie Słowackiego. Film od Lustra Biblioteki został udostępniony i opatrzony zabawnym komentarzem „Adam tak się zapiekł w niechęci do Juliusza, że nawet na jego pogrzeb nie przyszedł. O czym donoszą biografowie Słowackiego. Nie wiemy, czy 7 września duch Adama wytrwa w ciszy, czy włączy się w akcję NC… Nasi artyści Czwórka na szynach muszą być bardzo dzielni. Przyjdźcie im kibicować, bo ta improwizacja będzie lepsza niż cała III cz. Dziadów”.

Grodkowski rynek stanie się sceną dla dramatu Słowackiego. Biblioteka w Ratuszu wykorzystała grafikę z Julkiem i jego autograf. Komiksowa grafika zwraca uwagę.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubeni jest planowany szereg atrakcji towarzyszących, które mają na celu urozmaicenie i uatrakcyjnienie imprezy. Ponadto biblioteka zaprasza mieszkańców do współtworzenia Narodowego Czytania oraz na wróżby i przepowiednie czarownic.

Pamiątkowe zakładki już czekają do odbioru przez czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach.

Źródło zdjęć: wskazane wyżej biblioteki