spot_img

Wrocławska Mediateka ma już 20 lat

Mediateka świętuje w czerwcu swoje 20 urodziny. Z okazji jubileuszu spotkamy się z Mariuszem Szczygłem, weźmiemy udział w warsztatach, zrelaksujemy się w strefie czytania i zaplanujemy wspólnie przyszłość tego niezwykłego miejsca. Tekst wraz z zaproszeniem do świętowania nadesłała Kalina Downarowicz, specjalistka ds. promocji.

Zanim pod aktualnym adresem znalazła się Mediateka (filia nr 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu), budynek przy pl. Teatralnym 5 służył jako słodownia do warzenia piwa o nazwie „Strzeż się” (połowa XVI w.), kawiarnia i palarnia kawy (koniec XIX w.) oraz sala gimnastyczna (po II wojnie światowej). Niektórzy Czytelnicy czasami wspominają, że w młodości ćwiczyli w miejscu, w którym obecnie wypożyczają książki i multimedia. Wierzymy im na słowo!

Pionierka wśród nowoczesnych bibliotek

W 2002 roku, w ramach konkursu „Biblioteka dla młodych klientów w wieku 13-25 lat” realizowanego przez Fundację Bertelsmanna, narodził się pomysł na multimedialną Mediatekę. Planowano stworzyć modelową bibliotekę, która będzie nadążać za potrzebami nastolatków, zmieniającym się światem, rozwojem mediów i ewoluującymi sposobami czytania. Pięcioletni (2002-2007) projekt wywarł duży wpływ na zmianę postrzegania roli biblioteki i jej organizacji wewnętrznej nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce.

Projekt wrocławskiej Mediateki został opracowany i zrealizowany na przykładzie międzynarodowych doświadczeń bibliotek w Helsinkach, Los Angeles, Singapurze i Dreźnie. Osiągnął sukces – odnotowując wzrost liczby klientów o 37% i zwiększenie wykorzystania zbiorów o 30% (w porównaniu ze średnią filią biblioteki miejskiej) – dzięki ukierunkowaniu na konkretnego odbiorcę, stworzeniu instrumentów z zakresu ekonomiki przedsiębiorstw, przygotowaniu innowacyjnej oferty usług i stosowaniu nowoczesnych metod dystrybucji informacji.

Jednym z założeń projektu było stworzenie bogatych zbiorów z kategorii non-books. Wypożyczanie mediów elektronicznych było w tamtym czasie zupełną nowinką, a Mediateka obok filmów i muzyki zaczęła oferować kursy językowe i programy komputerowe. Dziś możemy uśmiechać się pod nosem, ale w tamtym czasie innowacją był również dostęp dla czytelników do ksero, drukarek i komputerów z internetem.

20 lat minęło

Przez kolejne lata Mediateka była miejscem, w którym toczyło się życie literacko-kulturalne miasta. Odbyły się tu setki spotkań (w tym: międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich, Międzynarodowy Festiwal Kryminału), warsztatów, szkoleń, rozmów i działań społecznych. Mediateka wydała własną płytę Mediageneracja, wspierając debiutujące wówczas lokalne zespoły i budowała społeczność wielu festiwali. To tutaj mieściło się pierwsze biuro festiwalowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, tutaj odbywały się również koncerty Filharmonii Wrocławskiej budując przyszłą publiczność Narodowego Forum Muzyki.

W historii Mediateki od początku wyraźna jest obecność młodych czytelników, dlatego na jej półkach szybko pojawiły się gry planszowe, a później możliwość brania udziału w sesjach RPG. Dziś w Mediatece spotyka się Młodzieżowy Klub Książki, odbywają się konkursy Szkolny Broker Informacji oraz Broker Informacji Junior, rozwijana jest też bogata kolekcja komiksów.

Od momentu powstania Mediateka jest przestrzenią wielokulturową, wspierającą edukację i rozwój, włączającą w swoje działania obcokrajowców – wolontariuszy, czytelników, gości. Organizowane są tu spotkania z zagranicznymi pisarzami, programy wolontariackie i konwersacje językowe pod szyldem Language Cafe czy Wrocław na językach świata. Obecnie na bezpłatnych zajęciach spotykają się grupy szlifujące angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski oraz tandemy w których migranci uczą się języka polskiego.

Mediateka to również przestrzeń festiwali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza: Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego „Równoleżnik Zero”, Festiwalu Feminatywa i – od niedawna – Dni Fantastyki. Miasta Wyobraźni.

Weź udział w jubileuszowym badaniu

20 lat temu nowinką było wprowadzenie stanowisk komputerowych do bibliotek i wypożyczanie płyt CD i DVD. Później w Mediatece pojawił się pierwszy w Polsce trezor, czyli wrzutnia przeznaczona do zwracania wypożyczonych zbiorów. Dziś korzystamy tu z zestawu VR, uczymy się wykrywać fake newsy, uczestniczymy w konwersacjach z native speakerami, gramy w mobilne gry miejskie, a o nowościach dowiadujemy się z mediatecznego vloga.

Biblioteki, jako instytucje kultury, odpowiadające na potrzeby mieszkańców, zmieniają swoje funkcje, by nadążyć za zmianami. Organizatorzy i pracownicy bibliotek muszą być w kontakcie z użytkownikami, znać ich potrzeby i oczekiwania, obserwować zmieniające się otoczenie, trendy w kulturze i dostosowywać do nich ofertę i usługi w bibliotekach.

Urodziny to doskonały czas na podsumowania oraz wytyczenie dalszego kierunku rozwoju instytucji. Jaka będzie Mediateka za kolejne 20 lat? Jakich zmian wymaga? Za co jest lubiana? Zastanówmy się razem!

Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu przygotowała badanie skierowane do wszystkich mieszkańców miasta (nie tylko czytelników Mediateki), które ma być zaproszeniem do wspólnego planowania przyszłości tej niezwykłej filii. Ankieta ma pomóc dowiedzieć się, jak rozwijać Mediatekę, co w niej zmieniać lub jakie działania kontynuować. Każdy głos może być inspirujący, więc zachęcamy do poświęcenia kilku minut na udzielenie odpowiedzi na przygotowane pytania.

Urodzinowy tydzień w Mediatece

Obchody urodzin Mediateki potrwają cały tydzień. Rozpoczną się w sobotę 22 czerwca od Żywej Biblioteki, wydarzenia podczas którego zamiast książek „wypożycza się” na rozmowę osoby, które mierzą się z najróżniejszymi obliczami wykluczenia społecznego. Żywa Biblioteka jest miejscem, gdzie ludzie mogą wzajemnie dzielić się swoimi doświadczeniami, a zarazem zdobywać wiedzę o inności, co przyczynia się do budowy bardziej inkluzywnych społeczności. Ma to szczególne znaczenie dziś w momencie tak silnej polaryzacji i podziałów społecznych.

Następnego dnia – w niedzielę 23 czerwca będzie można dać upust swojej kreatywności w trakcie zajęć w Centrum Sztuki WRO, podczas których na warsztat zostanie wzięte logo Mediateki.

Na wtorek 25 czerwca zaplanowano gwóźdź programu – spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction i czechofilem, autorem książek Gottland i Nie ma. Start o godzinie 18.

Co jeszcze? W poniedziałek 24 czerwca zostanie zainaugurowana Wakacyjna Strefa Czytania w plenerze, w środę 26 czerwca w Mediatece stanie fotobudka, a podczas tygodnia urodzinowego zapraszamy na nasze stałe wydarzenia w wyjątkowej odsłonie: spotkanie Mediatecznego Klubu Filmowego i cztery sesje RPG z profesjonalnymi Mistrzami Gry.

Źródło zdjęć: mat.pras., Max Pflegel