21 maja 2024 roku zapisze się szczególnie na kartach historii. Wczoraj wyjątkowy Pałac Rzeczypospolitej został otwarty po raz pierwszy dla zwiedzających. Biblioteka Narodowa udostępniła w nim swoje najcenniejsze skarby, bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa oraz inne pamiątki kultury.
Na planu Krasińskich w Warszawie otwarcie Pałacu skarbów zainaugurował specjalny koncert i mapping. Wydarzenie przyciągnęło wielu gości i tłumy z całej Polski, którzy prawie do samego rana zwiedzali ekspozycję i podziwiali wnętrza barokowego Pałacu.
Pałac dostępny dla zwiedzających
Pałac Rzeczypospolitej będzie otwarty dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu, od środy do poniedziałku w godzinach 11.00–19.00. Wstęp dla wszystkich zwiedzających jest bezpłatny. Zapraszam serdecznie!
Pałac Rzeczypospolitej po modernizacji odzyskał dawną świetność. Nowa atrakcja turystyczna na mapie Warszawy stała się przestrzenią życia społeczno-kulturowego. Pozwoli każdemu zainteresowanemu na:
- odkrycie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających
- podziwianie ekspozycji stałych z zabytkowymi obiektami
- zobaczenie czasowych wystaw tematycznych
- zwiedzanie wnętrz Pałacu
- poznanie kolekcji Biblioteki Wilanowskiej
- odkrycie historii barokowego Pałacu wybudowanego według projektu Tylmana z Gameren
- udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, literackich i innych
- uczestnictwo w zajęciach i warsztatach, np. kaligrafii, czerpania papieru
- odwiedzenie pięknego Ogrodu Krasińskich przylegającego do Pałacu – zarówno podczas spaceru, jak i w trakcie czerwcowych Imienin Jana Kochanowskiego
- miłe spędzenie wolnego czasu.
Wielki koncert
Uroczystości otwarcia Pałacu oraz wystawy stałej najcenniejszych zabytków piśmiennictwa ze skarbca BN towarzyszył uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu z muzyką Wojciecha Urbańskiego wraz z udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego.
Na placu Krasińskich zabrzmiał utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Na scenie wystąpili: Joanna Kulig, Jolanta Majchrzak, Justyna Schneider, Daniel Olbrychski, Marcin Przybylski, Olka Różanka, Tadeusz Woźniak, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego.
Wystawa stała
W salach wystawienniczych są eksponowane zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. Na wystawie stałej można obejrzeć m.in. Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.
Odrębne miejsce zajmują rękopisy literackie, w tym autograf Jana Kochanowskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Oda do młodości Adama Mickiewicza, zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Są również zabytki kultury muzycznej: rękopisy Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, utwory Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego. Nie zabrakło też dzieł wpisanych na Listę Pamięci Świata UNESCO i wielu innych.
Zapraszam do wirtualnego zobaczenia wybranych obiektów z wystawy stałej w Pałacu Rzeczypospolitej. Kolekcja wraz z katalogiem wystawy są dostępne w bibliotece cyfrowej polona.pl. Jak podkreślono: ekspozycja ma układ chronologiczny. Otwiera ją najstarszy zabytek polskiej historiografii – Rocznik świętokrzyski dawny, w którym zostało zapisane zdanie: „Dubrovka venit ad Miskonem” (Dąbrówka przybyła do Mieszka), a kończy Przesłanie Pana Cogito Zbigniewa Herberta z wymowną frazą „Bądź wierny. Idź”.
Źródło zdjęć: Paweł Morawiec