spot_img

Chełmskie spotkania z literaturą

W dniach 9-11 maja 2024 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M. P. Orsetti odbyła się II Edycja Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą” i III Chełmskie Targi Książki. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. Lustro Biblioteki objęło wydarzenia swoim patronatem. Poniżej podsumowanie tego święta literatury przedsłane przez CHBP.

W trakcie literackiego projektu zrealizowano warsztaty literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spektakle teatralne i spotkania autorskie. Motywem przewodnim II Edycji Festiwalu był szeroko pojęty reportaż (począwszy od reportażu wojennego i politycznego po zagadnienia społeczne). Festiwal trwał trzy dni, a naszymi gośćmi byli nagradzani dziennikarze, reportażyści, korespondenci wojenni, autorzy felietonów. Jednym z nich był Artur Andrus, dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, pisarz, poeta, autor tekstów piosenek. Kolejnymi gośćmi ChBP byli:

  • Jacek Hugo- Bader, dziennikarz i reportażysta, od początku lat 90. do 2022 związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisał chętnie o Rosji i o krajach byłego Związku Radzieckiego.
  • Wojciech Jagielski, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im ks. J. Tischnera, Nagrody Bursztynowego Motyla im A. Fiedlera. Otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za książkę „Nocni wędrowcy”.
  • Paweł Reszka – dziennikarz śledczy, publicysta, autor książek reportażowych, m.in. „Stolika z widokiem na Kreml”.
  • Fryderyk Kierepka – pisarz regionalny, autor książki „O czym szumią chełmskie dęby”. Pierwszego dnia, w ramach II Edycji Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą”, odbyła się promocja najnowszej książki dla dzieci Moniki Korniejuk „Bocian, który bał się latać”.

Odbyły się również warsztaty z Justyną Nafalską „Od kartofelka do książeczki, czyli jak z ziemniaka zrobić bajeczkę”, które były doskonałą okazją do wyrażenia niegasnącej miłości do ziemniaków, literatury oraz poznania ciekawostek „jak to z bulwą było”.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczęliśmy Akcją Głośnego Czytania Poezji w przestrzeni miejskiej. Wspólnie z harcerzami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie oraz 19 SDH Drzewołazy, z zuchami ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, Skautami Europy-Środowisko Chełmskie, a także studentami PANS w Chełmie na deptaku, w autobusach, w Parku Czytelnika promowaliśmy twórczość Longina Jana Okonia.

Tradycyjnie ukoronowaniem Festiwalu były III Chełmskie Targi Książki, jedyna tak wyjątkowa inicjatywa w województwie, którą udało nam się zrealizować dzięki zaangażowaniu naszych sponsorów i patronów. W III Chełmskich Targach Książki wzięło udział 23 wystawców.

Program II Edycji Chełmskich spotkań literatury i III Chełmskich Targów Książki otworzył spektakl „Przygody Pchły Szachrajki” według Jana Brzechwy 
w wykonaniu Sceny Teatralnej Poezji i Satyry Uniwersytetu III Wieku. Nie lada gratką był kolejny spektakl „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej 
w wykonaniu grupy Teatralnej „Miniatury” także Uniwersytetu III Wieku.

Jednym z punktów Targów były warsztaty „Aktywizacja kobiet w życiu społecznym i samorządowym”, które przeprowadziła Magdalena Szefernaker, na podstawie swojej książki „Samorząd na obcasach”.

Gwiazdą Festiwalu była Magda Umer – piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i aktorka. Podczas Targów swój punkt miała 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie.

Podczas Festiwalu odbyła się akcja bookcrossing – uwalniamy książkę. We wszystkich wydarzeniach trzydniowego cyklu uczestniczyło 1420 osób.

Wszystkim Autorom, Wystawcom i Gościom i dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok.

Źródło zdjęć: mat.pras. CHBP