Każdy, kto ląduje na lotnisku Schiphol w Amsterdamie powinien znaleźć czas na odwiedzenie biblioteki. To pierwsza na świecie biblioteka otwarta na lotnisku.

W projekcie „Biblio_TEKA INSPIRACJI” zaprezentuję też inne fantastyczne biblioteki zagraniczne, które ostatnio odwiedziłam. Podróż startuję od Schiphol i zapraszam po garść inspiracji. Planując swoją delegację na tegoroczny Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA – dumnie reprezentując Bibliotekę Narodową – nie sposób było wykorzystać każdej wolnej chwili między obradami na zebranie niesamowitych doświadczeń.

Airport Library jest ulokowana na pierwszym poziomie Departures & Gates w Holland Boulevard. Z łatwością zauważysz bibliotekę, ponieważ uwagę zwraca regał z mapą Holandii i szklanymi półkami, gdzie prezentowane są publikacje dotyczące tego kraju.

Biblioteka jest czynna 24/7. Jest to strefa otwarta dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Przestrzeń biblioteki jest miejscem do odpoczynku na wygodnych kanapach, fotelach i pufach, przy których ustawiono lampy z napisem Airport Library. Wolno tu czytać, rozmawiać, odpoczywać, pracować i poznawać nowych znajomych. Do biblioteki można przyjść również ze swoim czworonożnym pupilem i podzielić się tym w mediach społecznościowych, poczytać, gdy musisz naładować telefon lub przysiąść jeśli potrzebujesz wysłać ważnego e-maila (bezpłatne wi-fi udostępnia lotnisko). Panuje tu naprawdę przyjemna atmosfera.

Regały są wypełnione książkami, w tym powieściami holenderskich pisarzy w ponad 40 językach. Można także obejrzeć albumy, dowiedzieć się więcej o Amsterdamie i Holandii, odkryć historię holenderskiego lotnictwa (za pomocą multimedialnej prezentacji), posłuchać muzyki i poznać holenderskich kompozytorów. Przy niektórych siedziskach znajdują się rośliny, a pomiędzy regałami udostępnione są biurka, ekrany dotykowe, wystawy. Wzrok przyciągają też atrapy grzbietów książek przy regałach, ławkach i innych elementach wystroju. Stanowią one dekorację i z pewnością zwracają uwagę podróżnych.

Poza publikacjami dostępnymi tylko na miejscu (mają naklejkę z logiem), Airport Library prowadzi Free Library Boxes, gdzie można zostawić dowolną książkę i dać jej drugie życie. Ponadto biblioteka organizuje akcję The Book Faires rozdając darmowe książki z zachętą do oddania ich kolejnej osobie.

Muzyka jest nieodzowną częścią biblioteki. W czasie lektury można posłuchać muzyki, bowiem do dyspozycji osób korzystających z lotniska jest fortepian. Ariport Library rozpowszechnia też wiedzę – na plakatach z kodami QR – o różnych gatunkach muzycznych dzięki współpracy z biblioteką cyfrową Muziekweb.

Airport Library jest też idealnym miejscem dla dzieci. Mają one tu do dyspozycji kolorowe regały dostosowane do ich wzrostu, interaktywną grę edukacyjną „Naucz się 6 języków w 6 minut” opartą na książce Tow-Truck Pluck pisarki Annie M.G. Schmidta (najpopularniejsza książka dla dzieci w Holandii wydana 1971 roku) i kilka innych atrakcji.

Aiport Library to inicjatywa grupy holenderskich organizacji bibliotecznych: Probiblio, Stowarzyszenia Bibliotek Publicznych Holandii oraz bibliotek publicznych Amsterdamu i Haarlemmermeer, przy wsparciu międzynarodowego lotniska Schiphol. Jest finansowana przez holenderskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki. Z informacji podanych na stronie internetowej biblioteki można się dowiedzieć, że w ciągu 3,5 roku bibliotekę odwiedziło ponad 1,25 miliona osób.

Przy okazji, na lotnisku Schiphol warto udać się również do filii Rijksmuseum, najsłynniejszego holenderskiego muzeum.