spot_img

Narodowe Czytanie 2023. Relacje z bibliotek cz. II

Wystawy, koncerty, kiermasz książki, poczęstunki, dożynki, pokaz mody, piknik rodzinny, imprezy artystyczno-literacke… Czas na kolejne relacje bibliotek z tegorocznego Narodowego Czytania!

Biblioteka Publiczna Gminy Sieraków

– Biblioteka połączyła swoje siły z Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, organizując akcję jako Powiatowe Czytanie. Do udziału zaproszono szkoły oraz placówki z całego powiatu. Ostatecznie fragmenty „Nad Niemnem” przeczytane zostały przez 25 osób, razem z przybyłymi słuchaczami udział wzięło ok. 45 osób. Czytanie uświetniła przygotowana prezentacja multimedialna dostosowana do każdego fragmentu tekstu odpowiednim motywem, obrazem, a także podkładem muzycznym. Całe wydarzenie odbyło się w bibliotece, która mieści się w odrestaurowanym dawnym kościele ewangelickim. Odpowiednia oprawa, wspaniałe wnętrze, oświetlenie, przygotowane stoliki oraz dekoracje stworzyły niesamowitą atmosferę, sprzyjającą czytaniu. Przybyli goście mieli okazję zapoznać się także z ciekawostkami na temat Elizy Orzeszkowej oraz powieści, które umieszczone zostały w formie wystawy na sztalugach. Każdy mógł zabrać ze sobą przygotowane zakładki do książek. Chętni mogli otrzymać także z odbitą pamiątkową pieczęć na własnym egzemplarzu powieści – mówi Agata Bromber.

fot. Maksymilian Kmieciak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu

– Pałacyk Szymańskiego stał się malowniczą odsłoną Narodowego Czytania. Jego wyjątkowa architektura, pozwoliła odtworzyć prawdziwie pański klimat. Obok, niepozornie toczyło się życie położonego w pobliżu Niemna – Zaścianka Bohatyrowiczów. Na te kilka chwil powróciliśmy do pięknych nadniemeńskich krajobrazów i z pieczołowitą drobiazgowością odtworzyliśmy dwór i zaścianek. Zapach świeżego chleba przypominał o tym co w życiu ważne…Nad wszystkim czuwał duch Elizy Orzeszkowej i z uśmiechem na ustach przyglądał się pięknym dekoracjom, cudownym strojom, malowniczo ułożonym kłosom zbóż. Sielskość ścigała się z leniwością, błogość podawała rękę wrażliwości. Plansze tematyczne dotyczące aranżacji filmowych lektury oraz wyjątkowe zakładki, dodatkowo uatrakcyjniły nasze wydarzenie. To była prawdziwie piękna literacka przygoda – mówi Izabela Szymczyk, instruktor ds. sieci bibliotek w powiecie

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu

– W sobotnie przedpołudnie Nowotarska Strefa Relaksu na Polanie Szaflarskiej zapełniła się miłośnikami literatury, którzy przyszli wspólnie poczytać i posłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, z krajobrazem urokliwego przełomu Białego Dunajca oraz Rezerwatu „Bór” na Czerwonem w tle, nowotarżanie mogli uczestniczyć w niezwykłym słuchowisku. Zaproszenie do czytania przyjęli mieszkańcy regionu nowotarskiego – uczniowie szkół średnich, pracownicy samorządowi oraz przedstawiciele starostwa i bibliotek – którzy dzielnie zmierzyli się z niełatwymi tekstami powieści Orzeszkowej. Fenomenalnie z zawiłym opisem poradziła sobie Anna Murzańska czytająca swoją kwestię alfabetem Braille’a, a wszyscy pozostali czytający zaskoczyli publiczność swoja autorską interpretacją. Klimatyczną i subtelną oprawę muzyczną naszego literackiego spotkania zapewnił duet gitarowy z Akademii Gitary – wspomina Kamila Możdżeń.

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach

– Ta edycja Narodowego Czytania przybrała formę imprezy artystyczno-literackiej. W przepięknej scenerii w Borkowie na tle Zalewu, czytano powieść Elizy Orzeszkowej, w której zasiedli włodarze miasta, dyrektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni, młodzież, dzieci. W klimat epoki pozytywizmu, oprócz okazałych strojów, w które przebrane były osoby czytające, słyszalna była muzyka w tle. Dopełnieniem czytanego utworu była muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanego studenta geografii – wokalisty, uczestnika XII edycji programu The Voice of Poland – Wiktora Zwierzyńskiego – mówi Alicja Prendota, dyrektor MGBP.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

– Biblioteka Herberta przygotowała wyjątkowe wydarzenie w połączeniu z piknikiem rodzinnym, które miało miejsce 9 września 2023 r. w pobliskim Parku Wiosny Ludów oraz patio Biblioteki. W klimacie nadniemeńskiej wsi pośród kwiatów polnych i stogów siana zaproszeni goście oraz dyrektor Książnicy odczytali fragmenty powieści, przenosząc słuchaczy w drugą połowę XIX wieku. Niezwykłe tembry głosów, akcent i inwencja twórcza czytających, nadały smaku barwnym opisom przyrody oraz dialogom. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Dawid Gigoła. W patio biblioteki dla dzieci przygotowano gry i zabawy w klimacie pszczół i miodu, który tak namiętnie kosztowała mała bohaterka lektury Bronia. Malowanie twarzy, degustacja miodu i zajęcia manualne dopełniły całości klimatu wydarzenia – mówi Klaudia Makasów, kierownik oddziału dziecięcego.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy

Biblioteka Publiczna w Trawnikach

– W tym roku biblioteki w Trawnikach, Biskupicach i Oleśnikach zaprosiły gości na Narodowe Czytanie połączone z koncertem na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Fragmenty lektury odczytały panie z Klubu Seniora i uczniowie zaproszonych szkół, a w przerwach od czytania, publiczność rozkoszowała się utworami wykonywanymi przez Kapelę Ludową z Zespołem Śpiewaczym z Trawnik i innych uzdolnionych wokalistów z gminy. Po części oficjalnej goście udali się na hol główny, gdzie znajdowały się dwie wystawy inspirowane „Nad Niemnem” oraz racuszki, amoniaczki i inne tradycyjne specjały przygotowane przez bibliotekarki – podaje Ewa Ładniuk.

Biblioteka Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej

– W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej gościliśmy Elizę Orzeszkową, która razem z nami czytała „Nad Niemnem”. Było przemiłe spotkanie, pokaz mody i oczywiście czytanie fragmentów. Uczniowie z prawdziwą przyjemnością spacerowali po korytarzach szkolnych z gośćmi z epoki, w której żyła i tworzyła Eliza – mówi Ewa Grobelna, organizatorka akcji.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem

Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie

– Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się równocześnie z Dożynkami Gminnymi oraz obchodami 50-lecia Gminy Stegna. Przy dźwiękach starych pieśni i fragmentach powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, przenieśliśmy się do XIX wiecznej Litwy, nad rzekę Niemen, gdzie w odradzającej się po styczniowej zawierusze krainie, mieszkańcy wracają do codziennego życia wypełnionego pracą, zabawą i miłością. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania odczuli niedosyt i sięgną po książkę, aby przypomnieć sobie całą historię opisaną przez autorkę – relacjonują bibliotekarze.

Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju

– Krynicka edycja rozpoczęła się o godz. 11.00 akcentem muzycznym – występem zespołu „NaŚi” w składzie: Ewelina Ptasznik i Hubert Śliwiński. Wybrane fragmenty „Nad Niemnem” przeczytało 17 osób – przedstawicieli władz lokalnych, instytucji i firm, wolontariuszy, członków DKK i czytelników biblioteki. Wydarzenie prowadziła Magdalena Krzeszowska, dyrektor biblioteki. Wszyscy czytający wyjechali kolejką krzesełkową na górę, a po zakończeniu wydarzenia mogli skorzystać z bezpłatnego wejścia na wieżę widokową – przekazuje Agata Jarosz.

Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci

– Specjalnie na Narodowe Czytanie nakręciliśmy film na ulicy Elizy Orzeszkowej we Lwowie, a następnie w czytelni biblioteki wysłuchaliśmy fragmentów tego dzieła w wykonaniu aktorki Tetiany Storozhuk i naszego gościa honorowego – wicekonsula Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Mateusza Natkowskiego. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli także uczniowie Szkoły Średniej nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie – wszyscy z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o dziele i jego słynnej autorce – Larysa Luhova, dyrektor biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Kańczudze

– Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania zaproszono wszystkich miłośników książek: przedstawicieli miasta i gminy i wiernych czytelników, którzy jak co roku czynnie uczestniczyli w akcji. Atmosfera czytania była wyjątkowo nastrojowa, ponieważ odbywała się w ogrodzie za biblioteką wraz z nadchodzącym zmierzchem – mówi Małgorzata Hawro.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łebie

– Fragmenty „Nad Niemnem” czytało 14 wolontariuszy biblioteki miejskiej, którzy swoim strojami przenieśli słuchaczy do czasów, w których rozgrywa się akcja powieści. Narodowe Czytanie obyło się w budynku biblioteki w pięknej scenerii inspirowanej dziełem Elizy Orzeszkowej. Dla publiczności przewidziany był nasz coroczny konkurs, w którym nagrodami były okolicznościowe egzemplarze „Nad Niemnem” – podsumowuje Karolina Chrostowska.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

– Przed siedzibą biblioteki fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, młodzież oraz mieszkańcy miasta. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał improwizujący pianista Bogdan Szczepański, zaś imprezę rozpoczęli i zakończyli na ludową nutę Żaklina i Michał Olchowikowie. Bibliotekarze przygotowali również planszową wystawę „Kwiaty znad Niemna”, książkowy kiermasz oraz słodki poczęstunek, był też oczywiście pamiątkowy stempel „Narodowego Czytania” – relacjonują bibliotekarze. – Wstępem do Narodowego Czytania był krótki film nagrany przez pracowników biblioteki prezentujący fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Cieszy się on dużą popularnością, o czym świadczy ponad 7 tys. wyświetleń na kanale YouTube – dodają.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie

Źródło zdjeć: mat.pras. wskazanych bibliotek