I Wielkie Pałuckie Dyktando Ortograficzne w Żninie

20 maja 2023 roku przed Basztą żnińską odbyło się I Wielkie Pałuckie Dyktando Ortograficzne. Pomysłodawczyniami wydarzenia były Beata Czaczyk – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie oraz Anna Jarecka – wiceprezes Zarządu Radia Żnin FM, zaś pierwowzorem odbywające się w bibliotece jeszcze przed pandemią „Potyczki językowe”. Zapraszam do przeczytania relacji nadesłanej przez Barbarę Filipiak z MiPBP w Żninie.

Integracja lokalnego (i nie tylko) środowiska, podniesienie umiejętności ortograficznych wśród różnych grup wiekowych oraz rozbudzenie zainteresowania ortografią i współzawodnictwem to główne założenia przedsięwzięcia, które objęte zostało honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego (kategoria Dorośli), Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka (kategoria Młodzież) i Burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego (kategoria Dzieci), którzy dla Mistrza Ortografii w poszczególnych kategoriach ufundowali pamiątkowe pióra. Na laureatów II i II miejsc czekały zaś statuetki i nagrody rzeczowe.

Ortograficzna rywalizacja

Chętnych do zmierzenia się z zasadami polskiej pisowni, ale również z gwarą pałucką, która jest nieodłącznym elementem pałuckiego regionu wpisanym w jej historię i tradycję, nie brakowało. Teksty dyktand przygotowali nauczyciele języka polskiego: Ewa Kujawa (w kategorii Dzieci), Aleksandra Dąbrowska-Pawłowska (w kategorii Młodzież) oraz prof. Małgorzata Zduniak (w kategorii Dorośli).

O godz. 10.00 do rywalizacji o Pióro Burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego stanęły dzieci ze szkół podstawowych. Powitani zostali przez panią Beatę Czaczyk – dyrektor biblioteki oraz Annę Jarecką z Radia Żnin. Połamania długopisów życzył uczestnikom również Burmistrz Żnina Robert Luchowski. O 11.00 do ortograficznych zmagań stanęła młodzież, a o 12.00 dorośli. Dyktanda oceniało jury złożone z polonistów w składzie: prof. Małgorzata Zduniak (przewodnicząca jury), Ewa Kujawa, Aleksandra Dąbrowska-Pawłowska, Jarosław Pluciński, Alicja Małecka, Wioletta Olesiak, Beata Jaźwińska, Katarzyna Rodziewicz, Joanna Krystosiak.

O godz. 14.00 podczas uroczystej Gali I Wielkiego Pałuckiego Dyktanda Ortograficznego poznano zwycięzców w poszczególnych kategoriach (Dzieci, Młodzież, Dorośli). Pióro Burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego w kategorii Dzieci zdobyła Aleksandra Kowalewska (SP 5 Żnin). Drugie miejsce zajęła Iga Piechocka (SP 5 Żnin), a trzecie Emil Zwierzykowski (SP 1 Żnin). Pióro Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka w kategorii Młodzież zdobyła Aleksandra Rewezińska (I LO Żnin). Drugie miejsce zajął Szymon Podwysocki (ZSE-H Żnin), a trzecie Iga Grabia (LO Janowiec Wielkopolski). Pióro Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego zdobyła Magdalena Stawniak ze Żnina. Drugie miejsce zajęła Beata Byczyńska (Żnin), a trzecie Leszek Grzeczka (burmistrz Janowca Wielkopolskiego).

Źródło zdjęć: mat.pras. Barbara Filipiak