spot_img

Program „Wolontariat w podstawówce” realizowany w MBP w Kielcach

Program szkolnego wolontariatu wychodzi poza teren placówek oświatowych. Uczniowie, którzy chcą pomagać, inicjować działania nie tylko w szkole, ale także w środowisku lokalnym, docierają do osób potrzebujących oraz do różnych instytucji, które chętnie współpracują z zaangażowanymi młodymi ludźmi. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, która popiera ideę wolontariatu, w ciągu ostatnich dwóch lat przyjęła 30 ochotników z kieleckich szkół podstawowych. Należy podkreślić, że szkolny wolontariat to coś więcej, niż zabieganie o dodatkowe punkty doliczane do świadectwa. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, realizują własne pasje, dzielą się swoimi zdolnościami, umiejętnościami, poznają bibliotekę od środka. Co zyskuje Biblioteka? Możliwość poszerzenia oferty, wypełniania misji, dodatkową pomoc i sympatycznych, pełnych energii przyjaciół, którzy aktywnie uczestniczą w jej życiu codziennym.

Szczegóły

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach szkolny wolontariat realizowali do tej pory uczniowie klas VI-VIII. Pracowali w bibliotekach od 10 do 36 godzin. Niektórzy z nich odwiedzali lub nadal odwiedzają placówki systematycznie, raz w tygodni. Jaki jest zakres zadań wykonywanych przez wolontariuszy?

  • Porządkowanie książek na półkach
  • Prace konserwatorskie (naprawa książek, okładanie filią)
  • Przyklejanie kodów kreskowych, pieczętowanie książek
  • Przygotowanie zniszczonych zbiorów do przekazania na makulaturę
  • Tworzenie zakładek, materiałów do zajęć bibliotecznych
  • Szukanie informacji na zadany temat, scenariuszy zajęć
  • Pomoc w organizacji imprez w bibliotekach i w plenerze
  • Przygotowanie wystawek, dekoracji
  • Uzupełnianie Kroniki bibliotecznej
  • Rozdawanie ulotek i zakładek mieszańcom osiedli (np. przed Bożym Narodzeniem, razem z życzeniami od Biblioteki)

Wolontariuszem może zostać każdy, kto dysponuje wolnym czasem i chęcią do działania. Wystarczy zgoda rodziców, szkolnego opiekuna wolontariatu i dyrekcji Biblioteki. Po wykonaniu pracy otrzyma zaświadczenie o odbytym wolontariacie i może liczyć na szczególne miejsce w sercach bibliotekarzy.

Do bibliotek zgłaszają się nie tylko dziewczęta, ale także chłopcy. Wielu z nich dużo czyta, a ich pasją są książki. Mają też miłe wspomnienia z zajęć bibliotecznych, w których brali udział z całą klasą, zatem praca w bibliotece to dla nich przyjemność.

Pomoc dla bibliotekarzy

Kierownicy filii z sympatią wypowiadają się o wolontariuszach. Jak wspomina kierownik biblioteki językowej „dziewczyny były bardzo miłe, grzeczne, uczynne”. Wolontariusze z filii przy ul. Jagiellońskiej, którzy czynnie pomagali podczas osiedlowego pikniku „byli cenną pomocą dla nas, gdyby nie oni, miałybyśmy masakrę” – zaznacza kierowniczka biblioteki. Na pytanie, co wolontariuszom dała praca w bibliotece, kierowniczka filii na kieleckim Bocianku odpowiada „pokazała im, że praca w bibliotece to nie tylko podawanie książek”.

Wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach (w filiach nr 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12, 13) odbywali uczniowie następujących placówek: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stefana Artwińskiego w Kielcach, Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 32 im. Janusza Kusocińskiego w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 33 Im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 34 im. Adama Mickiewicza w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kielcach.

Źródło zdjęć: mat.pras.