spot_img

Fotorelacja z II Chełmskich Targów Książki

Zakończyły się II Chełmskie Targi Książki pod patronatem Lustra Biblioteki. Bogaty program wydarzeń przygotowała Chełmska Biblioteka Publiczna, a relację nadesłał Sebastian Artymiuk.

Rozpoczęliśmy od spotkania z prof. dr hab. Andrzejem Buko, polskim archeologiem, mediewistą o specjalności archeologia wczesnośredniowieczna, Chełmianinem 2012 roku. W tym samym czasie z pomocą uczniów chełmskich szkół przeprowadziliśmy akcję głośnego czytania poezji w Autobusach CLA w Chełmie oraz w akcji prospołecznej malowania cytatów poetyckich na chodnikach miasta Chełm pt. „Nie depczcie poezji”.

Następnie gościliśmy Zbigniewa Lubaszewskiego i Teresę Mazurek z prezentacją publikacji „Chełm – Bieławin” przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chełma we współpracy z Oddziałem PTTK w Chełmie. Naszym kolejnym gościem był Krzysztof Ziemiec, dziennikarz, pisarz i prezenter „Teleexpressu”. Następnym prelegentem był Janusz Drzewucki, krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca, redaktor Rzeczpospolitej, autor wielu publikacji poświęconych W. Szymborskiej. Spotkanie zakończyło się projekcją filmiku promującego działalność Fundacji W. Szymborskiej. Kolejnym naszym gościem był Franciszek Piątkowski, prawnik i autor książek z gatunku fantasy.

Po tym wydarzeniu nastąpił panel dyskusyjny „Rzeź wołyńska – 80. rocznica” poprowadzony przez dr. Leona Popka, zastępcę Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnikami dyskusji byli członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z/s w Zamościu i Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość w Chełmie. Po przerwie spotkaliśmy się z Izabelą Kuną, aktorką filmową i teatralną, blogerką, która promowała książkę „Klara jedzie na pogrzeb”. Gościliśmy też Janusza Leona Wiśniewskiego, naukowca i pisarza, autora powieści „Samotność w sieci”.

Targi finalizowało spotkanie z Anną Seniuk, aktorką filmową i teatralną, która promowała książkę „Nietypowa baba jestem”. Serdecznie dziękujemy prelegentom, uczestnikom Targów, wystawcom, sponsorom, patronom, widzom, młodzieży i opiekunom chełmskich szkół.

Źródło zdjęć: mat.pras.