Dar Jerzego Windsora hrabiego St Andrews dla Biblioteki Narodowej

Do zbiorów Narodowej Książnicy przekazano bardzo cenny starodruk, należący w XVIII wieku do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej. Przekazał go George Windsor Earl of St Andrews, członek brytyjskiej rodziny królewskiej i prawnuk króla Jerzego V.

– Z pierwszą księgą romansu rycerskiego L’histoire de Primaleon de Grèce (przypisywaną Francisco Vázquezowi i opublikowaną w Lyonie w 1572 roku w tłumaczeniu François de Vernassala i Gabriela Chappuis’ego), miałem szczęście zetknąć się po raz pierwszy podczas moich studiów w Cambridge. Jej pochodzenie ze zbiorów słynnego osiemnastowiecznego biskupa i bibliofila Józefa Andrzeja Załuskiego odkryłem jednak wiele lat później. Poznałem też znaczenie i tragiczne losy tej kolekcji. Na podstawie oprawy książki przypuścić można, że była w Wielkiej Brytanii od początków XIX wieku. Dzisiaj, po wielu latach jej posiadania jako miłego przyjaciela na półkach mojej biblioteki, jestem szczęśliwy, że może ona powrócić do swojego właściwego domu. Będzie mi miło pomyśleć, że miałem możliwość przyczynić się w małym stopniu do odbudowy polskiego dziedzictwa kulturowego, jak również do okazania mojego przywiązania do Polski i jej narodu – powiedział wczoraj George Windsor Earl of St Andrews podczas wizyty w BN.

Więcej na bn.org.pl.

Źródło zdjęć: Pawel Morawiec