spot_img

Czar zawodu bibliotekarza – fotograficzny retro projekt

Bibliotekarki z Filii nr 1 na Osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich zrealizowały fotograficzny projekt odwzorowujący pracę bibliotekarzy ze starych zdjęć. Zobacz efekty i przenieś się w czasie!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich po raz kolejny może pochwalić się ciekawym projektem. O kilka słów na temat jego kulisów poprosiłam Ewelinę Muszalską i Martę Dudek, pomysłodawczynie.

– Pomysł odwzorowania dawnych fotografii ewoluował. Pierwotna koncepcja zakładała przebieraną sesję kwestionującą stereotypy dotyczące bibliotekarzy (a zwłaszcza bibliotekarek). Później jednak, poszukując inspiracji, natrafiłyśmy w mediach społecznościowych na stylizowaną sesję retro tematycznie związaną z pracą w bibliotece. Wtedy postanowiłyśmy pójść o krok dalej i wykonać zdjęcia nawiązujące do różnych dekad. Znalazłyśmy parę ujęć wartych odtworzenia. Dopiero na tym etapie zrodził się pomysł zestawienia ze sobą dwóch fotografii – oryginalnej oraz tej zrekonstruowanej przez nas – mówią bibliotekarki z filii nr 1.

– Skompletowałyśmy garderobę i akcesoria, a pani Jola Gembrowicz, kierowniczka Filii nr 1 piekarskiej biblioteki (która od początku trzymała za nas kciuki) przyniosła na potrzeby sesji maszynę do pisania oraz stary telefon na korbkę. Książkę telefoniczną, obecną na jednym z oryginalnych zdjęć, zastąpiłyśmy pokaźnej wielkości słownikiem języka polskiego. Proces uwieczniania naszych fotograficznych poczynań był zabawą w czystej postaci. Chociaż ustawianie statywu, dopasowywanie ubrań i dodatków wymagało sporej dozy kreatywności, a własną cierpliwość wystawiłyśmy na poważną próbę (szczególnie w trakcie pozowania w za dużych butach i rozpadającym się koczku), efekt końcowy zrekompensował nam wszelkie trudności. Z blisko 200 wykonanych ujęć wybrałyśmy te najbardziej udane i przyszedł czas na ostatni etap naszej fotograficznej przygody – obróbkę zdjęć. Tak oto pomysł ujrzał światło dzienne. Cieszymy się z wielości pozytywnych reakcji i serdecznie zapraszamy do kontynuowania akcji! – dodają.

Źródło zdjęć: mat.pras. MBP w Piekarach Śląskich