spot_img

O hejcie w bibliotece

Biblioteki jako instytucje zaufania publicznego angażują się w różne tematy. Tak jest też z hejtem. Poniżej dwa projekty skierowane do młodych ludzi, które ostatnio zostały zrealizowane w bibliotekach. Zachęcam innych do inspirowania się tymi przykładami do organizacji podobnych spotkań, a także do polecania literatury poradnikowej.

Mówimy stop hejtowi

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy zorganizowała spotkanie z młodzieżą o hejcie i mowie nienawiści. W wydarzeniu udział wzięli m.in. aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki Prawo Marcina.

Kampania przeciwdziałania hejtowi realizowana przez Akademię Młodego Bemowiaka we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

– W dobie nieograniczonego dostępu do mediów niezwykle ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, uświadamianie im, w jaki sposób należy reagować na hejt oraz gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc, gdy sami bądź ich bliscy są ofiarami hejtu – mówił wiceburmistrz Bemowa Piotr Kobierski.

Podczas spotkania odbyła się premiera filmu o hejcie, w którym wystąpili uczniowie bemowskiego liceum.

– Ten krótki, ale treściwy film robi ogromne wrażenie. Jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na to zjawisko hejtu i pokazanie im negatywnego wpływ hejtu na innych. Nagminne zachowania, jakie obserwujemy w sieci to obrażanie i wyśmiewanie. W internecie nikt nie jest anonimowy i warto to podkreślać młodym pokoleniom – dodała dyrektorka bemowskiej biblioteki Anna Fiszer-Nowacka.

Podczas premiery swoim doświadczeniem i radami podzielili się Maja Staśko, która opowiedziała o swojej walce z hejtem, Marcin Kruszewski poruszył kwestię konsekwencji prawnych. O tym czym jest hejt, kim jest hejter, dlaczego dopuszcza się hejtu, i jak mogą sobie radzić ze zjawiskiem hejtu mówiła z kolei Katarzyna Olobry-Księżak, psychoterapeutka, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 w Warszawie.

„Mówimy stop hejtowi” dostępny jest na kanale YouTube Biblioteka Bemowo.

RozmOWCA

Bioteka, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, udostępniła swoją przestrzeń na cele projektu „Czarna Owca – Stop Hejt!”. Podczas spotkania Mariusz Krawczyński – z zawodu informatyk – wypowiedział się na temat cyberprzemocy, niebezpieczeństw w internecie i hejtu, który tam się szerzy. Nastolatkowie opowiedzieli o tym, jak być dobrym i wyrozumiałym dla samego siebie oraz co pomoże w zbudowaniu bariery przed hejtem.

Pomysłodawcami projektu byli uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, którzy postanowili walczyć z hejtem w swoim otoczeniu. Projekt obejmował cykl spotkań, podczas których młodzież wspólnie ze specjalistami poszukiwała sposobu, żeby zarówno zabezpieczyć się przed hejtem, jak i pomóc ofiarom prześladowań.

Stąd pomysł, aby w Biotece zorganizować spotkanie nie tylko dla młodzieży, wiedzącej o hejcie więcej od przeciętnego czytelnika, ale też dla osób z pozostałych grup wiekowych, z którymi nastolatki chętnie podzielą się tą wiedzą.

– Gościem spotkania był informatyk Mariusz Krawczyński, który mówił, czym jest cyberprzemoc oraz jak się przed nią bronić. Bardzo zależało nam, aby wiedza specjalistów i młodzieży stykającej się z hejtem na co dzień, mogła zostać przekazana szerszej publiczności. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się, że często pomocna bywa już sama rozmowa, podobnie jak świadomość, że ktoś mógł doświadczyć tego samego co Ty, albo trzyma Twoją stronę i wyraża współczucie – mówi Beata Wijatkowska z Działu Promocji i Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

– Ponieważ jednym z celów biblioteki jest również edukacja i informacja, w tym o czyhających zagrożeniach, chcieliśmy naszych czytelników poinformować, uświadomić i pomóc w zdobyciu wiedzy o hejcie. A kampania „Czarna Owca” stworzona przez licealistów w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, wspiera, uświadamia, edukuje i pomaga w porządkowaniu wiedzy na ten temat. Dodatkowo informujemy naszych czytelników, że w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie znajdują się książki z dziedziny psychologii, które pomogą w zrozumieniu tematu, zwiększeniu świadomości i samorozwoju – dodaje.

Relację ze spotkania można zobaczyć tutaj.

Źródło zdjęć: freepik.com, mat.pras. MBP Lublin