spot_img

Biblioteki publiczne to dziś wyjątkowe instytucje

Podczas otwarcia Leszczyńskiej Galerii Książki wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin zaznaczył, że „Biblioteki publiczne to dziś wyjątkowe instytucje. Gwarantują każdemu otwarty dostęp do wiedzy i kultury”.

W wykładzie ,,Kultura wobec wyzwań współczesności’’ podkreślił funkcje i role, jakie pełnią dziś biblioteki publiczne, a także skierował słowa uznania dla bibliotekarzy.

Słowa uznania należą się bibliotekarzom, których codzienna ciężka praca połączona z pasją, a przede wszystkim aktywność i kompetencje, zmieniają wizerunek współczesnej biblioteki i czynią z niej atrakcyjną przestrzeń kontaktu lokalnej społeczności z kulturą – zaznaczył dr Jarosław Sellin, wiceminister [źródło].

Biblioteka została otwarta dla czytelników w połowie ubiegłego roku. To miejsce tętniące życiem, w którym odbywa się wiele wydarzeń i spotkań. Tylko od otwarcia zorganizowano ponad 1000 wydarzeń i imprez dla 50 tys. uczestników. Użytkownicy mogą korzystać ze zbiorów i oferty biblioteki przez cały tydzień do późnych godzin. W ubiegłym roku wypożyczyli 150 tys. publikacji. Nazwa biblioteki też nie jest przypadkowa.

Leszczyńską Galerią Książki nazwaliśmy nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nazywa się Leszczyńska, ponieważ zależy nam, by mieszkańcy utożsamiali się z tym miejscem, spędzali w nim swój wolny czas, rozwijali swoje pasje, inspirowali siebie i innych oraz działali na rzecz lokalnej społeczności. Galeria, ponieważ „handlujemy tu kulturą”, nawet w niedzielę (LGK jest czynna siedem dni w tygodniu! od godz. 9.00 do 19.00). Dlaczego w nazwie jest książka, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć [źródło].

Źródło zdjęć: MBP w Lesznie