Do 12 kwietnia 2023 roku do godz. 16.00 można składać wnioski o bezpłatne wdrożenie systemu Alma i wyszukiwarki Primo w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek. Koszty podłączenia systemu i utrzymania w bibliotekach ponosi Biblioteka Narodowa.
O przyłączenie do zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek mogą ubiegać się duże biblioteki publiczne oraz inne zaliczone przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do OSB o księgozbiorach liczących powyżej 50 tys. jednostek zbiorów, zlokalizowane na terenie całego kraju.
Szczegółowe informacje o sposobie składania wniosków dostępne są na stronie Kierunku Interwencji 1.2.
Dokumenty do pobrania:
System Alma i wyszukiwarka Primo został wdrożony już w Bibliotece Narodowej, Bibliotece Jagiellońskiej (wraz z bibliotekami jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego), Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Stanowiło to pierwszy etap budowy platformy ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Kolejnym etapem było wdrożenie systemu w 109 bibliotekach w ramach NPRCz 2.0, między innymi w: Bibliotece Politechniki Wrocławskiej, Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Bibliotece Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Bibliotece Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida, Bibliotece Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Bibliotece Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.
System działający w chmurze oraz połączone katalogi pozwolą rozwijać bibliotekom nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom relewantną, opracowaną według jednolitych zasad informację o ich zbiorach. Dla bibliotek oznacza to brak konieczności lokalnej instalacji systemu (uniezależnienie się od systemu operacyjnego na stacjach roboczych), utrzymywania zaplecza serwerowego czy zakupu licencji. Obsługa systemu odbywać się będzie poprzez przeglądarkę internetową, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania.
Źródło: bn.org.pl
Źródło zdjęć: freepik.com