spot_img

Katalog niewypowiedzianych myśli i OKOlice sztuki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zrealizowała projekt „OKOlica sztuki”. Relację nadesłała Małgorzata Kaczmarek, autorka projektu i kustosz.

Grupa młodzieży (uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu) w ramach projektu „OKOlica sztuki” zaprezentowała efekty swojej, ponad 5 miesięcznej pracy z ekspertami: fotografem Adamem Polańskim i inż. architektury Agnieszką Kowalską. 17 lutego zaproszeni goście – najbliżsi, rówieśnicy, pasjonaci, sympatycy działań z udziałem młodzieży – mogli podziwiać wystawę zatytułowaną „Uchwycone pędzlem i aparatem” z premierową prezentacją autorskiego kalendarza na 2023 rok, pod tym samym tytułem. Kalendarz w ramach działań projektowych został opatrzony grafiką samodzielnie wykonaną przez młodzież wraz z ich autorskimi zdjęciami. W dniu wernisażu ponad 100 kalendarzy trafiło w ręce nowotomyślan.

Drugim ważnym działaniem w ramach projektu było stworzenie instalacji z materiałów z recyklingu. W ten sposób, pod okiem eksperta inż. Agnieszki Kowalskiej powstał w bibliotece „Katalog niewypowiedzianych myśli”. To wyjątkowy mebel, przypominający biurko z siedziskiem z książek z bookcrossingu. Instalacja ta dedykowana jest wszystkim, którzy mają coś do powiedzenia, ale niekoniecznie chcą to zrobić na głos. Mogą być to sprawy dotyczące codzienności, radosne myśli, poezja, trudności z jakimi się zmagamy. Wystarczy przelać te myśli na papier i włożyć do odpowiedniej szuflady. Zebrane „niewypowiedziane myśli” będą przez bibliotekarki gromadzone i częściowo publikowane w mediach społecznościowych. Wiadomości z szuflady „trudności” będą trafiły do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, jeśli treść będzie tego wymagała, a nadawca nie będzie anonimowy.

Projekt „OKOlica sztuki” mógł zostać zrealizowany, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2022. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 10 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które były realizowane od połowy września 2022 roku.

Źródło zdjęć: mat.pras.