spot_img

Olsztyńska biblioteka płaci zadziwiająco wysoki czynsz. Radny proponuje przeprowadzkę

W Gazecie Olsztyńskiej ukazał się artykuł na temat filii „Abecadło” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. To prężnie działająca placówka w galerii handlowej. Rocznie całkowity koszt jej utrzymania to ok. 250 tys. złotych (wliczone są tu wszystkie opłaty). Radny uważa, że to za dużo i w interpelacji skierowanej do prezydenta Olsztyna wskazuje na nowe miejsce dla biblioteki.

Tym miejscem miałaby być olsztyńska Starówka. Radny uzasadniając ten wybór podaje jako korzyć m.in. oszczędności. Gazeta zapytała o opinię dyrektora MBP:

– W chwili obecnej nie widziałbym możliwości przeniesienia. Nie wiem, czy w zasobach gminy Olsztyn jest pomieszczenie, które spełniałoby obecny standard „Abecadła” — mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor MBP w Olsztynie. I dodaje: — Multimedialna Biblioteka dla Dzieci „Abecadło” została oddana do użytku w 2006 r. w miejsce biblioteki dla dzieci przy ul Mickiewicza. Nowa placówka była kontynuacją idei „Planety 11”. Ówczesne władze miasta, radni i osoby współdziałające z kulturą entuzjastycznie podjęły działania zmierzające do realizacji powołania filii bibliotecznej, która gwarantowałaby dostępność, rozwój kultury czytelniczej, spełniałaby standardy europejskie, a nawet światowe, a jednocześnie stałaby się miejscem promującym olsztyńską kulturę. Niewątpliwe „Abecadło” taką marką jest — informuje Krzysztof Dąbkowski. — Idąc tym tropem powstało bardzo dużo bibliotek w otwartych sieciach handlowych. Między innymi w Gdańsku, Warszawie, Gliwicach, czy Spocie.

Więcej: gazetaolsztynska.pl

Źródło zdjęć: freepik.com