Eureka Biblioteka! – cykl reportaży o bibliotekach

Nowoczesne centra edukacyjno-kulturalne, które gwarantują dostęp do najpopularniejszych książek, nowości wydawniczych oraz mediatek z audiobookami, winylami i grami edukacyjnymi. Prawdziwe „trzecie miejsca”, integrujące i aktywizujące lokalne społeczności poprzez warsztaty, wystawy, a nawet własne koncerty i muzea. „Eureka Biblioteka!” – nowy cykl telewizyjny, zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to opowieść o współczesnych bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki.

Premierowy odcinek zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 10 grudnia 2022 r. o godz. 18.15. Bohaterami pierwszej serii, współprodukowanej przez Narodowe Centrum Kultury i TVP Kultura, będzie 16 bibliotek z całej Polski. Pierwsze trzy odcinki trafią do emisji jeszcze w 2022 r., kolejne – w 2023 r. Zapraszamy w podróż po Polsce szlakiem niezwykłych bibliotek.

Premierowy odcinek będzie prezentował Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach. To jedna z najpopularniejszych tego typu placówek w województwie śląskim o powierzchni aż 17 tys. m2, która oprócz wypożyczalni i czytelni zapewnia mieszkańcom bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Szeroki wybór audiobooków, filmów, płyt z muzyką, a nawet kącik dla melomanów z płytami winylowymi (popularny zwłaszcza w ramach lekcji bibliotecznych) to tylko kilka elementów, z których mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy tej biblioteki. Czechowicka biblioteka inspiruje do czytania śląską społeczność lokalną – aż co czwarty mieszkaniec Czechowic-Dziedzic posiada własną kartę biblioteczną.

Źródło zdjęć: mat.pras.