spot_img

Dziś Narodowe Czytanie! Czekamy na Twoją relację

Dziś w całej Polsce będą czytane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów”, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu. Finał akcji odbędzie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Do akcji zgłoszonych zostało ponad 4500 wydarzeń – dołączyło też wiele bibliotek.

Zachęcam biblioteki do przesyłania relacji z obchodów Narodowego Czytania na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Najciekawsze materiały zostaną opublikowane w Lustrze Biblioteki i na Forum Bibliotekarzy.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022 – napisał w liście Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zachęcając do współtworzenia akcji.

Źródło zdjęć: BMM