28 tys. „książeczek dla grzecznych i niegrzecznych dzieci” w Muzeum Książki Dziecięcej

W Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi istnieje unikatowa kolekcja Muzeum Książki Dziecięcej. Powstała ona w 1964 roku, a jej zbiory liczą dziś ponad 28 tysięcy „książeczek dla grzecznych i niegrzecznych dzieci”.

Dzięki specyficznej, otwartej strukturze w jej zbiorach znajdują się zarówno książeczki najstarsze, XVIII-wieczne, jak i pozycje najnowsze, o zróżnicowanych formach i kształtach. Pozwala to na prześledzenie całego procesu ewolucji książki dziecięcej – od niewielkich, pozbawionych ilustracji skromnych tomików do pełnych nowinek technologicznych książeczek współczesnych. Najstarsza książki z kolekcji ma 272 lata.

Prezentację Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej. Część I Książeczki najstarsze – XVIII/XIX w. można obejrzeć na platformie „Drzwi do kultury”.

Źródło zdjęć: mat.pras.