spot_img

Festiwal Literacki Żar Literatury

Festiwal Literacki ŻAR LITERATURY, który odbędzie się w dniach 9–11 września 2022
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach został zainicjowany z okazji 750. urodzin miasta Żory. Miasta, które żar literatury nieustannie podsyca. Żory staną się na ten czas centrum życia literackiego w Polsce.

– Pomysł organizacji festiwalu zrodził się już w 2020 roku, kiedy żorska biblioteka zmieniła siedzibę i przeniosła się do zrewitalizowanego budynku dawnego młyna parowego. Z okazji otwarcia przez cały weekend odbywały się w bibliotece dyskusje, debaty oraz spotkania z ludźmi literatury. Już wówczas wiele osób, które brały udział w wydarzeniu, nazywało je festiwalem i domagało się kolejnych wydarzeń o podobnej randze. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby faktycznie taki festiwal zorganizować, a urodziny miasta są do tego wspaniałym pretekstem – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Biblioteki w Żorach.

Nazwa festiwalu – „Żar Literatury” – nawiązuje nie tylko do żarliwości czytania, ale także do nazwy miasta. Jedna z teorii wywodzi ją bowiem ze staropolszczyzny i odnosi się do dawnego zwyczaju wypalania („wyżarzania”) lasów.

Tematem pierwszej edycji będzie zmiana.

– Żyjemy w świecie, zwłaszcza od 24 lutego, w którym zmiana jest jedyną pewną rzeczą. Dlatego będziemy się zastanawiać nad rozmaitymi obliczami zmian, ale też debatować o relacjach pomiędzy literaturą a zmianą społeczną i szukać odpowiedzi na pytanie na pytanie, czy praktyki czytelnicze przekładają się jakoś na praktyki wspólnotowe – wyjaśnia Artur Madaliński, literaturoznawca i krytyk literacki, twórca koncepcji programowej festiwalu.

Spotkaniom autorskim i dyskusjom towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń – warsztaty Oswajanie literatury dla licealistów, seminarium dla nauczycieli, a także koncert, wystawy oraz gry i zabawy wokół książek dla najmłodszych.

Pełny program, listę i opis gości i wiele innych informacji można znaleźć na stronie www.zarliteratury.pl.

Źródło zdjęć: mat.pras.